NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Tu dyskutujemy o wyższości Slackware nad innymi dystrybucjami ;-)

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Dziki
Użytkownik
Posty: 238
Rejestracja: 2004-12-27, 08:02
Lokalizacja: Darkest Moor
Kontakt:

NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: Dziki »

Witajcie !

Czytając temat NIE! Lamerstwu doszedłem do wniosku by jednak się przemóc i zaproponować Wam coś. Na zaliczenie z informatyki pisałem wespół z kumplem tekst który miałby wprowadzić użyszkodnika do świata Linuxa oraz pomógł mu zainstalować/skonfigurować system. Opis instalacji/konfiguracji pisaliśmy na podstawie Slackware.

Wpadłem na pomysł, że gdyby parę odpowiedzialnych/pomysłowych/chętnych do pomocy osób wzięło się za upgrade tego artykułu, mogłoby wyjść z tego całkiem pokaźne cacko, które świetnie nawawałoby się do FAQ albo do wrzucenia gdzieś na serwer i podawania, obok google i "Szukaj" na forum, ludziom zadającym dziwne pytania.

Tekst jest w wersji 0.0.1, jest w nim sporo niedopatrzeń i zbyt wysokiego poziomu nie reprezentuje. Aczkolwiek jakby wprowadzić w nim jakieś zmiany...

Moje propozycje do TODO:

- opisanie większej ilości dystrybucji
- DOGŁĘBNIEJSZE opisanie Slackware
- EWENTUALNE umieszczenie opisu instalacji/konfiguracji innych dystrybucji, albo podanie linków do solidnych opisów (o ile to ma sens, w końcu można by postawić na propagowanie Slackware :D)
- dogłębniejsze opisanie podstawowej konfiguracji, uwzględniając w to najczęściej spotykane problemy początkujących
- dogłębniejsze opisanie podstawowych komend

Oczywiście jest tego więcej... Czekam na opinie i propozycje, szczególnie na propozycje pomocy przy rozwijaniu tekstu.

Oto link do tegoż tekstu:

http://traffic.vsip.pl/~dziki/linux/

Ludzi którzy są przeciwni pomaganiu n00bom i popularyzacji Linuxa - proszę o NIE zabieranie glosu :D:D:D (joke :), wszelkie konstruktywne opinie mile widziane)

Pozdrawiam
[url=http://userbarmaker.com/][img]http://img214.imageshack.us/img214/5814/631160779259si7.png[/img][/url]
[url=http://operapl.net/nie]Daj się zOperować ;)[/url]
JID: [color=green]dziki//uaznia.net[/color]
[url=http://www.last.fm/user/hexdevil/?chartstyle=minimalLightRecent5][img]http://imagegen.last.fm/minimalLightRecent5/recenttracks/hexdevil.gif[/img][/url]
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: Hannibal »

Pierwsze co mi się nasunęło to Linuksa a nie Linuxa itp :twisted:
Drugie że zrzuty ekranu są z 10.0
Trzecie, w odpowiedzi na odpowiedź to dotyczy też innych przypadków linuksowi linuksem linuksie...
Ostatnio zmieniony 2006-04-02, 12:57 przez Hannibal, łącznie zmieniany 2 razy.
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
Awatar użytkownika
Dziki
Użytkownik
Posty: 238
Rejestracja: 2004-12-27, 08:02
Lokalizacja: Darkest Moor
Kontakt:

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: Dziki »

@Hannibal: dzięki, poprawione. Sed ROOLEZ :D:D

EDIT:

Linuxem na Linuksem też zamieniłem ;]
Ostatnio zmieniony 2006-04-02, 13:07 przez Dziki, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://userbarmaker.com/][img]http://img214.imageshack.us/img214/5814/631160779259si7.png[/img][/url]
[url=http://operapl.net/nie]Daj się zOperować ;)[/url]
JID: [color=green]dziki//uaznia.net[/color]
[url=http://www.last.fm/user/hexdevil/?chartstyle=minimalLightRecent5][img]http://imagegen.last.fm/minimalLightRecent5/recenttracks/hexdevil.gif[/img][/url]
bocian
Użytkownik
Posty: 678
Rejestracja: 2005-06-15, 10:15

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: bocian »

Mam kilka uwag.
Windows to system który po zainstalowaniu działa
(...)
Linux to system, który po zainstalowaniu raczej działa
Z moich doświadczeń wynika, że jest dokładnie na odwrót.

Wszyscy chyba wiemy, że powinno się pisać GNU/Linux, a nie Linux. Może napisałbyś o tym małą wzmiankę i dodał parę zdań o ludziach z GNU? Bo chyba na to zasłużyli.

Przy umiejętnej konfiguracji system linuksowy działa zdecydowanie szybciej i zajmuje mniej miejsca na dysku niż Windows.

Użytkownik nie jest skazany na jedyny interfejs graficzny. Poszczególne środowiska graficzne (menedżery okien) -- jak również konkretne programy -- są niesamowicie konfigurowalne (skróty klawiszowe, wirtualne pulpity etc.), dzięki czemu praca jest wygodna i wydajna. I tu wrzuciłbym parę wypasionych screenshotów dla porównania z windowsową nędzą.

Może parę słów o tzw. filozofii uniksowej (dla każdej czynności jeden mały program, który tę czynność wykonuje dobrze), o potędze konsoli. Może krótki opis niepozornych programów o potężnych możliwościach?
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: mina86 »

"by trafił on do jak największej ilości ludzi" -- czy ten fragment zdania jest po polsku? Mi się wydaje, że powinno być: "by trafił on do jak największej liczby ludzi" lub "by trafił on do jak największego grona odbiorców". Nie jestem pewny czy "ilość" może być największa. Wydaje mi się nawet, że nie może ;)

"zawierający duże ilości słów" -- IMO to samo... zamieniłbym na: "zawierający dużo słów".

"Chcemy przy okazji przekazać Ci podstawową wiedzę która będzie Ci konieczna" -- powtórzenie, zmieniłbym na: "Chcemy przy okazji przekazać Ci podstawową wiedzę konieczną"

"systemami Linuxowymi" -- winno być "systemami linuksowymi" lub może lepiej: "systemami GNU/Linux".

"Czy nie uważasz, drogi czytelniku" -> "Czy nie uważasz, Drogi Czytelniku"

"Linus Torvalds napisał i ochrzcił małe" -- problem w tym, że Linuksa ochrzcił nie Linus, a Ari Lemmke. Linus pierwotnie chciał użyć nazwę Freax.

"nie tylko systemu Linuxowego" -- znowu to samo, "nie tylko systemu linuksowego".

"Czasami też jądro jest systemem operacyjnym (tak jest w wypadku systemów Linuxowych - ale o tym w dalszej części artykułu)." -- co paliłes w czasie pisania tego zdania?

"Linux jest to więc system operacyjny dla komputerów, jak również jego jądro." -- sorry, ale to jest totalny bełkot.

"pojęcie pakietu dystrybucyjnego systemu Linux" -- eeee... 1. raz słyszę o takiej nazwie.

"standardowe funkcje systemu Linux" -- że niby jakie "standardowe funkcje" i jakiego "systemu Linux"? Znowu mylicie pojęcia. Jak już mówiłem lekki bełkot.

Cała sekcja 2.2. do poprawy!

Sekcja 3.1. to taka chamska propaganda. Zapewne jak dobrze poszukam to też dobiorę różne programy tak żeby wyszła mi jakaś astronomiczna kwota, bo przecież:

Windows XP Home - zazwyczaj dodawany wraz ze sprzętem, dokładnie nie wiem ile kosztuje. Ponadto, studenci niejednokrotnie mogą przystąpić do MSDN AA i mieć Windowsa legalnie za darmo (i ta także XP Pro czy nawet 2003 Enterprise Edition).
The Gimp - 0 zł
Blender - 0 zł
ezHTML - 0 zł
Windows XP obsługuje nagrywanie płyt - 0 zł
BestPlayer - 0zł
Norton System Works nie jest wcale potrzebny pod Windowsem
"ZoneAlarm is free for individual and not-for-profit charitable entity use"
OpenOffice - 0 zł
Dev C++ - 0 zł

Jak chcesz przekonywać do GNU/Linuksa to nie tędy droga.

"By robić pod Windowsem to samo co pod Linuxem zapłacisz jakieś 5320 razy więcej." -- jak dowiodłem wcale nie.

"trudniejsze, co w cale nie jest prawdą, co z resztą udowodnimy" -- powtórzone "co".

"Linux doskonale wykrywa sprzęt już na poziomie instalacji, nie potrzeba ściągać dodatkowych sterowników, ponieważ są one domyślnie instalowane, najczęściej jako moduły jądra, z reguły więc nie musimy niczego ściągać z internetu, zbędne też są płyty od dostawcy sprzętu, co ułatwi nam sprawę w sytuacji gdy posiadamy komputer bez płyt ze sterownikami." -- tak! jeszcze więcej propagandy. Zresztą przeczycie sobie w następnym akapicie.

"pomocą binarnego instalatora [...] wiele programów posiada taką instalację" -- wiele? ja znam 4: OpenOffice, Mathematica (chociaż nawet nie jestem pewny), VMWare (był tam chyba jakiś instalator) i Opera (której instalator ogranicza się do rozpakowania archiwum).

" mój znajomy miał okazję "złapać" wirusa dedykowanego dla Linuksa - wirus ten wszedł przez pewną dziurę w systemie, załatał dwie inne dziury, załatał dziurę przez którą wszedł, zostawił informację o tym co zrobił i zniknął :-)" -- nie chcę Cię martwić, ale to nie był wirus tylko haker.

Jeżeli to ma być poważny tekst to nie stosujcie emotikonek.

Resztę przeczytam kiedyindziej.

-- dopisek --
Wszyscy chyba wiemy, że powinno się pisać GNU/Linux, a nie Linux.
Chcesz zacząć flame'a? Naprawdę nie wszyscy to wiedzą, a Ci, którzy wiedzą, że niektórzy to robią uważają, że miano GNU/Linux wcale nie jest takie oczywiste i go nie stosują.

Inną kwestią jest, że w tekście termin "Linux" jest używany w obu kontekstach i wydaje się, że autorzy (bez obrazy dla kogokolwiek) nie zdają sobie sprawy, że "Linux" jest stosowany w różnych znaczeniach.
Przy umiejętnej konfiguracji system linuksowy działa zdecydowanie szybciej i zajmuje mniej miejsca na dysku niż Windows.
Przy umiejętnej konfiguracji Windowsa działa zdecydowanie szybciej i zajmuje mniej miejsca na dysku niż "kiepsko skonfigurowany" Windows.
Ostatnio zmieniony 2006-04-02, 14:36 przez mina86, łącznie zmieniany 1 raz.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
tadziu
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 2004-05-23, 18:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: tadziu »

antaeus, zestawienie cenowe na tej stronie jest zupełnie bezsensowne.
- GIMP - chodzi pod Windowsem
- Maya z tego co czytam na Wikipedii też jest pod Windowsa
- Mało to darmowych programów do robienia stron pod Windowsem? Dlaczego porównywana jest Quanta z Pajączkiem?
- Jest darmowy soft do nagrywania CD pod Windowsem, dlaczego liczona jest cena Nero?
- Są darmowe odtwarzacze pod Windowsa, dlaczego brane jest PowerDVD? (pomijam, że nawet do OEM-owych napędów dostawałem odtwarzacze DVD pod Windowsa)
- Skoro pod Linuksem liczony jest OOo, to dlaczego pod Windowsem MSO?
- Środowisko developerskie - może rzeczywiście nie ma pod Windows nic klasy KDevelop, ale na pewno są darmowe środowiska IDE.

Nie bronię tutaj i nie mam zamiaru bronić w żaden sposób słuszności któregokolwiek systemu, ale wk^H^H^H denerwuje mnie jak ktoś wypisuje takie porównania cen, gdzie większość softu linuksowego jest dostępna również dla innych systemów, ale nie wiadomo dlaczego liczy pod Windowsem ceny komercyjnych programów.
Linux registered user #325402
Awatar użytkownika
Dziki
Użytkownik
Posty: 238
Rejestracja: 2004-12-27, 08:02
Lokalizacja: Darkest Moor
Kontakt:

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: Dziki »

Wielkie dzięki panowie za uwagi, w wolnej chwili wszystko poprawię i pozmieniam co trzeba.

A propos tego porównania cenowego - chciałem żeby było dobrze, ale nie wyszło. Tą część ewidentnie usunę. Generalnie wybrałem te a nie inne aplikacje windowsowe, albowiem to one są najczęściej używane. Poza tym - myślisz że przeciętny użytkownik W$ będzie instalował miernego Blendera (nie kłóćmy się o jego mierność - każdy kto pracował na nim mówił mi to - porównując do 3DSMAX) mając możliwość instalacji Maxa ? Czy uważasz że ktoś zainstaluje Gimpa mając pod ręką najnowszego FotoSzopa z crackiem ? A do tego dodać należy Norton SW, i ZoneAlarm z pełną licencją - bo jak kraść to już na całego, nie ? :D

Podsumowując - lekko "przegłem" z tym cenowym porównaniem. Usunę.

@mina86 - nic nie paliłem, pisałem to w okolicach 3:00 w nocy :]

Wracając do tematu - czy znajdzie się ktoś kto poza debugowaniem tego tekstu byłby chętny by coś od siebie do niego konstruktywnego dodać ?
[url=http://userbarmaker.com/][img]http://img214.imageshack.us/img214/5814/631160779259si7.png[/img][/url]
[url=http://operapl.net/nie]Daj się zOperować ;)[/url]
JID: [color=green]dziki//uaznia.net[/color]
[url=http://www.last.fm/user/hexdevil/?chartstyle=minimalLightRecent5][img]http://imagegen.last.fm/minimalLightRecent5/recenttracks/hexdevil.gif[/img][/url]
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: mina86 »

"Ma swój własny system pakietów" -- każda (większa) dystrybucja ma jakiś "własny" system pakietów.

"Ciekawostką jest to iż Slackware posiada tylko jednego słusznego developera" -- że co to niby ma oznaczać? Poza tym brak przecinka przez "iż"

"drogi czytelniku" -> "Drogi Czytelniku"

"co jednak nie zmienia faktu, iż jest to najbezpieczniejszy i najbardziej stabilny pakietów dystrybucyjnych z jakim miałem okazję pracować." -- darowałbym sobie takie teksty, bo to tak zalatuje propagandą, że nawet laik się zorientuje, iż jest to zupełnie nieobiektywny tekst.

"drogi czytelniku" -> "Drogi Czytelniku"

"na tym iż" -> "na tym, iż"

"przy pracy z Linuxem" -> "przy pracy z Linuksem"

"chciałbym jeszcze poinformować Cię czytelniku w jaki sposób" -> "chciałbym jeszcze poinformować w jaki sposób" (po co te zbędne duperele?)

"z Linuxem Slackware" -> "ze Slackwarem".

"często takie osoby posiadają conajmniej kilka różnych dystrybucji Linuksa - często także Slackware." -- powtó¶zenie słowa "często", wywalił bym także słówko "conajmniej" oraz "Linuksa".

W ogóle brak informacji o tym, że istnieją polskie mirrory, czy BitTorrent. W ogóle bez sensu dawać linka do serwera ftp.slackware.at... Niby czemu akurat ten?

I naprawdę - bez propagandy... Jeżeli to ma być tekst o tym jak zainstalować Linuksa to darujcie sobie prowadzenie propagandy. Po co pisać, że Slackware jest najlepszy? Wcale nie jest. Więcej obiektywizmu.

Resztę dopiszę jak znajdę kolejną chwilkę ;)

antaeus pisze:A propos tego porównania cenowego - chciałem żeby było dobrze, ale nie wyszło. Tą część ewidentnie usunę. Generalnie wybrałem te a nie inne aplikacje windowsowe, albowiem to one są najczęściej używane. Poza tym - myślisz że przeciętny użytkownik W$ będzie instalował miernego Blendera (nie kłóćmy się o jego mierność - każdy kto pracował na nim mówił mi to - porównując do 3DSMAX) mając możliwość instalacji Maxa ? Czy uważasz że ktoś zainstaluje Gimpa mając pod ręką najnowszego FotoSzopa z crackiem ? A do tego dodać należy Norton SW, i ZoneAlarm z pełną licencją - bo jak kraść to już na całego, nie ?
To może po prostu zapytać się: Czy myślisz, że ktoś zainstaluje Linuksa posiadając Windowsa ze skrakowanymi różnymi programami?
antaeus pisze:Wracając do tematu - czy znajdzie się ktoś kto poza debugowaniem tego tekstu byłby chętny by coś od siebie do niego konstruktywnego dodać ?
Może w przyszłości. Najpierw muszę go doczytać do końca.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
tadziu
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 2004-05-23, 18:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: tadziu »

antaeus pisze:Czy uważasz że ktoś zainstaluje Gimpa mając pod ręką najnowszego FotoSzopa z crackiem ?
Tak, choćby mój ojciec używa GIMP-a zarówno w domu jak i w pracy. Na Windowsie. Podobnie sprawa ma się z OpenOfficem i jeszcze kilkoma programami OS których zamienniki pewnie by kupił.
antaeus pisze:myślisz że przeciętny użytkownik W$ będzie instalował miernego Blendera (nie kłóćmy się o jego mierność - każdy kto pracował na nim mówił mi to - porównując do 3DSMAX) mając możliwość instalacji Maxa ?
Czyli sam przyznajesz, że porównywanie ich jest bez sensu, a jednak na stronie porównałeś...
antaeus pisze:Podsumowując - lekko "przegłem" z tym cenowym porównaniem. Usunę.
Możesz wspomnieć o kosztach samego systemu - to by był jakiś argument.
Linux registered user #325402
lone_wolf

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: lone_wolf »

Ludzie, czy to ma w ogóle jakikolwiek sens?. Kto chce ten będzie szukał, znajdzie i zainstaluje.Taka propaganda sprawdzi się w Białorusi a nie w Polsce.Uświadamianie kogoś na siłę to jest coś czego osobiście szczerze nienawidzę.Jak się dwoje ludzi pobiera to dlatego że się kochają czy dlatego że ktoś im powiedział " we dwoje raźniej"?. Jakieś samouczki ,kursy to jak najbardziej pożądane artykuły ale propaganda?. Na diabła te porównania cenowe?. Ktoś się uprze to sobie kupi, ktoś inny zechce mieć za darmo to ściągnie z netu, cała filozofia.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: mina86 »

Popieram lone_wolf. Tekst właśnie średnio mi się podoba z powodu tej propagandy, co zręsztą (może nie tak wprost) pisałem.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
PaST
Użytkownik
Posty: 521
Rejestracja: 2004-09-09, 20:19
Lokalizacja: Siedlce

Re: NIE! Lamerstwu podejście drugie.

Post autor: PaST »

Kod: Zaznacz cały

Linux:

Linux doskonale wykrywa sprzęt już na poziomie instalacji, nie potrzeba ściągać dodatkowych sterowników, ponieważ są one domyślnie instalowane, najczęściej jako moduły jądra, z reguły więc nie musimy niczego ściągać z internetu, zbędne też są płyty od dostawcy sprzętu, co ułatwi nam sprawę w sytuacji gdy posiadamy komputer bez płyt ze sterownikami. 
Chcesz mi powiedzieć, że przez te dobre prawie 3 lata żyłem w niewiedzy? Wydawało mi się, że ponieważ producenci nie wypuszczają sterowników do ich sprzętu, to ludzie dobrej woli owe sterowniki piszą. Coś tu troszkę oszukujesz chyba... :)
Ostatnio zmieniony 2006-04-12, 08:25 przez PaST, łącznie zmieniany 1 raz.
"Lepiej być ambitnym, a nie tylko tak sądzić" @ NumerRaz
ODPOWIEDZ