Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: VoyciecH »

Właśnie to przeczytałem, zastanowiłem się i... trochę zbulwersowałem (choć uważam tę dystrybucję za najlepszą, ale DLA MNIE).

Uważam, że takie podejście do Linuksa to błąd. Tak naprawdę nie ma dystrybucji lepszych i gorszych, każda jest inna i ma w sobie coś lepszego od innych, a także coś gorszego od innych (takie jest moje zdanie).

Jeżeliby porównać Windows do Ameryki, a Linuksa do Europy to rynek Windows przypomina Amerykę, a rynek Linuksa - Europę przed Unią. M$ jest jeden i to jest jego podstawowa przewaga. Konkurencja między dystrybucjami Linuksa nie prowadzi donikąd, za to skutecznie go osłabia. Może na początku była dobra, żeby powstało dużo różnych dobrych pomysłów, ale teraz to już nie będzie działać.

(I have a dream :-D)

Za najlepsze rozwiązanie uważam połączenie się dystrybucji Linuksa (idealnie byłoby gdyby były to wszystkie dystrybucje) - tak jak zrobiła to Europa - w celu zaprojektowania wspólnej dystrybucji. Połączenie wiedzy wszystkich dystrybucji to jest dopiero coś!

Taka dystrybucja od razu powaliłaby wszystkie inne systemy operacyjne, łącznie z dystrybucjami Linuksa.

Oczywiście każda dystrybucja kontynuowałaby dystrybuowanie swojej wersji Linuksa, tak jak każdy członek Unii jest samodzielny, a naciski są stosunkowo niewielkie (w porównaniu do np. Układu Warszawskiego :-D ).

A po co? Oczywiście, żeby osłabić Windows. Nie jestem zaciekłym przeciwnikiem Windows, ale gdyby Linux wyrównał liczbę użytkowników z Windows to wszyscy producenci traktowaliby Linuksa tak samo poważnie, jak Windows. Teraz przecież nie wygląda to tak kolorowo, choć jest już o wiele lepiej niż w przeszłości.

I co Wy na to? Utopia?
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: mina86 »

VoyciecH pisze:Taka dystrybucja od razu powaliłaby wszystkie inne systemy operacyjne, łącznie z dystrybucjami Linuksa.
Oczywiście, że nie. Dla jednych byłaby zbyt ubuntuowata, a dla innych zbyt slackwareowata.
VoyciecH pisze:Oczywiście każda dystrybucja kontynuowałaby dystrybuowanie swojej wersji Linuksa
No to byłaby jedna dystrybucja czy wiele, bo się zgubiłem?
VoyciecH pisze:A po co? Oczywiście, żeby osłabić Windows. Nie jestem zaciekłym przeciwnikiem Windows, ale gdyby Linux wyrównał liczbę użytkowników z Windows to wszyscy producenci traktowaliby Linuksa tak samo poważnie, jak Windows.
Lepiej się ciesz, że nie masz wirusów.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: swiftgeek »

Czy tu chodzi o LSB?
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: VoyciecH »

mina86 pisze:VoyciecH napisał/a:
Taka dystrybucja od razu powaliłaby wszystkie inne systemy operacyjne, łącznie z dystrybucjami Linuksa.

Oczywiście, że nie. Dla jednych byłaby zbyt ubuntuowata, a dla innych zbyt slackwareowata.
To nie jest problem. To tylko kwestia możliwości konfiguracyjnych. A tak na marginesie to brakuje mi w Slackware czegos takiego, jak propozycje "zestawow konfiguracyjnych" (nie wiem czy sie dobrze wyrazilem - np. inna dla laptopa, serwera, domowego desktopa).
mina86 pisze:VoyciecH napisał/a:
Oczywiście każda dystrybucja kontynuowałaby dystrybuowanie swojej wersji Linuksa

No to byłaby jedna dystrybucja czy wiele, bo się zgubiłem?
Jedna wspólna (nowa) wykorzystująca doświadczenia wszystkich dysrybutorów, a oprócz tego każdy kontynuowałby swoją.
Lepiej się ciesz, że nie masz wirusów.
Cieszę się, ale przecież zaawansowani linuksowcy twierdzą, że Linux jest bezpieczny nie z powodu małego zainteresowania nim :-D
Zreszta, czy nie wkurza Cie ze podczas kupowania sprzetu musisz sie dobrze upewnic, czy na pewno sa sterowniki dla Linuksa?
swiftgeek pisze:Czy tu chodzi o LSB?
Nie, tak tylko sobie dumałem, nawet o tym nie wiedzialem, ale to LSB to naprawdę dobry pomysł.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: sp7foy »

VoyciecH pisze: Jedna wspólna (nowa) wykorzystująca doświadczenia wszystkich dysrybutorów, a oprócz tego każdy kontynuowałby swoją.
Czyli byłaby jedna więcej niż teraz :/

A jeśli ta jedna byłaby super połączeniem wszystkiego to po co wszystko inne?
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: mina86 »

VoyciecH pisze:A tak na marginesie to brakuje mi w Slackware czegos takiego, jak propozycje "zestawow konfiguracyjnych" (nie wiem czy sie dobrze wyrazilem - np. inna dla laptopa, serwera, domowego desktopa).
W Slackware to chyba niezbyt by się sprawdziło. Jest on za małą dystrybucją, aby był aż sens tworzenia konfiguracji (takie mam wrażenie). Zresztą Slackware mimo wszystko jest przeznaczony dla użytkowników bardziej zaawansowanych oraz takich, którzy lubią i umieją pogrzebać -- takie osoby poradzą sobie z dopasowaniem systemu do komputera (na netbooku zainstalują jakieś, dajmy na to Xfce albo co tam innego jest lekkiego w Slacku (osobiście używam Sawfisha), a na komputerze domowym KDE).
Jedna wspólna (nowa) wykorzystująca doświadczenia wszystkich dysrybutorów, a oprócz tego każdy kontynuowałby swoją.
Jakoś tego nie widzę. Mówiąc krótko proponujesz kolejną dystrybucję.

Nie da się każdego zadowolić jedną dystrybucją (a przynajmniej jest to tak trudne, że w przybliżeniu można powiedzieć, że się nie da). Jak połączysz w jednej dystrybucji oczekiwania użytkowników Gentoo oraz Ubuntu? Jak połączysz istnienie programów konfiguracyjnych oraz faktu, że niektórzy wolą ręcznie grzebać w plikach?
Zreszta, czy nie wkurza Cie ze podczas kupowania sprzetu musisz sie dobrze upewnic, czy na pewno sa sterowniki dla Linuksa?
Nie. Kupuję nVidię.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: VoyciecH »

A jeśli ta jedna byłaby super połączeniem wszystkiego to po co wszystko inne?
Nie od razu Kraków zbudowano. A poza tym jak powstała UE to trzeba likwidować od razu kraje członkowskie? A przecież zyskaliśmy na tym, że jesteśmy w UE.
mina86 pisze:Nie da się każdego zadowolić jedną dystrybucją (a przynajmniej jest to tak trudne, że w przybliżeniu można powiedzieć, że się nie da). Jak połączysz w jednej dystrybucji oczekiwania użytkowników Gentoo oraz Ubuntu? Jak połączysz istnienie programów konfiguracyjnych oraz faktu, że niektórzy wolą ręcznie grzebać w plikach?
Zawsze jak ktoś mówi, że się czegoś nie da, to potem przychodzi ktoś inny, który nie wie o tym, że się nie da i... robi to (okazuje się wtedy, że jednak się da :D). Historia wiele razy to potwierdziła choćby w przypadku Linuksa. Liczba użytkowników Linuksa będzie rosnąć i nic tego nie powstrzyma (takie jest moje zdanie). Nie wiem jak to pogodzić, ale jestem pewien, że jest na to niejeden sposób.
mina86 pisze:Cytat:
Zresztą, czy nie wkurza Cie ze podczas kupowania sprzętu musisz się dobrze upewnić, czy na pewno sa sterowniki dla Linuksa?
Nie. Kupuję nVidię.
Nie mam na myśli tylko kart graficznych. Kupując drukarkę, skaner, kamerkę trzeba się upewnić, że Linux je obsługuje. Nie wspomnę o wejściu na karty pamięci MMC albo kamerkę w moim laptopie, które nie działają nawet w slackware-current i nikt nie jest w stanie mi pomóc.

Wiem, wiem, że nie jest tak zaawansowany jak Wy, ale moja pierwsza miłość to programowanie, a używanie, konfigurowanie i administrowanie to tylko hobby :-) .
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: mina86 »

VoyciecH pisze:A przecież zyskaliśmy na tym, że jesteśmy w UE.
Tak lub nie.
VoyciecH pisze:Liczba użytkowników Linuksa będzie rosnąć i nic tego nie powstrzyma (takie jest moje zdanie).
Ale to nie oznacza, że musi istnieć jakaś jedna dystrybucja. A przecież wymiano doświadczeniami następuje chociażby przez wysyłanie łatek przez deweloperów dystrybucji.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: VoyciecH »

mina86 pisze:VoyciecH napisał/a:
A przecież zyskaliśmy na tym, że jesteśmy w UE.
Tak lub nie.
Tak. Wreszcie ktoś trzyma za %&^$# naszych polityków :D
mina86 pisze: Ale to nie oznacza, że musi istnieć jakaś jedna dystrybucja.
To już mamy w M$, a jedna nie jest dla mnie równoznaczne z jedyna. Nacisk kładę na słowo "wspólna". Tak, oznacza to kolejną dystrybucję, ale w dobrym słowa tego znaczeniu. Każda dystrybucja ma swoje mocne strony, ale i wady. I gdyby połączyć mocne strony wszystkich dystrybucji to kto wie, może by z tego wyszło coś naprawdę dobrego (np. ze slacka wziąłbym paczki, bo prościej to już naprawdę trudno jest to zrobić).

Natomiast likwidowanie istniejących dystrybucji na siłę to już prawie system totalitarny ;-) (to też mieliśmy :-) )

A może problem nie jest w tym, że jest wiele dystrybucji, ale że użytkownicy poszczególnych dystrybucji traktują inne dystrybucje z góry. Każdy twierdzi, że jego dystrybucja jest naj (i tu wymieniają najmocniejszą jej stronę), a prawda jest taka, że każdej z nich coś dolega.

Z tym LSB to jednak było chyba najcieplej.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: sp7foy »

VoyciecH pisze: Nie mam na myśli tylko kart graficznych. Kupując drukarkę, skaner, kamerkę trzeba się upewnić, że Linux je obsługuje.
Akurat z kartami graficznymi to najmniejszy problem.
A pozostałe ... hmmm... mając Windows też trzeba sprawdzać.
Bo XP i Vista mają zupełnie inną politykę sterowników i wrzucenie sterownika z jednego do drugiego to dopiero wymaga umiejętności czarowania. A i tak nie zawsze zechcą działać. W dodatku w takiej Viście co uruchomienie to jakieś urządzenie potrafi zgubić sterownik.

Do tej pory (nie przerzucam jakiejś gigantycznej ilości sprzętu) ale prędzej mi coś zadziałało pod Linuxem niż pod Windowsem (mam na myśli instalkę samego systemu). I jeśli nie używa się jakiegoś wyjątkowego wynalazku (głównie laptopy) to raczej większych problemów się nie ma.

Co więcej. Na moim lapku pod Windows mam zawsze pełną jasność i muszę to sobie co uruchomienie, wyjście z hibernacji czy nawet wyjście z trybu wyłączenia monitora ręcznie ustawiać. A pod Linuxem jasność jest zawsze taka jak ustawię i uruchamia się z ładnie ściemnionym ekranem.
Bluetooth na Windzie czasem nie widzi urządzeń które jego widzą, na Linuxie zawsze komunikacja działa poprawnie.

Jedyne na co narzekam to konfiguracja GPRS przez BT w Linuxie. Jakoś tak zbyt prosto to mi nie idzie.
Zapewne czegoś nie doczytałem ale faktycznie w Windzie to jest banalne a tu nie bardzo.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: mina86 »

VoyciecH pisze: I gdyby połączyć mocne strony wszystkich dystrybucji to kto wie, może by z tego wyszło coś naprawdę dobrego
Tyle, że mocna strona jednej dystrybucji stałaby w sprzeczności z mocną stroną innej. Trzymając się przykładu paczek, załóżmy, że faktycznie prostota wykonania tychże w Slackware'ze jest jego mocną stroną. Zauważmy jednak, że takie paczki stoją w jawnej sprzeczności z mocną stroną takiego Debiana, gdzie system sam rozwiązuje zależności i ściąga wszystko automatycznie.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: VoyciecH »

Nie umiem powiedzieć nic na temat Debiana, bo po jego zainstalowaniu na moim laptopie system nie ruszył - zawiesił się przy starcie :-D (i nie rozwiązał żadnych zależności, a tym bardziej nie ściągnął nic automatycznie, żeby ten stan się nie utrzymywał).

Po co mi system i jego paczki, skoro nie działa już na starcie (i to jest chyba najważniejszy powód, żeby w sieci było wiele dystrybucji - jedna nie działa, próbuję innej - tak, jestem leniwy :D).

O Slackware nigdy nie mogłem tego powiedzieć (za problemy z KDE, Slackware nie jest odpowiedzialne - no może zbyt wcześnie je wprowadzono do stabilnego Slackware).

A co do pakietów w Slackware - czy prostota budowy pakietów w Slackware uniemożliwia sytuację, w której...
mina86 pisze:system sam rozwiązuje zależności i ściąga wszystko automatycznie
?

Do tego mogę łatwo zaglądnąć do środka i zobaczyć co tam siedzi (np. za pomocą programu "ark") - o przepraszam, format "txz" nie jest obsługiwany przez ark, więc teraz nie mogę zobaczyć, bo nie wiem jak to zrobić. Ale myślę, że jest na to jakiś prosty sposób.

Reasumując, nie mogę się zgodzić, żeby paczki Debiana były jego mocną stroną, skoro ich budowa utrudnia zaglądnięcie do środka. To jest - w pewnym sensie - ograniczenie wolności, z której słynie wolne oprogramowanie. Do paczek Slackware mogę zaglądnąć z każdej dystrybucji, a nawet w konkurencyjnych :-) systemach operacyjnych.

Ale żeby była jasność. Gdybym miał wybór między Debianem a Windowsem to wybrałbym Debiana. Ale na szczęście to tylko teoria :-)
Ostatnio zmieniony 2009-09-04, 17:47 przez VoyciecH, łącznie zmieniany 1 raz.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: Sajmon »

Pakiet debiana możesz sobie rozpakować za pomocą ar -x
[url=http://polish-32053322658.spampoison.com][img]http://pics8.inxhost.com/images/sticker.gif[/img][/url]
perl -e 'print $i=pack(c5,(41*2),sqrt(7056),(unpack(c,H)-2),oct(115),10);'
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: mina86 »

Reasumując, nie mogę się zgodzić, żeby paczki Debiana były jego mocną stroną, skoro ich budowa utrudnia zaglądnięcie do środka.
A po co użytkownikowi zaglądać? Instaluje i ma działać.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
VoyciecH
Użytkownik
Posty: 143
Rejestracja: 2007-03-14, 15:20
Lokalizacja: Nysa (Śląski Rzym)
Kontakt:

Re: Wyższość Slackware nad innymi dystrybucjami?

Post autor: VoyciecH »

Sajmon pisze:Pakiet debiana możesz sobie rozpakować za pomocą ar -x
Najpierw musiałby mi się poprawnie zainstalować :]
mina86 pisze:A po co użytkownikowi zaglądać? Instaluje i ma działać.
Tyle teorii, a w praktyce różnie bywa. Poza tym to Linux nie Windows :D . Tu użytkownik powinien mieć możliwość zaglądnięcia do środka. Nie musi, bo powinno działać, ale może, jeśli go coś w środku interesuje. Na tym chyba polega wolność, albo się mylę...
Ostatnio zmieniony 2009-09-06, 15:50 przez VoyciecH, łącznie zmieniany 1 raz.
"To, co dla jednego jest chlebem powszednim, dla innych może być olśniewającym objawieniem." (autor mi nieznany)
Inni wiedzą o Tobie więcej niż Ci się wydaje, ale mniej niż im się wydaje.
----------------
Moja stronka: http://linux.media-soft.pl/
ODPOWIEDZ