x.org i polskie znaki

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Notch
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2004-06-07, 05:52

x.org i polskie znaki

Post autor: Notch »

Wiatm,
Robilem sobie upgrade do currenta, zeby nie wrzucac za duzo niepotrzebnych rzeczy z pakietow proponowanych przez swareta z x.org zainstalowalem jedynie x11, x11-devel, docsy, oraz font-misc i font-scale. X'y sie uruchomily ale nie wygladaja zbyt ladnie. Fonty jakis duze, koslawe, a na dodatek bez polskich znakow. No i co tu robic???

Notch
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: Corvin »

Notch pisze:Wiatm,
Robilem sobie upgrade do currenta, zeby nie wrzucac za duzo niepotrzebnych rzeczy z pakietow proponowanych przez swareta z x.org zainstalowalem jedynie x11, x11-devel, docsy, oraz font-misc i font-scale. X'y sie uruchomily ale nie wygladaja zbyt ladnie. Fonty jakis duze, koslawe, a na dodatek bez polskich znakow. No i co tu robic???

Notch
legalnie czy nie? jak tak trochę :twisted: to ściągnąć Ľródła X z mirrora slackware, rozpakować freetype znaleść plik ftoption.h. Odkomentować w nim:

#define TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER

Archiwum ponownie spakowac i odpalić freetype2.buld

ponadto x11-fonts-100dpi-6.7.0-noarch to tez jest potrzebne, reszte podpowiem póĽniej
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Notch
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2004-06-07, 05:52

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: Notch »

legalnie czy nie? jak tak trochę :twisted: to ściągnąć Ľródła X z mirrora slackware, rozpakować freetype znaleść plik ftoption.h. Odkomentować w nim:

#define TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER

Archiwum ponownie spakowac i odpalić freetype2.buld
To jest normalna procedura po instalacji x.org?
Jak tak to ja dziekuje, wracam do xf86 i czekam na cos lepszego.
ponadto x11-fonts-100dpi-6.7.0-noarch to tez jest potrzebne, reszte podpowiem póĽniej
Z tego co wiem to jest potrzebne do pracy w wysokich rozdzielczosciach, w jakich ja nie pracuje, a instalowalem tylko to co mi sie przyda. Ale sprobowac mozna.


A tak poza tym, jest jakis programik do "konfiguracji" fontow, jakis manager????

Notch
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: Corvin »

Notch pisze:

Kod: Zaznacz cały

#define  TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER
To jest normalna procedura po instalacji x.org?
Jak tak to ja dziekuje, wracam do xf86 i czekam na cos lepszego.
A tak poza tym, jest jakis programik do "konfiguracji" fontow, jakis manager????
Przedtem miałeś xfree86 4.3? powrót może być trudny :twisted: zwłaszcza jeśli korzystasz z KDE i właśnie tam masz menadzera czcionek. Co do tego co piszesz o x.org to nie wiem czy sobie zdajesz sprawe to x.org jest gałęzią wyrosłą z xfree86 4.4 release candidate, masz dodane polskie fonty do xorg.conf? tak samo trzeba je dodać jak w XF86Config i także jeśli są kłpoty do /etc/fonts/local.conf. Procedura przezemnie opisana nic się nie rózni od tej którą dobrze wykonać w xfree86 4.4.
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Notch
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2004-06-07, 05:52

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: Notch »

Corvin pisze: (...) masz dodane polskie fonty do xorg.conf? tak samo trzeba je dodać jak w XF86Config i także jeśli są kłpoty do /etc/fonts/local.conf. Procedura przezemnie opisana nic się nie rózni od tej którą dobrze wykonać w xfree86 4.4.
Plik xorg.conf skopiowalem z XF86Config, wtedy mi chodzilo wiec chyba teraz tez powinno. Patrzylem po roznych plikach i np. w /usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi/fonts.alias mam:
lucidasans-bolditalic-8 -b&h-lucida-bold-i-normal-sans-8-80-75-75-p-49-iso8859-1
lucidasans-bolditalic-10 -b&h-lucida-bold-i-normal-sans-10-100-75-75-p-67-iso8859-1
Tak chyba nie powinno byc. Moze jakis skrypcik jak to zmienic od razu w calym pliku?
Z tego co zauwazylem, to pliczki .alias sa w paczkach z fontami. Czyli po instalacji kodowanie jest automatycznie ustawiane na 8859-1 ? Jest jakis programik w ktorym moznaby to zmieniac? Moze da sie cos takiego w necie znalezc? Poza tym bylbym bardzo wdzieczny za linki do jakis dobrych artykulow o konfiguracaji X'ow od x.org
Pounding waves. Pulsating surf. And sand in every orifice.
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: Corvin »

Kod: Zaznacz cały

  FontPath 	"/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi_pl"
    FontPath 	"/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi_pl"
    FontPath 	"/usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc_pl"
ja mam takie wpisy w xorg.conf
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
Awatar użytkownika
Notch
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2004-06-07, 05:52

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: Notch »

Corvin pisze:

Kod: Zaznacz cały

  FontPath 	"/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi_pl"
    FontPath 	"/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi_pl"
    FontPath 	"/usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc_pl"
ja mam takie wpisy w xorg.conf
A ja nawet nie mam takich katalogow. Miales je od razu po instalacji?? Mozesz napisac co w nich masz??
Pounding waves. Pulsating surf. And sand in every orifice.
Awatar użytkownika
rapid
Użytkownik
Posty: 323
Rejestracja: 2004-05-29, 11:21

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: rapid »

Notch pisze: A ja nawet nie mam takich katalogow. Miales je od razu po instalacji?? Mozesz napisac co w nich masz??
eee... tak jak nazwa wskazuje czcionki :P
Awatar użytkownika
Notch
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2004-06-07, 05:52

Re: x.org i polskie znaki

Post autor: Notch »

eee... tak jak nazwa wskazuje czcionki :P
:shock:

a chodzilo mi raczej o wynik ls i ewentualnie cat fonts.alias
Pounding waves. Pulsating surf. And sand in every orifice.
ODPOWIEDZ