NIE lamerstwu?

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Jak powinien być rozwijany linux?

system dla mass.. jeszce miliardy noobów czekają na RTFM!
55
48%
system dla elit.. po co mi obsługa aparatu, chce się poczuć lepszy!
60
52%
 
Liczba głosów: 115

Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: webster »

Pajaczek pisze:Jak już można było podłączyć SDI (w okresie testowym usługi - tylko wybrane miasta ;) ), choć opłata za przyłączenie trochę bolała, to jakoś się odbiło... ech... to już 10 lat niemal.
U mnie to już w sumie jakieś 14 lat temu podłączenie SDI :)
Ostatnio zmieniony 2010-01-08, 15:36 przez webster, łącznie zmieniany 1 raz.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: Pajaczek »

webster pisze:U mnie to już w sumie jakieś 14 lat temu podłączenie SDI
Musiałbym poszukać umowy (co może już nie być łatwe), łatwiej może być odkopać sam terminal, może jest data produkcji... miałem jedno z pierwszych, drugie w mieście. Ale z tymi 14 latami to przesadziłeś. Pół roku opóźniło się im w ogóle wprowadzenie okresu pilotażowego.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: webster »

Oj, myślę że tak jakoś będzie. Dokumentów już nie mam żadnych, ale zapytam kolegę z którym dzieliłem łącze :) Dam znać :)
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: largo3 »

Skoro już sięgamy w przeszłość to co powiecie na BBS-y? Znajomy ostatnio uruchomił własny. Fajnie poczuć klimat z czasów, których nawet nie mam szans pamiętać. :)
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: webster »

ja mam commodore na chodzi jeszcze :) ze stacja dyskietek :D hehe :D i Joya przeźroczysty :) ^_^ Kabelki widać :D
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
memus
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 2005-09-27, 17:17

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: memus »

webster pisze:ja mam commodore na chodzi jeszcze :) ze stacja dyskietek :D hehe :D i Joya przeźroczysty :) ^_^ Kabelki widać :D
commodore było do dupy ;p. Joy mi często wysiadał jak sie grało w olimpiadę (nie pamiętam nazwy tej gry) i zasilacz.
Co do sdi. Pamiętacie jak sie z sdi przechodziło na szybszy necior? Żartowaliśmy sobie nawet, że teraz net chodzi tak szybko, że zanim wciśnie się enter to już strona się otwiera;p.
Ostatnio zmieniony 2010-01-08, 18:22 przez memus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: m00n »

ja mam w domu 286 sprawne jeszcze ale potrzebny bios na dyskietce 5.25 ktorego nigdzie nie moge znalezc
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: webster »

m00n, No to ja przecież mam 5,25 dyskietki od commodore :D, kwestia wgrać bios. heh Jak chcesz dysk to Daj cynę... Ah, Ty nie lubisz "takich wieśniackich tekstów" - To inaczej: Po prostu się odezwij :)
Ostatnio zmieniony 2010-01-08, 19:28 przez webster, łącznie zmieniany 1 raz.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: Flash »

Kolega potrzebuje BIOS a nie dyskietkę. I dajcie już spokój z tym luzem i wiochą.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: KLAPEK »

Ja w domu mam Schneidera (Amstrada) CPC6128, ale niestety padła stacja dyskietek...
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: m00n »

nom biosu mi potrzeba, dziwnie to kiedys bylo zeby bios na dyskietce rozprowadzac :)
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
mario1000
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2007-12-15, 20:53

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: mario1000 »

Cóż przeczytałem cały ten temat i jestem wręcz strasznie zaniepokojony waszymi reakcjami :/ . Całkowicie nie rozumiem czemu niby łączycie "lamerstwo" z jakąś wydumaną polską mentalnością. Prawda jest taka, że w dzisiejszych rozbudowanie różnych gałęzi wiedzy jest ogromne i mało kto ma czas żeby zgłębiać się w dziedziny inny ludzi. Żeby wam to lepiej zobrazować - fizyk jądrowy odpala internet i czyta na pierwszej lepszej stronie jaki to Microsoft jest zły a Linux cacy. Następnie wchodzi na stronę jakilinux.org żeby zgłębić temat bo jest inteligentny i ambitny. Dowiaduje się, że Linux jest nie tylko cacy pod "względem ideologicznym" ale jeszcze dodatkowo szybszy, bezpieczniejszy i łatwiejszy w obsłudze. Cóż, długo nie myśląc zakłada posta na forum i pyta ludzi jaką dystrybucje polecają. Dowiaduje się, że Slackware nie tylko zawiera wszystkie cechy Linuksa ale jeszcze jest prosty i działa bezproblemowo ("Slackware, because it works"). Po instalacji laguje mu serwer iks-ów, bo ma nowy model karty ATI. Co więcej, nie działa mu internet przez wi-fi bo w jądrze nie ma standardowo sterowników do jego karty. Są problemy z drukarką, bo to drukarka nie kupiona pod Linuksa. I na dodatek nie działają out-of-box takie bajery jak kamerka internetowa i czytnik kart pamięci.

I pomimo, że zarówno ja jak i wy, dobrze wiemy że te problemy można rozwiązać bardzo prosto, to on tego nie wie. Dlaczego ? Bo nie jest informatykiem/hackerem/pryszczatym_wyznawcą_linuksa/ ani inną osobą mającą zainteresowania komputerowe. Nasz fizyk ma za to miliard razy większą wiedzę z fizyki jądrowej i wcale nie zmusza was do nauki konstrukcji i obsługi reaktora jądrowego. I nie obchodzą go zainteresowania komputerowe, bo go też interesuje technologia ale woli np fotografie czy grafikę. W wolnym czasie nie siedzi na forum i nie pomaga ludziom, bo np jest wolontariuszem w akcjach przeciwko spożywaniu zwierząt ( :rotfl: ) i broni Tybetu. I taki człowiek który jest otwarty, dowiaduje się o Linuksie, podejmuje wysiłek żeby znaleźć odpowiednią dystrybucje, ściąga ją, instaluje i trafia na forum z czym się spotyka ? NIE LAMERSTWU :evil: .
Go nic nie obchodzą wasze zainteresowania, chce żeby system dział. I pyta po prostu o pomoc, tak jakby pytał na forum medyczny o ból nerki. Więc nie oceniajcie tego człowieka przez pryzmat waszego życia, bo nie wiecie, że jego czas kosztuje znacznie więcej niż zysk z przekopywania się przez forum i manuale.

Cóż, sorry że tak ostro ale nie znoszę lamerstwa i ignorancji dlatego musiałem zareagować na wasz geniusz.

I jeszcze takie pytanie jak myślicie, kiedy ludzie stali na większym poziomie intelektualnym - w starożytności, kiedy 0.1 % ludzi umiało czytać a powstawała klasyka kultury, czy teraz kiedy ludzie słuchają Lady Gagi, czy innej Edyty Bartosiewicz a pisać i czytać umie każdy - za to z tego zgiełku i jazgotu powstały takie rzeczy jak komputer czy Internet. Więc zaciśnijcie pośladki i dajcie Linuksowi się rozwijać i poszerzać horyzonty. Peace :ok:
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: darvark »

No to rozpętałeś wojnę :-) A tak poważnie, nikt nie mówi, że linuks, a tym bardziej slackware jest dla mas i jest to prosty system. Jest to system dla osób które mają chęć nauczyć się czegoś nowego, poznać system i sprzęt głębiej niż tylko przez kliknięcie myszką w ikonkę. Problemy ze sterownikami ATI nie wynikają z niedoskonałości systemu samego w sobie, tylko z polityki producenta danych układów. Myślisz, że MS Windows jest tak łatwym systemem? Wolne żarty, jest popularny, umie go chociażby w podstawowym stopniu obsłużyć większość osób, ale nie jest to prosty system. Bo jak można nazwać system prostym jeśli każdy błąd sygnalizowany jest w postaci kodu, którego bez odpowiednich źródeł nie zrozumiesz? Popularność != bycie lepszym.
Nie sugeruję, że linuks jest systemem dla mas, chociaż niektóre dystrybucje są temu bliskie. Nie sugeruję, że jest idealny doskonały i wogóle cacy, bo nie jest, ale jes alternatywą, wartą poznania.

A co do tego lamerstwa, to większość użytkowników forum, a ja ich popieram wyznaje zasadę, że najpierw trzeba trochę się pomęczyć samemu nad rozwiązaniem problemu, a dopiero później pytać o rozwiązanie podane na tacy. Otrzymując gotowe rozwiązanie niczego się nie nauczysz.

I nie nie jesteśmy geniuszami, poprostu cenimy czas i wysiłek, który włożyliśmy w poznanie systemu, cenimy ludzi którzy sami chcą się uczyć poznawać i rozwijać, a nie bazować tylko na gotowych rozwiązaniach.
mario1000
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2007-12-15, 20:53

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: mario1000 »

A tak poważnie, nikt nie mówi, że linuks, a tym bardziej slackware jest dla mas i jest to prosty system. Jest to system dla osób które mają chęć nauczyć się czegoś nowego, poznać system i sprzęt głębiej niż tylko przez kliknięcie myszką w ikonkę.
Ja raczej ostatnio prawie na wszystkich serwisach komputerowych widzę teksty o tym, że Linux jest łatwym systemem. W sumie nie ma co się dziwić bo temat Linux vs Windows jest chyba teraz jednym z najgorętszych i dorzucanie co chwilę artykułów na ten temat znacznie podbija ilość odwiedzeń strony.
Problemy ze sterownikami ATI nie wynikają z niedoskonałości systemu samego w sobie, tylko z polityki producenta danych układów.
Nasz fizyk tego nie wie, a że karty ATI to około 30 % rynku więc dla takiego człowieka to musi być poważna wada.
Myślisz, że MS Windows jest tak łatwym systemem? Wolne żarty, jest popularny, umie go chociażby w podstawowym stopniu obsłużyć większość osób, ale nie jest to prosty system. Bo jak można nazwać system prostym jeśli każdy błąd sygnalizowany jest w postaci kodu, którego bez odpowiednich źródeł nie zrozumiesz? Popularność != bycie lepszym.
Nie odniosę się do tego bo nigdzie w moim poście nie wspomniałem o Windowsie. Moja wypowiedz mogła dotyczyć np. użytkownika Mac OS-a. Na temat Windowsa mogę porozmawiać oddzielnie.
A co do tego lamerstwa, to większość użytkowników forum, a ja ich popieram wyznaje zasadę, że najpierw trzeba trochę się pomęczyć samemu nad rozwiązaniem problemu, a dopiero później pytać o rozwiązanie podane na tacy. Otrzymując gotowe rozwiązanie niczego się nie nauczysz.
Ten człowiek właśnie czyta najnowsze wyniki z badań w instytucie CERN i nie ma czasu na "naukę komputera"
I nie nie jesteśmy geniuszami, poprostu cenimy czas i wysiłek, który włożyliśmy w poznanie systemu, cenimy ludzi którzy sami chcą się uczyć poznawać i rozwijać, a nie bazować tylko na gotowych rozwiązaniach.
I to jest powód dla którego większość grafików komputerowych zaczytuje się dokumentacją karty graficznej :-)

A jeszcze dodam, że głównym celem systemu operacyjnego jest właśnie dostarczanie wygodnych w użyciu abstrakcji.
Awatar użytkownika
darvark
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 2005-12-17, 11:45
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: darvark »

Ehh robi się z tego kolejna dyskusja. No dobra. Co do systemu innego niż linuks, sam używam os x na codzień, w pracy winde. Prawda jest taka, że żaden z tych systemów nie jest doskonały, każdy z nich ma swoje wady, os x też nie należy do najłatwiejszych jeśli chce się go dopieścić i dostroić maksymalnie pod siebie. Widzę też, że nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi odnośnie sterowników ATI, miałem na myśli to żebyś nie winił twórców linuska, którzy pracują nad nim charytatywnie (w 98% przypadków), poświęcają mu wolne dni i nic z tego nie mają poza swoją satysfakcją i prestiżem. Napisz do producenta ATI czemu tak traktuje systemu linuksowe, w sumie możesz napisać do jeszcze kilku innych firm, ciekaw jestem czy wogóle dostaniesz jakąś odpowiedź.

A linuks dla mas. Tak piszą o tym, ale zwróć uwagę o jakich dystrybucjach się wspomina w takim kontekscie: ubuntu, fedora. Powołujesz się na jakilinux.org. Przeprawadź sobie test wyboru dystrybucji, dla zwykłego zjadacza chleba, który nie ma ani czasu ani chęci grzebać w dokumentacji, szukać rozwiązań polecają właśnie te dystrybucje, nigdy slacka.

Prawda jest taka, że slack, gentoo, debian i jeszcze kilka innych są dystrybucjami dość wymagającmi od użytkownika.
To tyle z mojej strony. Dla mnie wątek skończony.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ