NIE lamerstwu?

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Jak powinien być rozwijany linux?

system dla mass.. jeszce miliardy noobów czekają na RTFM!
55
48%
system dla elit.. po co mi obsługa aparatu, chce się poczuć lepszy!
60
52%
 
Liczba głosów: 115

mario1000
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2007-12-15, 20:53

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: mario1000 »

Ehh robi się z tego kolejna dyskusja. No dobra. Co do systemu innego niż linuks, sam używam os x na codzień, w pracy winde. Prawda jest taka, że żaden z tych systemów nie jest doskonały, każdy z nich ma swoje wady, os x też nie należy do najłatwiejszych jeśli chce się go dopieścić i dostroić maksymalnie pod siebie. Widzę też, że nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi odnośnie sterowników ATI, miałem na myśli to żebyś nie winił twórców linuska, którzy pracują nad nim charytatywnie (w 98% przypadków), poświęcają mu wolne dni i nic z tego nie mają poza swoją satysfakcją i prestiżem. Napisz do producenta ATI czemu tak traktuje systemu linuksowe, w sumie możesz napisać do jeszcze kilku innych firm, ciekaw jestem czy wogóle dostaniesz jakąś odpowiedź.
Jeszcze raz mówię, że dyskusja na temat systemów operacyjnych mnie nie interesuje. Nie napisałem tego posta w celu krytyki Linuksa, tylko w celu złagodzenia krytyki "lamerstwa". A twórców Linuksa nie winie, tylko podałem przykładowy problem występujący całkiem często z jakim się może spotkać świeży użytkownik. A czy programiści Linuksa pracują charytatywnie ? Zależy kto, ale największe dystrybucje - Suse, Red Hat, Fedora, Ubuntu powstają w celach komercyjnych. I to właśnie włączenie się wielkich firm pcha Linuksa do przodu. Popatrz np na rynek telefonów komórkowych - projekty przeniesienia Linuksa i masowego wykorzystania trwały od lat. Ale dopiero wsparcie Google, Nokii i Intela przeforsowało Androida i Maemo (świetlaną przyszłość ma też MeGoo). Plus dodaj do tego Fundację Mozili trzepiącą kasę od Google, Trolltecha który stworzył Qt, Suna Microsystem, Canonical - i nagle się okaże, że światek Linuksowy jest bardziej kapitalistyczny niż mogło by się wydawać. Nawet Torvalds, który stworzył Linuksa dla zabawy i nauki zdążył się na nim nieźle dorobić. Oczywiście jest też spora baza społeczności, na czele z GNU. I tu też masz odpowiedz czemu ATI nie pisze sterowników pod Linuksa - bo to się im nie opłaca. Jak by się zaczęło to zaraz się pojawią :-) .
Prawda jest taka, że slack, gentoo, debian i jeszcze kilka innych są dystrybucjami dość wymagającmi od użytkownika.
Prawda, ale zauważ że temat nie dotyczy tylko Slacka ale ogólnie Linuksa i "lamerów".
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: Pajaczek »

mario1000 pisze: Nie odniosę się do tego bo nigdzie w moim poście nie wspomniałem o Windowsie. Moja wypowiedz mogła dotyczyć np. użytkownika Mac OS-a. Na temat Windowsa mogę porozmawiać oddzielnie.
No rzeczywiście:
mario1000 pisze: fizyk jądrowy odpala internet i czyta na pierwszej lepszej stronie jaki to Microsoft jest zły a Linux cacy.
Pewnie nasłuchał się, jakie to Microsoft robi kiepskie reaktory atomowe ;) A może chodziło o wypiek bułek...

Co do wyboru Slackware, po kierowaniu się opinią popularnych lub mniej serwisów (jakilinux.org). to już Ci to darvark, poprawnie wyłuszczył.

A na zakończenie, uwierz, że nawet gdyby taki fizyk jądrowy (nie mówię tu o pierwszym lepszym absolwencie fizyki, a o rzeczywiście renomowanym badaczu) znalazł się na tym forum, to potrafił by zadać pytanie na tyle interesująco i inteligentnie, że raczej nie został by skierowany po poradę do /dev/nulla.
mario1000
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2007-12-15, 20:53

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: mario1000 »

Nie obchodzi mnie temat wojny systemów. Jak chcieć się przyczepić to można by jeszcze znaleźć, że pisałem o karcie ATI a później o Mac OS-ie. Ale z drugiej strony prawo unijne pozwala na hackintosh'e, więc może :-)

I zdziwiłbyś się bo dzisiaj przed zaczęciem tej dyskusji rozmawiałem z inżynierem budownictwa, właścicielem nieźle prosperującej firmy, któremu nie można wiele zarzucić w kwestii intelektualnej i zaręczam ci, że to co mówił o swoim doświadczeniu z Linuksem nie nadawałoby się na cytowanie :roll: . Po prostu miał proste problemy ale na forum dostał odpowiedz żeby poszukał sam. A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że dla takiego człowieka system to nie tylko kosz licencji ale także czas potrzebny do rozwiązania problemów. A człowiek który codziennie ma naradę w innym mieście nie ma czasu na zabawę.

I pomimo, że to co piszę znowu wygląda na atak na Linuksa, to znowu podkreślam, że chodzi mi o podejście do "lamerstwa".
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: darjerz »

To ja jeszcze wrzucę kamyczek do tego ogródka. ja czuje się lamerem w świecie Slackware :( bo .... do tej pory nie poradziłem sobie z bootowaniem z fake raida :(. W sumie główna przyczyną jest brak czasu i ... proste ominięcie problemu z bootowaniem z solowego dysku :) .
A wracając do tematu :
@ mario1000 włożyłeś kij w złe mrowisko - Slackware jest naprawdę trudnym systemem i jestem przekonany o tym, że fizyk jądrowy jest na tyle inteligenty iż po instalacji Ubuntu na pewno znalazłby rozwiązanie swoich problemów. Oczywiście o ile by miał na to czas - patrz wstęp.
Ale nie dam głowy, że po zadaniu głupawego pytanie na jakimkolwiek linuksowym forum nie otrzymałby prostej odpowiedzi RTFM lub spytaj wujka Google.
Podsumowując chcesz system ze wsparciem producenta kup komercyjny (Windows, mac itp).
Lubisz się grzebać / masz czas wolny zainstaluj Linuksa - wolny system nie znaczy łatwy prosty i przyjemny.
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: webster »

za dużo czytania ;p
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: sp7foy »

mario1000 pisze:Po instalacji laguje mu serwer iks-ów, bo ma nowy model karty ATI. Co więcej, nie działa mu internet przez wi-fi bo w jądrze nie ma standardowo sterowników do jego karty. Są problemy z drukarką, bo to drukarka nie kupiona pod Linuksa. I na dodatek nie działają out-of-box takie bajery jak kamerka internetowa i czytnik kart pamięci.
Ja tak poza dyskusją tylko jedno pytanie zadam:
Czy powyższe nie występuje w Windows?
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: webster »

nie lubię debiana....
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
womperm
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 2010-10-21, 20:43

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: womperm »

Powinnien byc dla elit, z dobrym supportem ;-)
Awatar użytkownika
joachim726
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 2011-04-23, 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: joachim726 »

Witam wszytkich! (to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość za ewentualne błędy). Moim zdaniem Linux, powinien być dla elit. Jednak społecznośc użytkowników powinna być otwarta, tzn. jak ktoś się chce przesiąść, bo np. u znajomego zobaczył jaki szybki (jak ja), i ma jakiś sęsowny problem, który nie jest dobrze opisnany np. na innych forach, to powinno mu się pomóc, co innego jeśli ma alergie na używanie googla. Lamerstwa sie niestety nie da usunac, ale można ich "nagradzać" banami, za zadawanie głupich pytań. Oraz trzeba mu mówić głośne NIE!!! Takie jest moje zdanie. Niektóży być może posądzą mnie o lekką niekonsekwencje, jednak pewnie nieudało mnie się wysłowić dokońca. Zgadzam się z Ciuciu w 100%.
Posumowując: Linux powinien być dla ludzi, któży świadomie go wybrali, i nieodstrasza ich konfiguracja w trybie tekstowym itp. i nowym, któży zadają dobre pytania powinno się pomagać, a jeszcze lepiej naprowadzać na rozwiązanie, odpowiednimi wskazówkami. Co innego że Linux'a powinno się też jakoś promować, np. poprzez pokazywanie go działającego w akcjii. Czyli, podejście powinno być prawie pośrodku, bo bardziej w stronę elit. Co do dystrybujcii dla n00bow, to jest to moim zdaniem kompletna pomyłka, dla takich jest w...iadomo co. Takie jest moje zdanie.
010
001
111
sp7foy
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 2008-02-26, 15:07
Lokalizacja: Skierniewice

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: sp7foy »

joachim726 pisze:[...] sęsowny [...]Niektóży [...] nieudało [...] dokońca [...] któży [...] nieodstrasza [...] akcjii [...] dystrybujcii [...]
Lamerstwa sie niestety nie da usunac
Jest coś w tym co napisałeś.
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: Evilus »

Moim zdaniem Linux powinien być dla elit? Dlaczego? Nooby nie będą dorywali się do systemu - popularność będzie mniejsza - jakość kodu będzie większa (za przykładem innego Uniksa - FreeBSD - mniej popularny a bardziej stabilny
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: webster »

Evilus pisze:Moim zdaniem Linux powinien być dla elit? Dlaczego? Nooby nie będą dorywali się do systemu - popularność będzie mniejsza - jakość kodu będzie większa (za przykładem innego Uniksa - FreeBSD - mniej popularny a bardziej stabilny
Nie zgadzam się z każdym napisanym przez Ciebie zdaniem. Bzdura.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: dienet »

Evilus, rozumiem że jesteś "elita" i że piszesz kod o "większej" jakości ;]
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: Pajaczek »

Pomijając już zupełnie krótkowzroczność takiego rozumowania. Pomyślmy, mniej i jedynie wyspecjalizowani użytkownicy (wyłącznie krąg informatyków), a więc mniejsze szanse na wypuszczenie specjalistycznego oprogramowania (zamkniętego), spoza określonej wąskiej branży (tych elit). A więc zapomnijmy o CAD'ach, EDA, programach obliczeniowych, programach graficznych, grach i wielu innych dużych projektach, bo komu będzie się chciało i opłacało wypuszczać to dla garstki ludzi. Nawet bzdurne sterowniki do kart graficznych, rodzące się w bólach otwarcie firm na Linuksa...

A teraz wybaczcie totalny offtop.
Nie zgadzam się z każdym napisanym przez Ciebie zdaniem.
Z żadnym?? Napisanie tutaj "z każdym" sugerowało by chyba, że nie zgadzasz się z całością, ale być może z którymś z osobna już tak. Ale być może to tylko moje odczucie stylu.
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: NIE lamerstwu?

Post autor: Evilus »

dienet pisze:Evilus, rozumiem że jesteś "elita" i że piszesz kod o "większej" jakości ;]
Moze nie jestem jakims "l33t" programista ale niedawno uzywalem FBSD zamiast Linuksa. To jest niebo a ziemia. FBSD zachwyca niesamowitą stabilnością, szybkością. A Linux? Rozmiar jądra rośnie z miesiąca na miesiąc i robi się takie "ociężałe" (no, może to przed wersją 2.6.38 która ma "wonder patcha") i Linux nie jest już taki bezpieczny co kiedyś. Porównaj ilość exploitów na aktualne systemy BSD a na Linuksa (gałąź 2.6.3x, najczęściej znajdująca się w dzisiejszych distrach).

... choć nie uważam że Linux jest zły ale na pewno jest mniej bezpieczny przez większą popularność ;)

A to głównie przez dystrybucje user-friendly m.in Ubuntu, Mandriva, Fedora etc. Co prawda monitorują i powiadamiają użytkownika o aktualizacjach a z racji tego, że człowiek jest istotą typowo leniwą to jemu się nie chce.

Poza tym, na serwerowniach też jest pewno outdate'owych distro. Znam gościa co ma na serwerze... Debiana Etch (4.0) i jemu się nie chce upgrade'ować do najnowszej wersji stable (squeeze)... No to mu zrobiłem małe "kuku" w index.html. Napis "Hacked". Oczywiście, szybko usunął i dalej hostuje na tej samej wersji :???:
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
ODPOWIEDZ