Windows Vs Linux

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Posty: 387
Rejestracja: 2005-05-21, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Windows Vs Linux

Post autor: dedido »

BeteNoire pisze:Paragon NTFS? Podobno warto zainwestować. Tyle, że w gazetce była starsza wersja, która sprawia jakieś problemy na nowszych kernelach.
Próbowałem i na 2.6.15 wogóle nie chce się skompilować :/.
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
Awatar użytkownika
heysel
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 2005-04-21, 16:23

Re: Windows Vs Linux

Post autor: heysel »

dedido pisze:Próbowałem i na 2.6.15 wogóle nie chce się skompilować :/.
Chce się skompilować. Ja mam jądro 2.6.15.1, paragon-ntfs 3.0 i moduł się kompiluje. Podmieniłeś pliki nagłówkowe w /usr/include na pliki nagłówkowe 2.6.15 ? Jak się dalej nie kompiluje to pokazał może jaki błąd wywala i co dokładnie robiłeś (w zasadzie, żeby się moduł poprawnie skompilował wystarczy przeczytać instrukcje od paragona). Moduł się załaduje i będzie poprawnie działał jak przy ładowaniu nie pojawią się żadne ostrzeżenia "undefined symbol". U mnie się pojawiły, ale dałem sobie radę. W zasadzie to u ciebie na 2.6.15 też powinny się pojawić, ale najpierw musisz skompilować ten moduł (który musi się skompilować, nie ma mocnych, chyba, że...., no ale to musiałbyś mieć pecha).
Betenoire pisze:Paragon NTFS? Podobno warto zainwestować. Tyle, że w gazetce była starsza wersja, która sprawia jakieś problemy na nowszych kernelach.
Jak dla mnie było warto, a kłopoty sprawia tylko zmuszenie go do załadowania, potem to czysta przyjemność (zapisu ;]).
Rush pisze:edit po poscie Betanoire'a: o, o, Paragon :)
No to chyba ja parę postów wcześniej napisałem o paragonie :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony 2006-05-02, 18:39 przez heysel, łącznie zmieniany 1 raz.
"Moc spoczywa w rękach tych, którzy potrafią ją okiełżnać"
Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Posty: 387
Rejestracja: 2005-05-21, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Windows Vs Linux

Post autor: dedido »

heysel pisze:Chce się skompilować. Ja mam jądro 2.6.15.1, paragon-ntfs 3.0 i moduł się kompiluje. Podmieniłeś pliki nagłówkowe w /usr/include na pliki nagłówkowe 2.6.15 ? Jak się dalej nie kompiluje to pokazał może jaki błąd wywala i co dokładnie robiłeś (w zasadzie, żeby się moduł poprawnie skompilował wystarczy przeczytać instrukcje od paragona). Moduł się załaduje i będzie poprawnie działał jak przy ładowaniu nie pojawią się żadne ostrzeżenia "undefined symbol". U mnie się pojawiły, ale dałem sobie radę. W zasadzie to u ciebie na 2.6.15 też powinny się pojawić, ale najpierw musisz skompilować ten moduł (który musi się skompilować, nie ma mocnych, chyba, że...., no ale to musiałbyś mieć pecha).
Źródła gentoo-suspend2 - więc może to.
heysel pisze:Podmieniłeś pliki nagłówkowe w /usr/include na pliki nagłówkowe 2.6.15 ?
Tego nie rozumiem.
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
Awatar użytkownika
heysel
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 2005-04-21, 16:23

Re: Windows Vs Linux

Post autor: heysel »

dedido pisze:Tego nie rozumiem.
Nie wiesz co to pliki nagłówkowe jądra ? Poza tym wszystko jest w readme paragona, więc nie wiem co tu jest do nie rozumienia. W /usr/include/asm, /usr/include/asm-generic, /usr/include/linux trzymane są pliki nagłówkowe jądra. Trzeba je podmienić na pliki nagłowkowe z /usr/src/linux/include (oczywiście tylko wtedy jak nie są zgodne z tymi z /usr/include).
dedido pisze:Źródła gentoo-suspend2 - więc może to.
Ja mam źródła waniliowe (no plus kilka własnych i nie własnych patchy) i wszystko chodzi. Nie wiem jakie patche są nałożone na źródła gentoo-suspend2, ale nie sądze, żeby to sprawiało kłopot (mogę się mylić, jak tak to albo skompiluj sobie na waniliowych źródłach, albo jakie patche są w gentoo-suspend2, być może jeden z nich sprawia problem). A tak wogule to poczytaj tego reame paragona, bo tam jest mowa o tym co ja tu pisze. Poza tym jak chcesz, żeby ktoś naprawde miał szanse pomóc to pokaż co za błąd jest wywalany.
"Moc spoczywa w rękach tych, którzy potrafią ją okiełżnać"
Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Posty: 387
Rejestracja: 2005-05-21, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Windows Vs Linux

Post autor: dedido »

heysel pisze:Nie wiesz co to pliki nagłówkowe jądra ?
Wiem, nie wiem o jaką podmianę Ci chodzi. Niezbyt jasno to napisałeś.
heysel pisze:Poza tym wszystko jest w readme paragona,
Musisz mieć inne README, pierwsze co zrobiłem to to przeczytałem.
heysel pisze:W /usr/include/asm, /usr/include/asm-generic, /usr/include/linux trzymane są pliki nagłówkowe jądra. Trzeba je podmienić na pliki nagłowkowe z /usr/src/linux/include (oczywiście tylko wtedy jak nie są zgodne z tymi z /usr/include).
U mnie to po prostu dowiązania symboliczne do /usr/src/linux...
heysel pisze:A tak wogule to poczytaj tego reame paragona,
Jak wyżej.
heysel pisze:albo jakie patche są w gentoo-suspend2, być może jeden z nich sprawia problem)
Ich tam jest kilkadziesiat co może jednak robić problem :).
heysel pisze:Poza tym jak chcesz, żeby ktoś naprawde miał szanse pomóc to pokaż co za błąd jest wywalany.
Zbytnio nie mogę bo namieszałem sobie teraz w źródłach i nie chcę mi się znowu ściągać 40MB paczki (ciągły nawyk rm -rf :) ). Tak wogóle ten NTFS mi nie jest potrzebny bo nie mam nawet partycji NTFS ale byłem ciekawy jak to działa :).
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
agresor
Użytkownik
Posty: 620
Rejestracja: 2005-07-03, 21:20

Post autor: agresor »

-
Ostatnio zmieniony 2020-06-02, 19:57 przez agresor, łącznie zmieniany 1 raz.
kuba105
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2006-01-09, 19:08

Re: Windows Vs Linux

Post autor: kuba105 »

Z góry przepraszam za chaotyczność mojej wypowiedzi, ale jestem dośc zmęczony, a jutro/dzisiaj nie będzie mi się chciało tego kontynuować.

A dla mnie Linux ma jedną wadę: jego użytkownicy. Większość ludzi używa Linuxa tylko dlatego bo nie lubi Windowsa, a dodatku panuje wśród nich niespotykana nigdzie indziej moda: na bluzganie na Win i jego userów. Racja, Win nie jest idealny, ma dużo wad, firma która go wypuszcza zresztą też. Ale zapomnijcie na chwile o tych utopijnych ideach Open Source i tym podobnych. OS-y to nie konkurs na ideologie. Żyjemy w czasach, w których większośc użytkowników ma w głębokim poważaniu to czy jest to Closed czy Open Source, to że Linux ma to i tamto czego nie ma Windows. Chcą po prostu używać komputera i tyle, jest dla nich narzędziem niczym więcej. Zresztą wg mnie powinien nim zostać, a nie stać się polem bitwy w wojnie o Wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Świątami Wielkiej Nocy. Nie udawajmy że pingwin jest lepszy bo jest darmowy, wolny i nie produkuje go żadna firma. Ja osobiście nie uważam go za lepszy, tylko za spełniający bardziej moje oczekiwania. Skończmy z tą anty-Microsoftową nagonką, a zacznijmy się zastanawiać co zrobić aby Linux mógł w końcu dorównać Windowsowi w dziedzinach w których pozostaje daleko w tyle. I skończmy z tym gadaniem "Linux nie jest dla lamerów". Jeżeli za lamera uważa się za człowieka, którego nie interesują zasady działania komputera, to dla kogo ma być ten system? Dla programistów, administratorów sieci? Skoro tak, to dlaczego się spodziewacie że będzie coraz więcej sterowników do urządzeń, specjalistycznych programów etc. Kto i dlaczego ma to robić skoro użytkownicy sami o mówią o "Only for pro"?

Zdaje sobie że mogę tym obrazić wiele osób, ale takie jest moje zdanie i nie zamierzam się z niego wycofywać.
Awatar użytkownika
kwidzin
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 2004-09-20, 18:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Windows Vs Linux

Post autor: kwidzin »

Paru pewnie obrazisz, ale mnie nie ;-) Dałem temu wyraz w wątku: "Nie chcę Linuxa..."
Linux Registered User #417093
Awatar użytkownika
swiezy
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 2006-03-07, 09:01
Lokalizacja: Osuchowa

Re: Windows Vs Linux

Post autor: swiezy »

Ja tam uważam poprostu, że używając linuksa oszczędzasz pieniądze, używając windows (teoretycznie) oszczędzasz czas. W teorii bo możesz i czas i pieniądze.. próbowałeś np. Mandrivy?, Ubuntu itp itd.? Wiem, że nazwy te wzbudzają grymas niechęci wśród użytkowników, ale to jednak tylko dzięki nim Linux Może stać się popularny.

A windowsa nie lubie z prostych przyczyn. Jest za wolny, za często się wywalał mi (podkreślam MI), nie był orginalny (MÓJ ;) - czy może nie do końca mój ;p ). Po za tym, niedługo nie będzie się uruchamiał:
Wybierz komputer z logo Windows Vista Capable PC lub Premium Ready PC odpowiedni dla wydania systemu Windows Vista.

Kod: Zaznacz cały

Minimalna konfiguracja komputera z logo Windows Vista Premium Ready PC:

    * 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64) procesor o szybkości 1 GHz,1.
    * 1 GB pamięci systemowej,
    * karta graficzna zgodna ze środowiskiem Windows Aero,2.
    * 128 MB pamięci na karcie graficznej,
    * dysk twardy o pojemności 40 GB oraz 15 GB wolnego miejsca,
    * stacja dysków DVD-ROM,3.
    * karta dźwiękowa,
    * dostęp do Internetu. 
Dla normalnej Visty (nie Premium) min pamięci to 512 ;). Ale na świętą krowę, po co aż 15 GB wolnego miejsca!? I dlaczego karty graficzne muszą być zgodne, a nie oprogramowanie?? Dobrze wiemy czym to śmierdzii....
Ostatnio zmieniony 2006-06-22, 06:35 przez swiezy, łącznie zmieniany 1 raz.
Pentium 266 MMX ;) , 32MB ram :| , 2MB video ;( , Slack 10.2 :D
[url=http://www.wielkipor.prv.pl][img]http://img110.imageshack.us/img110/1529/a1qz.gif[/img][/url]
..::[url=http://isotoniik.cc]Isotoniik.cc[/url]::..trance your mind...
Awatar użytkownika
m4jkel
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 2005-10-15, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: Windows Vs Linux

Post autor: m4jkel »

kuba105, napisałeś to, co mi chodziło po głowie od dłuższego czasu. Zgadzam się z Tobą ;-)
[url=http://userbars.org][img]http://img89.imageshack.us/img89/9140/brainpng1ug.png[/img][/url]
To nie był kwadrat. To było koło o charakterze prostokąta.
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Windows Vs Linux

Post autor: Rush »

kuba105 Microsoft wielokrotnie zasluzyl juz na nagonke, nie rozumiem dlaczego mamy z niej rezygnowac ? Swieta wojna byla, jest i bedzie. Poza tym, MS to konkurencja, konkurencje trzeba niszczyc, tak dziala rynek. :P

[ Komentarz dodany przez: loop0: 2006-06-22, 12:36 ]
Prawa rynku, święte prawa :twisted:
kuba105
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 2006-01-09, 19:08

Re: Windows Vs Linux

Post autor: kuba105 »

Rush nie przecze że zasłużyli, ja po prostu uważam że dla "linuksiarzy" stało sie to jakimś sportem. ;-)
Ostatnio zmieniony 2006-06-22, 15:20 przez kuba105, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedido
Użytkownik
Posty: 387
Rejestracja: 2005-05-21, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Windows Vs Linux

Post autor: dedido »

kuba105 pisze:Żyjemy w czasach, w których większośc użytkowników ma w głębokim poważaniu to czy jest to Closed czy Open Source, to że Linux ma to i tamto czego nie ma Windows. Chcą po prostu używać komputera i tyle, jest dla nich narzędziem niczym więcej.
I tak łatwo dla nich jest zapracować na te 300-400zł na legalną kopię MS Windows?
Nie wydaje mi się żeby Open Source był trudniejszy do nabycia :)
kuba105 pisze:Jeżeli za lamera uważa się za człowieka, którego nie interesują zasady działania komputera, to dla kogo ma być ten system?
Żeby jeździc samochodem (tudzież rowerem) też trzeba mieć jakąś wiedzę o jego konstrukcji i działaniu. Inaczej padnie po pierwszych kilku latach. Najłatwiej jest powiedzieć ja nie wiem, nie umiem i nie chcę wiedzieć.
kuba105 pisze:Dla programistów, administratorów sieci? Skoro tak, to dlaczego się spodziewacie że będzie coraz więcej sterowników do urządzeń, specjalistycznych programów etc. Kto i dlaczego ma to robić skoro użytkownicy sami o mówią o "Only for pro"?
Czy takie (U/Ku/Xu/Edu)buntu lub SuSE to są OSy dla specjalistów?
A co do sterowników to np. pojawia się ostatnio dużo dobrych pomysłów, szczególnie na polu sieci bezprzewodowych, co mnie bardzo cieszy. Jedyną winą istnienia małej ilości driverów dla wolnych systemów operacyjnych jest opieszałość producentów.

Spytałem się ostatnio mojej siostry (to taka mała dygresja) jak jej się podoba system na którym pracuje (Gentoo z KDE 3.5). Ona odpowiedziała (niedokładny cytat): co ten Linux?, wygodny jest, polecam go znajomym :). Trochę mnie to nawet zdziwiło. Ale widać że jak ktoś nie zakorzenił się w Windowsie to sobie w każdym wolnym systemie poradzi.
[size=75]Dzisiaj życie to nie sen
Jednak trzeba bawić się
No bo co innego pozostaje
W takim chorym kraju ... [/size]
Awatar użytkownika
Ruten
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2006-03-18, 01:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Windows Vs Linux

Post autor: Ruten »

dedido pisze:Ale widać że jak ktoś nie zakorzenił się w Windowsie to sobie w każdym wolnym systemie poradzi.
Dlatego w szkołach najczęściej występują produkty Microsoftu, bo czym skorupka za młodu nasiąknie...
Awatar użytkownika
m4jkel
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 2005-10-15, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: Windows Vs Linux

Post autor: m4jkel »

dedido pisze: Ale widać że jak ktoś nie zakorzenił się w Windowsie to sobie w każdym wolnym systemie poradzi.
Czy komuś z Was zdarzyło się nie wychować na Windows? (To pytanie, proszę nie doszukiwać się drugiego dna :) )
[url=http://userbars.org][img]http://img89.imageshack.us/img89/9140/brainpng1ug.png[/img][/url]
To nie był kwadrat. To było koło o charakterze prostokąta.
ODPOWIEDZ