Który linux najszybszy?

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Camilo
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 2004-06-22, 22:11
Lokalizacja: Białystok

Który linux najszybszy?

Post autor: Camilo »

Która dystrybucja linuxa jest Waszym zdaniem najszybsza pod względem przetwarzania numerycznego? Powiedzmy że chcę puścić w pętli 1000-krotnie fft na ciągu 2^20 liczb zaspolonych. Kod jest napisany w C. Mam do wyboru >2^4 różnych dystrybucji linuxa. Zamierzam używać kernela, bibliotek i kompilatorów bez żadnych modyfikacji, czyli takich jakie się instalują domyślnie w danej dystrybucji.

Parę lat temu, jeszcze w czasach kernela 2.0, slack był według moich obserwacji wyraĽnie wolniejszy niż np. mandrake (tamci robili pakiety z optymalizacjami na pentium, mieli świeższe kompilatory/biblioteki i moje rutyny numeryczne śmigały kilkanaście procent szybciej na tym samym kompie).

Pytam o stan obecny, bo dawno nie robiłem takich porównań. Z przyzwyczajenia na maszynach służących do obliczeń wciąż instaluję mandrake'a. A bardzo bym chciał, żeby najszybszą dystrybucją okazał się slack :wink: bo jest przyjemniejszy i zawsze lepiej mi się na nim pracowało :super:

Pozdrowienia,
CC.
Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: ahes »

podrzuc zrodelka to sprawdze na swoim monsterze (PII 350 MHz) jak wypada slack.
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: Sad Mephisto »

Jeśli chodzi o liczenie fft to chyba najlepszym benchmarkiem będzie SETI@home :) On właśnie się cały czas męczył tą trasformatą Fourriera :/ Oczywiście nie muszę wspominać, że trzeba pracować cały czas na tym samym pakiecie danych.

Dlaczego właśnie SETI@home? Bo dostajemy gotową binarkę z "optymalizacją" na i386. Wtedy będziemy mogli faktycznie przetestować jak szybka jest dana dystrybucja.

Mam takie domysły (IMVVVVVVHO), że najszybszą dystrybucją okaże się jednak Gentoo (oczywiście stawiany ze Stage1) czy nawet Linux From Scratch. Choć w tym przypadku przydałby się jakiś benchmark z dostępnymi Ľródłami.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: cherry »

Sad Mephisto pisze:Oczywiście nie muszę wspominać, że trzeba pracować cały czas na tym samym pakiecie danych.
Niezupełnie: jeśli to zwykła FFT to czas wykonania zależy tylko od ilości próbek, a nie ich wartości liczbowych. Jeśli Seti@home robi różne operacje w zależności od zawartości pakietu to wtedy wszyscy muszą mieć ten sam pakiet, a to jest dosyć uciążliwe.
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: Sad Mephisto »

cherry:
Czas wykonania obliczeń dla każdego pakietu jest inny, bo zależy od jej zawartości (zainteresuj się np. prostymi metodami numerycznymi do wyznaczania np. pierwiastków funkcji). Nawet na oficjalnej stronie projektu jest tego typu informacja.

A gdyby wszyscy mieli przerobić konkretną paczkę - to też nie ma problemu - po prostu podmieniasz pliki :)
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: cherry »

sqrt na pentium nie robi już różnicy, bo fpu oblicza pierwiastek w 70 cykli.
Rozbieżności mogą się pojawić tylko w przypadku obliczania f. trygonometrycznych (sin, cos, atg)
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
Awatar użytkownika
Camilo
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 2004-06-22, 22:11
Lokalizacja: Białystok

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: Camilo »

ahes pisze:podrzuc zrodelka to sprawdze na swoim monsterze (PII 350 MHz) jak wypada slack.
Raczej niewiele mi to powie.... :oops: Chyba że na tym samym monsterze masz jeszcze kilka innych dystrybucji, i porównasz czasy :wink:

[ Dodano: 2004-07-15, 18:29 ]
Sad Mephisto pisze: Mam takie domysły (IMVVVVVVHO), że najszybszą dystrybucją okaże się jednak Gentoo (oczywiście stawiany ze Stage1) czy nawet Linux From Scratch. Choć w tym przypadku przydałby się jakiś benchmark z dostępnymi Ľródłami.
Benchmark mogę udostępnić (nawet kilka, oprócz fft także całkowanie układów równań różniczkowych, minimalizacja "trudnych" funkcji wielu zmiennych, itd). Ale moje pytanie dotyczy porównania różnych dystrybucji, co najlepiej zrobić na tym samym komputerze. Czy ktoś ma maszynę z gotowymi do pracy różnymi dystrybucjami :wink:
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: cherry »

A co do linuksa to najszybszy będzie Yoper :twisted:
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: snaj »

cherry pisze:A co do linuksa to najszybszy będzie Yoper :twisted:
Poniewaz korzystaja z mojego zestawy patchu na kernelik ;]

Co do pytania to najszybszego mozna poznac w jeden sposob - kilka identycznych kompow z roznymi distrami i odpalenie roznego rodzaju aplikacji, kompilacji, kopiowan itd.
Bez tego typu testow, wszelkie dywagacje nie maja wedlug mnie sensu.
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
Awatar użytkownika
MOOtant
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 2004-06-12, 22:31

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: MOOtant »

Takie porównywanie jest bez sensu. Mów od razu, że porównujesz kompilatory i biblioteki + kernel.
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: snaj »

Myslalem ze to bedzie logicznie wynikalo z tresci mego posta ale oprogramowanie byloby tez mozliwie identyczne na wszystkich distrach, kernel rowniez ten sam.

Niby jaki jest inny sensowny i w miare obiektywny sposob na porownanie szybkosci ?!
Zrobisz dla maluszka karoserie porszaka - i to ma swiadczyc o tym ze bedzie on szybszy od stojacego obok prawdziwego maluszka ?! Wstawisz w maluszku silnik porszaka i postawisz obok innego maluszka - to ma byc obiektywny i wiarygodny test ?!
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
Awatar użytkownika
MOOtant
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 2004-06-12, 22:31

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: MOOtant »

Nie wiem co miał znaczyć twój post, dla mnie jest on trudny do zrozumienia. Może napisz konkretnie, bez takich porównań? Jeśli wg ciebie po zainstalowaniu tego samego kernela, gcc w tej samej wersji glibc tak samo i wyłączenia wszystkich usług zbędnych do uruchomienia programu (np. x-ów) miałby wyjść inny wynik to cię zupełnie nie rozumiem.
apn
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 2004-05-23, 02:58

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: apn »

Potrzebne 2 osoby. 1 na chodniku, 2 przy oknie w bloku. 2 bierze plytke ze slakiem i sruuuuu, a pierwsza notuje wynik. Za chwilê Red Hat, i sruuuuuu (jak siê p³ytki w powietrzu rozdziel±, to liczy siê wynik ostatniej). Potem Yopler, i Mandrake, i co tam jeszcze kto chce. Oczywi¶cie wszystko trzeba powtórzyæ 3 razy aby wyeliminowaæ prawdopodobieñstwo pomy³ki w locie czy przeszkody wietrznej.
A najszybszym Linuksem jest ten, któremu sami sobie dopicujemy w³asnymi rêkoma. Reszta to zmienna otoczka...
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Który linux najszybszy?

Post autor: snaj »

MOOtant pisze:Nie wiem co miał znaczyć twój post, dla mnie jest on trudny do zrozumienia. Może napisz konkretnie, bez takich porównań? Jeśli wg ciebie po zainstalowaniu tego samego kernela, gcc w tej samej wersji glibc tak samo i wyłączenia wszystkich usług zbędnych do uruchomienia programu (np. x-ów) miałby wyjść inny wynik to cię zupełnie nie rozumiem.
Kazda paczka z roznych distr jest kompilowana, rozne uzywane sa flagi, rozne optymalizacje ,rozne biblioteki watkow (nptl, libthread) itp. Tutaj tkwi roznica to wszytko sie naklada i otrzymujemy cos idealnego dla naszego sprzetu, lub cos kobylastego co dziala wszedzie ale wolno.
Ja wlasnie w ten sposob widze pojecie wyznacznika szybkosci.
Jasne jest ze 2.4.x nie ma co porownywac z 2.6.x, nptl ze starymi LinuxThreads, starego KDE z nowym.
Ale jak porownywac OSy skladajace sie z praktycznie identycznych paczek - a tak na rynku jest obecnie ?! Odpalajac na kompletnie roznych maszynach ?! Oczywiscie ze nie.
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
ODPOWIEDZ