slack versus vector linux versus arch versus bsd

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
nowax
Użytkownik
Posty: 397
Rejestracja: 2004-05-27, 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: nowax »

Ciekawią mnie jeszcze systemy BSD: FreeBSD, NetBSD, OpenBSD używał ktoś ? Jeżeli tak to co o nich sądzicie ? warto zainstalować ?
Ja od tygodnia gdzis testuje FreeBSD ver. 5.3. Musze powiedziec ze jak narazie jestem zadowolony z systemu. Chodzi ladnie, szybko i stabilnie. System portow to swietna sprawa. Naprawde bardzo ulatwia instalowanie nowych programow. Dzisiaj nawet bawilem sie w kompilacje jarda i poszlo w sumie za pierwszym razem (raz tylko musialem jedna linijke w kernelu wyhashowac). Uwazam ze napewno warto zainstalowac, szczegolnie ze sa to systemy "podobne" do Slackware, pod wzgledem ze samemu trzeba pokombinowac, konfigurowac a brak jest ogolnie konfiguratorow.

P.S. Zajrzyj tutaj http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=543
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: Corvin »

z konfiguratorów jest sysinstall
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
slawiog
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2005-01-29, 04:06
Lokalizacja: Ziemia

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: slawiog »

Tak jak zapowiedziałem - przeprowadziłem się na Vector Linuxa 5.0 SOHO. Jest to distro oparte na Slackware 10.1. Po dwóch dniach użytkowania mogę powiedzieć jedno - jest to najszybsza dystrybucja, jaką dotąd miałem :!: (aż strach pomyśleć, jak wygląda wersja podstawowa, pozbawiona wielu upiększaczy...). Jestem zachwycony. Poza tym przy domyślnej instalacji mamy już na starcie OO 1.1.4, Firefoxa, MPlayera (z Win32 kodekami), Amaroka i QCADA (oprócz innych) - programiki, które samodzielnie trzeba doinstalowywać w Slacku, jeśli chce się korzystać z ich dobrodziejstw. Zaskoczyło mnie to, że podczas instalacji sprzęt został wykryty, odpadła więc większość dłubaniny w konfigach (choć i tak nie podarowałem - i samemu wszystko sprawdzałem i o dziwo, wszystko było ok) - pozostało tylko przekompilować kernel i dostosować resztę systemu. Świetną sprawą jest VASM i VLAPT - konfigurator systemu i nakładka na Slapt-geta, uruchamiane w trybie tekstowym lub w X'ach. Do tej pory widzę tylko jeden minus tej dystrybucji - dupna polonizacja (a raczej jej brak). Jest na to jednak sposób - płytki instalacyjne ze Slackware 10.1 (albo serwer FTP :twisted: ) - tak, tak panowie - paczkami ze Slacka można poszerzyć możliwości Vectorka :!:
BTW: Jeśli już mówimy o ilości miejsca - chyba nie pobijecie Vectora (a już na pewno nie w wersji podstawowej). Pozdro.
Awatar użytkownika
Skyscraper
Administrator
Posty: 753
Rejestracja: 2004-05-22, 10:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: Skyscraper »

Pod względem predkosci to niekwestionowanym liderem jest Arch Linux.
Awatar użytkownika
slawiog
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2005-01-29, 04:06
Lokalizacja: Ziemia

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: slawiog »

Skyscraper pisze:Pod względem predkosci to niekwestionowanym liderem jest Arch Linux.
A próbowałeś Vector Linuxa lub Vector Linuxa Dynamite? :twisted: Bo ja Archa 0.7 instalowałem, ale jedyne co po nim pozostało, to płytka (i stracona złotówka :P ) i gwarantuję Ci, że Arch wysiada. Po prostu Vector jest optymalizowany pod kątem szybkości działania (w końcu,w założeniach, ma działać dobrze na starszych komputerach klasy Pentium - Pentium2! i działa). Poza tym Vector jest czyściutki, schludny, wszystko jak w zegarku szwajcarskim - to jest po prostu Slackware, tyle, że zoptymalizowany :)

Teraz małe porównanie -
Vector Linux SOHO (najbardziej "rozdmuchana" wersja, przeznaczona do zadań Small Office Home Office, jak sama nazwa wskazuje): 1.3GB - KDE, ICEWM, wszystkie biblioteki ze starego, dobrego Slacka, OpenOffice 1.4, Firefox+pluginy,JRE, Mplayer, Xine, Kaffeine, XMMS, Blender, GIMP, AbiWord, QCAD, KMLDonkey, GTK-Gnutella, Inkspace itd... (standardowo Kernel 2.4.29, ale np. przy pomocy VLAPTA (nakładki na Slapt-geta) można zmienić na Kernel 2.6.x z Testing w Slackware!) - do pełni szczęścia potrzebne mi było tylko spolszczenie KDE, przy pomocy paczki ze Slackware 10.1 :) i instalacja klienta GG.
Vector Linux: 850MB - bez KDE, za to XFCE, Fluxbox, reszta to samo (no prawie :) ) Kernel 2.6.x
Vector Linux Dynamite: 800-1000MB - wersja rozwojowa, niestabilna, z najnowszymi pakietami.
lone_wolf

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: lone_wolf »

Mam tylko małe pytanko: mam nadzieję że nie opiera się na rpm-ach???, bo mam zamiar ściągnąć i spróbować
Awatar użytkownika
slawiog
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 2005-01-29, 04:06
Lokalizacja: Ziemia

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: slawiog »

lone_wolf pisze:Mam tylko małe pytanko: mam nadzieję że nie opiera się na rpm-ach???, bo mam zamiar ściągnąć i spróbować
Tak jak już wcześniej pisałem - to jest dystrybucja oparta na SLACKWARE!!!. Jest więc system paczkowania .tgz, są wszystkie znane ci ze Slacka programy i udogodnienia związane z tą dystrybucją (installpkg, upgradepkg, slackpkg, slapt-get, pppsetup itd.).

Zastanów się tylko jaką chcesz wybrać odmianę (smak - flavor, jak nazywają to twórcy) - wersja SOHO jest najbardziej cukierkowa, ma wszystkie udogodnienia(w tym KDE), ale jest też najwolniejsza (choć i tak zdecydowanie szybsza niż zwykły Slackware) i zajmuje najwięcej (zalecane PIII 450, 128MB RAM, 1-2GB instalacja), wersja zwykła Vector Linux 5.0 jest dużo szybsza (ale bez KDE - jeśli chcesz to możesz doinstalować z ftpa później) - wystarczy Pentium lub Pentium 2 i 850MB.

Poza tym dzięki slapt-getowi i VLAPT'owi (nakładce występującej w Vector Linux) możesz zdefiniować pobieranie paczek z serwerów zawierających repozytoria SLACKWARE 10.1, Current (tak, tak - pasują!), czy nawet z Linuxpackages.net!
Awatar użytkownika
pwe25
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 2004-12-25, 21:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: pwe25 »

zastanawiałem się czy nie przetestować, ale musiałbym miejsce kroić, ale ... ale sobie chyba daruje, może przy okazji
poza tym nie słyszałem nic o Vectorze, raz sam z ciekawości w Wikipedii kliknąłem na ich strone :)
kropka .
lone_wolf

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: lone_wolf »

pwe25 pisze:zastanawiałem się czy nie przetestować, ale musiałbym miejsce kroić, ale ... ale sobie chyba daruje, może przy okazji
poza tym nie słyszałem nic o Vectorze, raz sam z ciekawości w Wikipedii kliknąłem na ich strone :)
Właśnie go testuję, wersja SOHO, full wypas, mam go obok Slacka i windy, polecam
Awatar użytkownika
nowax
Użytkownik
Posty: 397
Rejestracja: 2004-05-27, 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: nowax »

Wlasnie zainstalowalem Vector Linux 5.1 Standard. Musze przyznac ze system jest swietny. Podoba mi sie ze na wstepie ma juz dodanych troche nowych opcji w porownaniu z Slackware. (Automatyczne mountowanie USB, CDROM, itd). W wersji standard sa zainstalowane XFCE, ICEWM i Fluxbox. Tak wiec do wyboru do koloru. Troszke mnie denerwuje ze przy instalacji nie ma pelnego wyboru co sie chce miec zainstalowanego (przynajmniej ja nie znalazlem opcji ze nie chce icewm lub fluxboxa). Narazie testuje :)
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: guitarrizer »

A czy ktoś na Vectorze próbował może zainstalować Dropline Gnome? Jakoś polubiłem Gnome i nie wyobrażam już sobie pracy bez niego...
Linux Registered User #350196

Obrazek
Awatar użytkownika
Hadret
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 2005-08-17, 16:16
Kontakt:

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: Hadret »

guitarrizer pisze:A czy ktoś na Vectorze próbował może zainstalować Dropline Gnome? Jakoś polubiłem Gnome i nie wyobrażam już sobie pracy bez niego...
Instalacja powinna przebiegać bez większych problemów, ale wywiedz się wcześniej dobrze, czy aby na pewno Vector nie ma jakichś swoich reposów (tudzież paczek)) z GNOMEm (:

Testowałem Vectora jakiś czas temu. Muszę przyznać, że był lepszy od Cruksa. Jeśli chodzi o Archa, nie miałem niestety okazji go przetestować i nie wiem czy taka okazja będzie miała w ogóle miejsce. Ponoć jest to dystro oparte na Cruksie, a tego mam już serdecznie dość. Poza tym znudziło mi się wieczne poszukiwanie jakiejś "magicznej" dystro etc. etc. Osiadłem na Slack'u (:

Bawiłem się FreeBSD, ale po jakimś czasie zaczęło mnie irytować, że pliki konfiguracyjne i tego typu sprawy, nie są tam gdzie być powinny (tzn. pewnie według systemu *BSD były w odpowiednich miescach, ale ja byłem przyzwyczajony do Linuksa :P). Zrezygnowałem i podczas usuwania systemu, straciłem 60% danych za sprawą niefortunnych wypadków z partycjami tego systemu. Po tych przygodach sobie podarowałem (:

Wszystko rozbija się o gust i użytownicy Arch'a/Cruks'a/FreeBSD zapewne zlinczowaliby mnie za moje wypowiedzi, ale ja po prostu nie umiałem się do tych dystr/sysów przekonać/przyzwyczaić ^^`
[size=75][url=http://hadret.com/]HADRET'S.BLOG[/url] || [url=http://universum.hadret.com/]UNIVERSUM[/url] || [url=http://czytelnia.ubuntu.pl/]CZYTELNIA[/url]
KERNEL 2.6.22-RC2-GIT2 || DEBIAN SID || XFCE4[/size]
mika.el
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2005-08-30, 07:38

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: mika.el »

Z racji tego, ze to moj 'pierwszy raz' tutaj : !!!!!!!!! czesc wszystkim !!!!!!!!!


HMM... Jak widze wielu z was probowalo kilku distro, ale cos jednak kaze wracac do starego, dobrego slackware'a....
W blasku ranka, w nocy cieniach
Ktoś się rodzi dla cierpienia
W cieniach nocy, w dnia jasności
Ktoś się rodzi dla radości
Ktoś się rodzi dla radości
Ktoś się rodzi dla ciemności
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: BeteNoire »

mika.el, a masz może jakies (kontr)argumenty do używania dystrybucji wymienionych w tytule tego wątku?
mika.el
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2005-08-30, 07:38

Re: slack versus vector linux versus arch versus bsd

Post autor: mika.el »

BeteNoire --> nie mam bo przeciez totalny ze mnie lamer... a tak w ogole to nie wiem co to (kontr)argumenty... :oops: :oops: :oops:
W blasku ranka, w nocy cieniach
Ktoś się rodzi dla cierpienia
W cieniach nocy, w dnia jasności
Ktoś się rodzi dla radości
Ktoś się rodzi dla radości
Ktoś się rodzi dla ciemności
ODPOWIEDZ