problem z Vista i slackware 11

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

destine
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-11-12, 13:41
Kontakt:

problem z Vista i slackware 11

Post autor: destine »

Witam

Jestem tu nowy. I chclaibym zasiegnac rady. Mam zainstalowana Viste i teraz chcialem zainstalowac Slalcka natomiast podczas instalacji gdy mam partycjonowac dysk wyswietla mi bledy, jezeli uzywam cfdisk wywala mi FATAL ERROR jak proboje podzielic dysk na partcje za pomaca fdisk /dev/hda rownierz wywala blad typu unable to open drive. Gdy instalowalem Slacka na komputzreze gdzie byl XP nie mialem takiego problemu, bede wdzieczny za wszelkie sugestie. Dysk jest podzielony na 2 partycje typu NTFS zrobione pod Vista.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: dienet »

1. Wywal Viste,
2. Zainstaluj Slackware (zostaw miejsce na Viste [jesli ja naprawde tak chcesz]),
3. Zainstaluj Viste,
4. Zrob bootloadera.
Ostatnio zmieniony 2007-11-12, 14:49 przez dienet, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
Kalavan
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2007-01-08, 22:09

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: Kalavan »

dienet, dlaczego proponujesz wywalić już działający (tylko bez głupich komentarzy :P) system operacyjny? To tylko robienie sobie więcej roboty.
Jestem pewien, że można się obyć bez 1 i 3 kroku. Problem pewnie leży albo w źle dobranym jajku (destine, jaki masz kontroler?) albo w błędnie podanym urządzeniu (np /dev/hda zamiast /dev/sda).
Niestety troszkę mało danych. Przydałoby się lspci oraz dokładne zacytowanie błędów.

destine, pragnę też zwrócić uwagę, że jeśli zamierzasz zmieniać rozmiary partycji (szczególnie NTFS), to rób kopie zapasowe ważniejszych danych.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: dienet »

Kalavan, no moze i masz racje. Ja chcialem zeby to zrobil tak bardziej ekwilibrystycznie zeby sie czegos nauczyl ;].
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: guitarrizer »

Spotkałem się już z podobnym problemem, pomógł qtparted odpalony z dystrybucji System Recue CD. Poszukaj w necie instalki, wypal obraz ISO na płyte i postepuj za instrukcjami podanymi na starcie.
Linux Registered User #350196

Obrazek
Lone_wolf

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: Lone_wolf »

Kalavan pisze:dienet, dlaczego proponujesz wywalić już działający (tylko bez głupich komentarzy :P ) system operacyjny? To tylko robienie sobie więcej roboty.
Akurat podał najlepsze moim zdaniem rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Kalavan
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2007-01-08, 22:09

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: Kalavan »

Lone_wolf, a dlaczego jest ono najlepsze?
1. Tracisz system operacyjny.
2. Tylko po to, żeby go zaraz potem zainstalować. A Windows to nie przelewki. Stery. Restart. Drugie stery. Restart.... O ewentualnej utracie danych nie wspomnę.
3. Bootloadera i tak trzeba postawić. I można to zrobić podczas instalacji Slacka. Jeśli potem się zinstaluje windę, to zaczyna się zabawa z płytją i chrootem (a wiesz, że początkującym sprawia to kłopoty).

Jedyne co to omija, to zabawa przesuwanie i zmiana wielkości partycji. Bo skoro nie ma nic na dysku, to można sobie go ciąć w dowolny sposób.
Pinki
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 2006-08-26, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: Pinki »

Skorzystaj z gparted livecd. Swietna sprawa- niedawno z tego korzystałem i gorąco polecam.
GG: 6867427
[size=150] [color=red]Nowe Polskie Forum Linuksowe:[/color][/size]
http://linuksowo.pl/
destine
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-11-12, 13:41
Kontakt:

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: destine »

moje pytanie brzmi dlaczego cfdisk wywla komunikat FATAL ERROR cannot open the drive i dlaczego fdisk wywala unable to open /dev/hda. Podobno zVista ma jakies zabespieczenie i nie pozwala zanstalowac 2 systemu ale uwazam to za bzdure :/

moja konfiguracja kompa to celeron 530M dysk fujitsu na ATA plyta na chipsecie VIA czy ktos ma jeszcze jakies pomysly? oczywisce denistalka zVisty nie wchodzi w gre tak samo jak inne distro.
Awatar użytkownika
freak117
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: 2006-12-13, 21:26
Lokalizacja: z sieci

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: freak117 »

destine pisze:moje pytanie brzmi dlaczego cfdisk wywla komunikat FATAL ERROR cannot open the drive i dlaczego fdisk wywala unable to open /dev/hda
A jesteś pewny, że twój dysk siedzi na /dev/hda (może masz dyska sata albo nie jest na primary)?
W3 rulez ;D
destine
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-11-12, 13:41
Kontakt:

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: destine »

dysk napewno jest primary model dysku to fujitsu mhw2160 bh z tego co sprawdzalem to jest SATA
Awatar użytkownika
freak117
Użytkownik
Posty: 250
Rejestracja: 2006-12-13, 21:26
Lokalizacja: z sieci

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: freak117 »

destine pisze:dysk napewno jest primary model dysku to fujitsu mhw2160 bh z tego co sprawdzalem to jest SATA
Skoro to jest sata to siedzi na /dev/sda. Przy instalacji wybierz jądro z obsługą sata.
W3 rulez ;D
Lone_wolf

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: Lone_wolf »

Kalavan dlatego że wspomnianym wyżej gparted robisz sobie partycje, np tak.
sda1 /
sda2 /home
sda3 /swap
sda4 ntfs
Na tym sda4 instalujesz tą nieszczęsną vistę, instalator powinien ją zobaczyć jako dysk c. Później instalujesz slacka, jego instalator doda windę do lilo automatycznie. Po co ludzie instalują tę nieszczęsną vistę, przecież można ją oddać i zamienić na xp.
Awatar użytkownika
Kalavan
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 2007-01-08, 22:09

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: Kalavan »

Lone_Wolf pisze:Na tym sda4 instalujesz tą nieszczęsną vistę, instalator powinien ją zobaczyć jako dysk c. Później instalujesz slacka,(ciach)
I tego też się czepiałem. dienet podał inną kolejność :)
Lone_wolf pisze:Po co ludzie instalują tę nieszczęsną vistę, przecież można ją oddać i zamienić na xp.
O ile dobrze pamiętam, to przy okazji wprowadzania XP były te same gadki. Vista się i tak przyjmie...
destine pisze:moje pytanie brzmi dlaczego cfdisk wywla komunikat FATAL ERROR cannot open the drive i dlaczego fdisk wywala unable to open /dev/hda
Już Ci wcześnie napisałem. Najprawdopodobniej podajesz złe urządzenie. Albo nie podajesz wcale :) Jak wpiszesz po prostu fdisk, to on domyślnie próbuje otworzyć /dev/hda.
Spróbuj wydać plecenie dmesg|grep disk. Powinieneś gdzieś tam wyłapać nazwę swojego dysku.
destine
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 2007-11-12, 13:41
Kontakt:

Re: problem z Vista i slackware 11

Post autor: destine »

hmmm po zastosowaniu polecenia dmesg|grep disk dostalem rezultat

Kod: Zaznacz cały

initrd=initrd.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 ramdisk_size= 6464 rw root=/dev/ram/ slackware_kernel=sata.i boot_image=krenels/sata.i/bzImage

ramdisk  driver initiallized 16 ram disk of 6464 size 1024 blocksize



hmmm dziwne :( co w takiej sytuacji jeszcze poradzicie ?

[ Komentarz dodany przez: Zielony: 2007-11-14, 22:43 ]
Code!
Ostatnio zmieniony 2007-11-14, 22:42 przez destine, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ