Instalacja Slackware na fakeraid z użyciem dmraid.

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Feris
Użytkownik

Instalacja Slackware na fakeraid z użyciem dmraid.

Post autor: Feris »

Witam
Jako ze obecnie Ubuntu instaluje sie z palca na tego typu wynalazkach podjalem wyzwanie zainstalowania slackware na płycie gigabyte ga-ma770-ud3 przy wykorzystaniu jej "wbudowanego" raida. Bootuje plyte Slackware DVD current po chwili dorzucam z innej plytyki dmraid i libdmraid. Raid jest rozpoznawany i slackware daje sie zainstalowac bez problemu na partycjach ktore pojawily sie w /dev/mapper/. Niestety zatrzymalem sie na kwestii stworzenia odpowiedniego obrazu initrd, ogolnie chodzi o to zeby dmraid sie odpalil a nastepnie odpowiednia partycja została podmontowana jako root. Jeśli ktoś miał już z tym doczynienia bedę wdzieczny zna pomoc.
Slackware 12

Awatar użytkownika
Lizard
Moderator

Re: Instalacja Slackware na fakeraid z użyciem dmraid.

Post autor: Lizard »

Zajrzyj do plików README* w katalogu głównym płyty instalacyjnej.
Error 404 - footer not found

Feris
Użytkownik

Post autor: Feris »

Zasadniczo przebilem sie przez dokumentacje slacka i wszystko co mi sie udalo znalesc w google na ten temat zanim napisalem na forum, mialem nadzieje ze ktos juz przeszedl ta sciezke zdrowia ;-) .

W tej chwili sytuacja wyglada tak.
Skopiowalem do initrd-tree stworzonego przez mkinitrd binarke dmraid oraz odpowiednie biblioteki. Po uprzednim podpatrzeniu numerow major i minor urzadzen stworzonych przez dmraid przy instalacji slackware dodalem do dev w initrd-tree i w / odpowiednie nody o ludzkich nazwach (sdr1,sdr2,sdr3). Dla swap,/,home. W initrd-tree do pliku rootdev dodalem /dev/sdr2,do rootfs ext3, a do pliku init wrzucilem dmraid -ay.

Wszystko wyglada w porzadku, podczas startu systemu inicjalizacja w rootfs przechodzi bez problemu, potem "exiting initrd.gz" i startuje wlasciwy init. Montuje /sys i /proc, odpala udev'a,
a nastepnie zaczynaja sie schody swapon: cannot stat /dev/sdr1: file or directory dont exist, potem zawala sprawe przy montowaniu / i koniec. Skryt setup podczas instalacji stworzyl w /dev urzadzania dm-x ( gdzie x liczba od 0 w gore) dla dysku raid i kolejnych jego partycji. Zgodnie z poradami na linuxquestions dodalem reguly do /etc/udev/rules.d
w postaci np. KERNEL=="dm-0", NAME="sdr" niestety to także nie pomoglo.

Wydaje mi sie ze zdarzenia kernela podczas normalnego startu systemu przyjmuja inne nazwy i dlatego mapowanie nie dziala. Mozna te zdarzenia jakoś podejrzeć ?
Slackware 12

Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik

Post autor: darjerz »

Jak tam problem rozwiązany? Bo właśnie zakończyłem instalacje pakietów (na fake raidzie instaluje od razu X64 ). Zamierzam zrobić tak odpalić system z DVD skopiować skompilowana na 32 bit slacku binarce , uruchomić dmraid -ay i podmontować partycje (utworzone na slacku 32) / do /tmp zainstalować paczki ....i co dalej? - natknąłem się na różne opisu w sieci - wszędzie mowa o grubie as nie znalazłem do na dvd slacka 64 - użyć binarki ze slacka32 ? Czy samo lilo da rade?
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.

vitos
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: vitos »

Ja przerobiłem sobie initrd z płyty instalacyjnej slacka13 i dorzuciłem do niego zkompilowany statycznie dmraid, gdzie są /lib/libdmraid oraz /sbin/dmraid. Po wystartowaniu z takiej płytki i wczytaniu się prowizorycznego systemu instalacyjnego uruchamiam polecenie dmraid -ay. Programik dmraid ładnie znajduje mój RAID0 złożony z dwóch dysków sata założony na kontrolerze nvidia 570. Wyświetla cztery wpisy:

Kod: Zaznacz cały

/dev/mapper/nvidia_mfadacf activated
 /dev/mapper/nvidia_mfadacf1 activated
 /dev/mapper/nvidia_mfadacf2 activated
 /dev/mapper/nvidia_mfadacf3 activated
Partycje mam już pozakładane w następujący sposób:
1. NTFS 0 -> 8GB
2. Linux 8GB -> 20GB
3. Linux swap 20GB -> 22GB
4. NTFS 22GB -> do końca

cfdisk /dev/mapper/nvidia_mfadacf ładnie widzi wszystkie partycje, tylko jak chcę potem ustawić swap'a (mkswap), czy sformatować partycję linuksową, mkfs.ext3 /dev/mapper/mfadacf2 to system mówi, że nie ma takiego pliku. Oczywiście polecenia mkfs.ext3 oraz mkswap w przypadku wydawania ich dla pojedynczego dysku działają, tylko wygląda to tak, jakby /dev/mapper/partycja_raidowa nie był urządzeniem dyskowym widzianym przez system.

Czytałem manuale na temat dmraida, oraz obszerną dyskusję na linuxquestions.org i nadal nie wiem, czemu nie działa.

Czy ktoś z Was miał może taki problem?
Proszę napisać.

Pozdrawiam
Witek
Ostatnio zmieniony 2010-01-11, 14:11 przez vitos, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik

Post autor: darjerz »

Ja do tej pory system uruchamiałem z innego hdd a fake raidzie mam reszte tj /home i /mount ale wczoraj wróciłem do tematu i...nie udało mi się uruchomić / fake raida (/ - to kopia partycji z osobnego dysku). Nie wiem co robię nie tak - udało sie komuś uruchamiać / na fake raidzie?
Initrd tworzę ręcznie w /boot/initrd-tree kopiując tam dmraid_static dopisując do init /sbin/dmraid_static -ay i następnie mkinitrd -m ext4 i qpa mam tylko # i powyżej komunikat że ie może odnaleźć init )
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.

ODPOWIEDZ