Instalacja na starym kompie..

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Instalacja na starym kompie..

Post autor: ethnoe »

mam w domu dosyć stary komputer, chcę na niego zainstalować Slacka 10.2. Od razu zaznaczam że woałbym nie używać dyskietek install.1 i 2, bo z działającymi dyskietkami u mnie cienko..
Krok pierwszy: bootuję z 1 płytki slacka, dostaję komunikat:

Kod: Zaznacz cały

isolinux: found somethnig at drive = 9F
i oczywiście koniec zabawy. Normalnie spod windowsa płytke ładnei czyta, nei ma z nią problemów.
Krok drugi (jeszcze miałem wingrozę): używam, linloadera, wgrywam jądro bare.i i wszystko jest ok, sformatowałem i podzieliłem dysk, no i doszliśmy do magicznej chwili wyboru sposobu instalacji. Wybieram cdrom (autodetect) i na tym się skończyła zabawa, nic nie wykrywa.
Krok trzeci (juz czysty dysk..): nagrywam na dyskietke jądro bare.i (lowmem też) w nadziei, że daleje już jakoś odpalę płytkę, ale mam komunikaty:

Kod: Zaznacz cały

L:oading linux..................
Uncompressing.........

error: end of input data
(czy jakoś tak, z pamięci piszę).
krok czwarty: uzywam sbootmgr z płytki slacka, odpala się i do wyboru mam bootowanie z dyskietki i dysku - nic o cdromie, chcoiaz nawet bios supportuje boot z cdromu.
CDROM: Samsung SCR-3232

Jakieś sugestie?
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Instalacja na starym kompie..

Post autor: largo3 »

Witaj.
Jesteś pewien, że płyta jest ok? Sprawdzałeś sumę MD5?
O sposobach instalacji poczytaj tu.
Pozdrawiam,
Largo.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Instalacja na starym kompie..

Post autor: ethnoe »

Płytak na 100% jest sprawna, a instalacja z dyskietek mnei nei urządza, z resztą nie mam nawet szansy do użycia install.1 i install.2, bo system nie załaduje się nawet na tyle.. (patrz krok 3)
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Instalacja na starym kompie..

Post autor: largo3 »

ethnoe pisze:używam, linloadera, wgrywam jądro bare.i i wszystko jest ok, sformatowałem i podzieliłem dysk, no i doszliśmy do magicznej chwili wyboru sposobu instalacji. Wybieram cdrom (autodetect) i na tym się skończyła zabawa, nic nie wykrywa.
Spróbuj nie wybierzć autodetect tylko samemu wskazać gdzie ma szukać .
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Instalacja na starym kompie..

Post autor: ethnoe »

:) dobra rada, ale już za późno - instalacje udało mi si odpalić wczoraj wieczorem.. późnym wieczorem i jak się nie udało autodetect to zrestartowałem kompa, niestety zapomniałem że już nei ma wingrozy.. z resztą z mojego doświadczenai wynika, że to niewiele daje.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Instalacja na starym kompie..

Post autor: largo3 »

To może reset ustawień poprzez wyjęcie baterii procesora???
Kiedyś w żaden sposób nie mogłem zainstalować Łindozy i to pomogło, może Tobie też pomoże...
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Instalacja na starym kompie..

Post autor: ethnoe »

W desperackiej próbie zobaczenai czegokolwiek na ekranie nagrałem na dyskietkę obraz z zipslacka ii... działa. Do pewnego momentu ofcoz. Wybieram odpowiednia partycje na starcie, jądro się ładuje i nastepuje problem:

Kod: Zaznacz cały

Kernel panic: no init found. Try passing init= option to kernel.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Instalacja na starym kompie..

Post autor: ethnoe »

[Wiem, 2 posty pod sobą, ale pisane dzień po dniu, no i w ogóle inny wątek :) ]

Udało mi się dojść do ładu z dyskietkami i odpala mi się już setup. Tworzy swapa, partycję główną, i pyta o cdom. Podjaę mu sam, że powinien isntalować z hdc (tam na pewno jest cdrom), czyta.. i wyskakuje mi taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

ISOFS: unable to read i-node block
Płytak jest sprawna, ten sma czytnik wczesniej ją czytał pod wingrozą. Co teraz?

______EDIT:

Nieważne z płytką, postanowiłem iść an około i instalować z NFS. Skonfigurowałem sieć na nowym kompie i starym (dyskietka network.dsk). Podaje wsyztkie potrzebne dane, i kiedy już naciskam OK, wyskakuje mi taki błąd:

Kod: Zaznacz cały

RPC port mapper failure: unable to send
Przynam że nie mam doświadczenia z sieciami.
Ostatnio zmieniony 2006-06-21, 12:02 przez ethnoe, łącznie zmieniany 1 raz.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
ODPOWIEDZ