Slackware się rozwija?

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Slackware się rozwija?

Post autor: webster »

Hej,
niby widzę w change-log, że są zmiany, dochodzą kolejne paczki do current, jednak strasznie zaczyna mnie to martwić. W porównaniu do innych dystrybucji slackware rozwija się powoli. Prawdopodobnie jutro dostaję laptopa nowego 16GB, i7Intel Core i7-3610QM, więc czeka mnie instalacja systemu 64x. Zastanawia mnie fakt, czy jest sens instalować currenta, a może instalować FreeBSD?

Innymi słowy, jak nie slackware to co? Propozycje? Dajcie jakiś pomysł....
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
kamillo
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-11-23, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: kamillo »

Witam,

Polecam Debiana. Dlaczego? Osobiście korzystałem z Slackware przez kilka lat. Ceniłem sobie jego prostotę, stabilność oraz brak "czarodziejów" i kreatorów. Jednak strasznie męczył mnie brak systemu zarządzania pakietami. Spróbowałem Debiana i nie żałuje. Jest stabilny, prosty no i liczba paczek... Oczywiście czasem instalator paczek ma problemy z zależnościami (szczególnie z paczkami które nie są oficjalne) i na sile próbuje mnie "uszczęśliwić" instalując masę innych paczek (albo wcale nie chce się zainstalować). Jedna zdarza się to sporadycznie.
Od niedawna używam również openSUSE ale tylko na laptopie gdzie potrzebuje czegoś "ładnego i przyjemnego" w obsłudze.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: webster »

Dla mnie zarządzanie paczkami w Slackware kompletnie nie jest problematyczne. freeBSD Fedora czy Suse chyba lepiej są rozwijane niż Debian.
Finalizując menedżer paczek to żaden argument przeciwko Slackware. Bardziej mi zależy na tym by system był supportowany, wspierany rozwijany stabilnie, to są moje argumenty przeciwko slackware. Wchodzę do Della siedziby, rozmawiamy o wdrożeniach jak iscsi, i w głowie mam jedną tylko myśl, że open-iscsi nie działa na slackware wyższym jak 13.1, na slackware 64x żadnym nie działa stabilnie, i znów lipa...
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: guitarrizer »

Nie wiem, o co ten płacz z aktualizowaniem paczek... Instalujecie system w wersji "full", że takie narzekania? Uniwersalna zasada mówi - nie instaluj rzeczy niepotrzebnych, a zasada ergonomii podpowiada - aktualizuj tylko to, co jest niezbędne.

@webster
A nie zależy to przypadkiem od kernela (nie wiem, bo nie używałem open-iscsi)? Kernela można przecież przekompilować, jeśli czegoś brakuje w dystrybucyjnym.
Linux Registered User #350196

Obrazek
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: webster »

Jak najbardziej skompilowałem open-iscsi na 13.37, ale po odpaleniu kernel panic wywala. Na 64x w ogóle sterownika nie chce poprawie załadować modprobe, i tak są cały czas jakieś problemy.

Wracając jednak do tematu, są jakieś propozycje? :)
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
kamillo
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-11-23, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: kamillo »

Teraz to postawiłeś sprawę jasno. W stosunku do Twoich oczekiwań względem systemu wydaje mi się ze Fedora albo openSuse mogłyby być dobrym rozwiązaniem. Jako że obie dystrybucje maja za sobą duże firmy z dużymi klientami... chyba nie muszę rozwijać dalej tej myśli?
A może CentOS?
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: guitarrizer »

@webster
Kompilowałeś kernela waniliowego pobranego ze strony www.kernel.org czy przekompilowałeś dystrybucyjnego? Próbowałeś to wkompilować na sztywno zamiast użycia modułu?
Kernel panic najczęściej wywala się z innych powodów niż sterownik, mianowicie brak wkompilowanej obsługi systemu plików na partycjach (ext3, ext4, reiserfs itp). Jak byś zapodał kilka linijek sprzed napisu "kernel panic", łatwiej byłoby zdiagnozować problem...

Rozwiązanie problemu to moim zdaniem lepszy pomysł od zmiany dystrybucji. Jeszcze trochę i poczuję się jak na jakimś forum Ubuntu ;)
Linux Registered User #350196

Obrazek
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: webster »

O matko... Robi się niezły offtop.

@quitarrizer,
faktycznie forum ubuntu, bo się odchodzi od tematu... Tematem jest INNY problem, nie brzmi "jak zainstalować open-iscsi"

Szukam wersji która ma support, coraz mniej czasu się ma na kombinowanie jak zainstalować głupią funkcjonalność, kiedy gdzie indziej mam ją na starcie. Chodzi o znalezienie alternatywy dla slackware, takiej, kiedy dzwoni się na HelpDesk Enterprise HP lub Dell to nie słyszy się "system slackware nie jest wspierany, dziękujemy"...

Chłopaki, skupmy się na temacie...
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: guitarrizer »

To prawdopodobnie masz wybór tylko pomiędzy novellowskim SUSE a Red Hatem. Entliczek pentliczek, albo rzut monetą.
Linux Registered User #350196

Obrazek
roan
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2011-09-03, 13:38

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: roan »

Ja mogę polecić ArchLinux. To takie distro pomiędzy Gentoo a Slackware. Posiada minimalizm instalacji Slackware i dość przejrzyste katalogi systemu oraz skrypty startowe w stylu unix. Natomiast jest tak konfigurowalny jak Gentoo ,instalujesz w systemie tylko to co Ci jest potrzebne. Nie czekając na kompilację każdego pakietu masz zawsze świeże pakiety. ArchLinux jak dla mnie jest bardzo stabilny na desktopie, ba ludzie mają go nawet na serwerach. Posiada najlepszy menadżer pakietów "Pacman" jaki kiedy kolwiek używałem. Jest też zapas pakietów w AUR oraz rewelacyjny yaourt. A co najważniejsze to dobrze wspiera nowy sprzęt , zwłaszcza najnowsze laptopy. Bez potrzeby kompilacji nowego kernela i sterowników.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: webster »

@roan ! Dzięki za info, sprawdzę i poczytam :)
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: mina86 »

Jak Slackware z punktu widzenia działania Ci się podoba, to ja nie widzę dużego powodu, aby zmieniać na coś innego. Innymi słowy, jakie są Twoje argumenty za stwierdzeniem, że instalować Slackware'a nie ma sensu? Argument, że nie jest rozwijany to moim zdaniem bzdura. Jeśli chodzi o obawy o wersję x86_64, to nie ma się co obawiać -- używam od dawna i działa znakomicie.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: webster »

Finalizując, również zostaję przy Slackware.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: dienet »

webster pisze:Finalizując, również zostaję przy Slackware.
Ale mnie nastraszyłeś, nigdy więcej! ;)
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
julekjulek
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2009-08-27, 08:22

Re: Slackware się rozwija?

Post autor: julekjulek »

Ja zacząłem 'przygodę' z linuxem z slackware i dalej z nim trwam ;)
// wybrałem ten system głownie z powodu chęci zgłębienia linuxa, uznając że jest do tego celu najlepszy.

Pozdrawiam,
julek
Wszystko jest mozliwe :) Jednak na wszystko potrzebny jest czas ;)
ODPOWIEDZ