Instalacja Slackware 13 vs Ubuntu na ASUS EEE 1005 HA

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

skibinski
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-20, 11:52

Instalacja Slackware 13 vs Ubuntu na ASUS EEE 1005 HA

Post autor: skibinski »

Witam.
Po kilkunastu latach korzystania ze "słusznych" platform desktopowych i serwerowych postanowiłem skorzystać z alternatywy Linuxowej.
Po przeczytaniu wielu postów na forach Linuxa wszyscy odradzają początkującym dystrybucję o nazwie Slackware, a wręcz nią zastraszają. Zatem postanowiłem przeczytać manuala do instalacji i po raz kolejny udowodnić wszystkim, że nie mają racji. :razz:
Udało się za pierwszym razem na małym laptopie Asuss EEE z dyskiem SATA. Instalacja z napędu podpiętego na USB przebiegła szybko i sprawnie. Słuszny system pozostał na pierwszej partycji bez naruszenia danych. Postanowiłem następnie spróbować doinstalować sobie jeszcze jakąś typową dystrybucję dla nowicjuszy, wybrałem Ubuntu. Przeczytałem więc manuale do instalacji Ubuntu i spróbowałem. Co się okazuje? Po przetestowaniu kilku dystrybucji, nawet dedykowanych dla laptopów: Notebook Remix, czy o dziwo typowej dla mojego sprzętu EEE Ubuntu, system nie był w stanie się uruchomić po instalacji. :!: Z podziałem partycji w instalatorze Slackware oraz LILO nie miałem żadnych problemów, nawet po kilku próbach doinstalowania Ubuntu, który na siłę poroponuje mi inny botloader. Chciałbym tylko dodać, że firma ASUS udostępnia do mojego modelu pakiety źródłowe. :-) Będę was tu odwiedzał i postaram się nie zadawać głupich pytań. Slacware 13 jest :ok:
Slackware 13, jądro 2.6.29.6-smp
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Instalacja Slackware 13 vs Ubuntu na ASUS EEE 1005 HA

Post autor: Pajaczek »

skibinski pisze:Po przeczytaniu wielu postów na forach Linuxa wszyscy odradzają początkującym dystrybucję o nazwie Slackware, a wręcz nią zastraszają.
Bo widzisz... wielu chciało by (mają przekonanie) żeby ten nowy Linux dla początkujących był, łatwy w instalacji jak winda, wyglądał jak winda, i żeby userzy czuli się jakby korzystali z windy. Zastanawiam się tylko po co im w takim razie inny system.

Slackware tym czasem jest dystrybucją, która na każdym kroku temu przeczy. Jest być może trudniejsza w przestawieniu się, ale na pewno jest jedną z dystrybucji która nie zatraciła sensu Linuksa. No i nie ukrywajmy, jest dystrybucją dla osób które nie boją się uczyć i próbować... ale ile to daje zwykle satysfakcji.

A tym którzy Ci tam tak radzili odpowiadaj: "Znasz Ubuntu... to znasz Ubuntu, ale jak znasz Slackware... to znasz Linuksa".
ODPOWIEDZ