Jądro 2.6 na serwer?

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

istrex
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2007-05-14, 10:54

Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: istrex »

Mam pytanie o slacka 12.0 - czy na serwerze z nim powinienem przejść na jądro 2.4 czy pozostać na domyślnym 2.6?
Kiedyś nikt nie instalowałby na serwerze 2.6, ale teraz może jest inaczej. Prosiłbym o poradę.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: dienet »

Pozostań przy 2.6 i dobrze je skonfiguru. Nie ma co sie pchac juz na 2.4 szczegolnie ze Slackware 12.0
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: Lizard »

Slackware 12.0 nawet nie wstanie na 2.4.
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
qpalzm
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 2006-12-10, 18:07
Lokalizacja: Zabrze

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: qpalzm »

2.6 to pełnowartościowe i stabilne jądro i na prawdę nie ma w sensu bawić się w stare, obsługujące znacznie mniej sprzętu, 2.4. Nie wiem z czego wynika przekonanie że 2.6 nie nadaje się na serwer ponieważ jest niestabilne i nieprzetestowane.
Zgodnie z tym co mówił Lizard S12 ze względu na nowsze glibc raczej nie wystartuje na kernelu 2.4
Pozdrawiam
www.xfce.daxa.pl
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: xil »

qpalzm pisze:Nie wiem z czego wynika przekonanie że 2.6 nie nadaje się na serwer ponieważ jest niestabilne i nieprzetestowane.
z faktu, ze nie ma 2.7.
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: Lizard »

xil, czyli na serwer nadają się jądra serii 2.5. Bardzo ciekawe podejście. ;)
Error 404 - footer not found
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: xil »

to nadinterpretacja.

2.6 ma zbyt wiele problemow zeby sie ustabilizowac? podobno nie wprowadza sie 2.7, zeby nie przestac pracowac nad 2.6. jesli byloby tak stabilne jak nalezy, to wprowadzono by wersje rozwojowa.

jesli cos jest stabilne, to nie potrzeba myslec o nim, a jednak 2.6 nie moze sie tego pozbyc.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: miszmaniac »

W pracy mam serwer na jądrze 2.6 który pracuje prawie 400 dni ze średnim loadem na poziomie 4.
Jakoś nie zauważyłem, żeby chodził niestabilnie:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
Akira
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2004-06-14, 17:18

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: Akira »

qpalzm pisze: ... Nie wiem z czego wynika przekonanie że 2.6 nie nadaje się na serwer ponieważ jest niestabilne i nieprzetestowane. ...
Pewnie z tego, że ludzie jeszcze nie zauważyli że od paru dobrych lat 2.6 jest głównym jądrem w komercyjnych (czyli takich gdzie rzeczywiście stabilność i wydajność ma znaczenie, bo wiąże się z solidnymi pieniędzmi) dystrybucjach linuksa (RHEL, SLES).
chimi
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 2005-05-01, 15:49

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: chimi »

Brak 2.7 nie wynika z faktu, że 2.6 wymaga zbyt dużo pracy. Filozofia jest inna niż do tej pory - po co utrzymywać gałąź główną i rozwojową i z tej drugiej przenosić rzeczy do pierwszej wtedy, gdy już są dopracowane, skoro można nowe sterowniki dodawać do głównego drzewa, markować je jako eksperymentalne i zyskać przy okazji dużo, dużo więcej testerów. To jest główny zarzut w stronę jądęr 2.6 - implementowanie nowych niesprawdzonych funkcjonalości w głównym drzewie. IMHO niesłuszny - dzięki temu rozwój jest szybszy, a jądro paradoksalnie dokładniej przetestowane. Ostatecznie wyłączając sterowniki eksperymentalne (o ile sprzęt na to pozwoli) można uzyskać w pełni produkcyjne jądro i stawiać je nawet na serwerach.
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: Lizard »

chimi pisze:jądro paradoksalnie dokładniej przetestowane.
Nie sądzę. Po pierwsze, mało jest osób, które zmienia kernel na najnowszy kiedy tylko jest dostępny, jeszcze mniej ma potrzebę korzystania z nowododanych funkcji, a jeszcze mniej jest skorych, potrafi prawidłowo opisać problemy, czy błędy. A to ta ostatnia grupa jest najbardziej pożądana wśród deweloperów.
Error 404 - footer not found
chimi
Użytkownik
Posty: 117
Rejestracja: 2005-05-01, 15:49

Re: Jądro 2.6 na serwer?

Post autor: chimi »

Może i jest tych testerów mało, ale na pewno więcej niż dla serii stricte rozwojowych, a jak jest ich więcej, to siłą rzeczy jest więcej użytkowników z tej wspomnianej przez Ciebie grupy.

Choć przyznaję, że zmierzyłem trocę wg swojej miary - jakoś nie kwapiłem się nigdy do jąder z niestabilnej serii, a dla eksprymentalnych sterowników z 2.6 podrzuciłem jedną parę VID:PID, która do gałęzi 2.7 trafiłaby pewnie później, zatem końcowy użytkownik jeszcze przez jakiś czas mógłby trzymać sprzęt w szafce...
ODPOWIEDZ