Slackware a Archlinux

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Berkof
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-12-18, 02:33

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Berkof »

Lizard pisze:
Berkof pisze:A co do Archa to jest już od 4 lat więc chyba można mu zaufać..
Windows jest od 22 lat i jakoś nadal mu nie ufam. ;]
Jak dzieci.. Pisząć "można zaufać" nie miałem na myśli postawienie serwera z archem w NASA (może później :P ) tylko usunąć slacka i spróbować archa bez obaw, że będzie działał niestabilnie.


Wiecie co mnie czasem bawi/denerwuje w niektórych użytkownikach linuksa (nie chodzi tylko o slackware)? To, że dystrybucja której używają jest the best etc. Każdą wolną chwile spędzałem na slacku i go poznawałem. Ale nie mam klapek na oczach. Dla mnie slackware nie przestaje istnieć. Dalej uważam go za świetną dystrybucje.. Ale chcę iść naprzód.. Nie chcę się cofać..
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Lizard »

Berkof pisze:Wiecie co mnie czasem bawi/denerwuje w niektórych użytkownikach linuksa (nie chodzi tylko o slackware)? To, że dystrybucja której używają jest the best etc.
Oczywiście, że jest the best. Inaczej używalibyśmy innej. :P
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: KLAPEK »

benetnash pisze: KLAPEK, dziwne wydają mi się dystrybujce jak własnie fuglaware - dla mnie to kolejny klon archa/slacka nie wnoszący nic wartościowego...
Mnie o tyle to zainteresowało że praktycznie jest to Slack [na stronie F jest nawet napisane iż część skryptów napisał PV] + Pacman.
I jak patrzyłem znalazłem tam paczki, których nie ma Arch np: Monotheka....
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: benetnash »

do mnie jednak to nie przemawia - kwestia gustu
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: KLAPEK »

Nie to że chcę od razu zainstalować....
Tak pytam, czy ktoś miał do czynienia.
Jak mi lapcok obecny padnie [C400@Slack10] to testowo na nowym postawię Archa i popróbuję.
W końcu łatwiej będzie uzyskać pomoc w kwestii Archa niż praktycznie nieznanego Frugalware...
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Berkof
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-12-18, 02:33

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Berkof »

Lizard pisze:Oczywiście, że jest the best. Inaczej używalibyśmy innej. :P
To Twoja opinia ;]
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: benetnash »

Berkof pisze:
Lizard pisze:Oczywiście, że jest the best. Inaczej używalibyśmy innej. :P
To Twoja opinia ;]
nie wiesz, że tylko moja opinia się liczy? :mrgreen:
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Lizard »

Berkof, miałem na myśli ogół użytkowników. Zwolennicy Ubuntu są przekonani, że lepszej dystrybucji niż Ubuntu nie ma, użytkownicy Fedory uważają swoją za jedyną najlepszą, podobnie z posiadaczami OpenSuse, Gentoo, Slackware'a, itd. Są oczywiście tacy, którzy jedno distro przeznaczą na serwer, a inne na biurko. I dla tych ostatnich rispekt. ;)

Wracając do tematu:
To co mnie w Archu zdenerwowało na samym początku, to wybór pakietów. Dostałem listę chyba wszystkich, a ponieważ nie chciało mi się jej przeglądać zaznaczyłem wszystkie. Przy próbie instalacji pojawiały się komunikaty o konfliktach paczek. Instalator zamiast grzecznie wrócić mnie do wyboru pakietów, tudzież zapytać, z którego rezygnuję, przerywał instalację i cały proces trzeba było zaczynać od nowa.

Chwilowo zrezygnowałem z testowania Archa. Jak znajdę więcej czasu na instalację, to do niego wrócę.
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Radek_R »

Lizard pisze:Dostałem listę chyba wszystkich, a ponieważ nie chciało mi się jej przeglądać zaznaczyłem wszystkie.
No właśnie, zupełnie jak bezmyślny klikacz* ;P
Ja ostatnio jak instalowałem Archa, to wybrałem tylko paczki z base (ale tylko niektóre) a resztę dociągnąłem w miarę potrzeb. Zero problemów. Po prostu tutaj też trzeba używać głowy. Ale fakt faktem instalator czasami potrafi doprowadzić do wściekłości :)

*) No offence ;)
#358274
http://www.prook.net
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: benetnash »

Radek_R, nie - po prostu bodajże wersja 7.2 miała pieprzniętą płytkę instalacyjną. Jak się ściągało wszystko z ftp to było ok ;)
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Lizard »

Radek_R pisze:No właśnie, zupełnie jak bezmyślny klikacz
Nie mogłem bezmyślnie klikać, bo mi myszka nie działała w trakcie instalacji. :P
benetnash pisze:bodajże wersja 7.2 miała pieprzniętą płytkę instalacyjną
Cała noc ściągania obrazu ISO, a Ty mi teraz mówisz: "miała pieprzniętą płytkę instalacyjną" :?: Wrr, grr. :lol:
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Radek_R »

Lizard, po pierwsze to był tylko taki skrót myślowy a po drugie ściągnij sobie 0.8. Ja ostatnio instalowałem z 0.8beta i działa wyśmienicie.
#358274
http://www.prook.net
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Lizard »

Już to robię, zwłaszcza że: :)
2007-03-31
0.8 Voodoo ISOs finally released!
Error 404 - footer not found
Berkof
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-12-18, 02:33

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: Berkof »

Zrobiłem to. Zainstalowałem go. Instalacja base systemu zajęła mi ... 5 miut :) Wieczorkiem go sobie skonfiguruje i zainstaluje potrzebne pakiety. Instalowałem oczywiście na lapku i obeszło się bez problemów. Na początek jestem pod wrażeniem.
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Slackware a Archlinux

Post autor: BeteNoire »

Berkof pisze:Zrobiłem to. Zainstalowałem go. Instalacja base systemu zajęła mi ... 5 miut :)
Chyba bez konfiguracji. Czyli klik-klik-klik-zakończ. I pewnie nie liczysz czasu bootowania.
U mnie zajęło to jakieś 15 minut, przy czym nie robiłem tego pierwszy raz.
Zdziwiło mnie przeszukiwanie podczas bootowania partycji pod kątem jakichś paczek. Mi ta funkcja zupełnie nie jest potrzebna a sądzę, że może być niebezpieczna. Nie powinna być domyślnie włączona.
Mógłby mi ktoś powiedzieć dlaczego przy próbie instalacji GRUBa Arch wywala:

Kod: Zaznacz cały

Error 6: Mismatched or corrupd version of stage1/stage2
Poza tym dlaczego on wrzuca domyślnie większość rzeczy do oddzielnych katalogów w /opt? Np. /opt/xfce4, /opt/e17 itd. Jaki to ma sens? Może taki, żeby user za każdym razem sobie $PATH zmieniał? Mnie to denerwuje.
Arch wywala mi jakieś durnoty z siecią. Coś tam wykrył przy instalacji ale po reboocie nie ma połączenia. Załadowałem moduły (8139cp, 8139too), w rc.conf miałem wpisane numerki, zrestartowałem /etc/rc.d/network i... ping wp.pl, Network is unreachable. WTF? No to mu ręcznie ifconfig eth0 down && ifconfig eth0 $ipnumerek broadcast $numerek netmask $numerek. Sieć działa.
Poza tym obsługa pacmana jest przyjemna, chociaż jego parametry mało intuicyjne. Dlaczego pacman -S a nie pacman -I (od install)?

No i te zależności... Np.: instalacja xfce4 wciąga też cups :/ Pewnie jeszcze takich przykładów trochę namnożę w miarę zabawy pArchem :D
ODPOWIEDZ