[Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

mccn
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-05, 22:31

[Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: mccn »

Witam,

Mam problem z powiększeniem partycji moja sytuacja wygląda tak dysk 160 gb 1 partycja /
3 gb tam system i wszystko reszta dysku jest nie używana w ogóle niema na niej partycji


ok odpalam konsole wydaje polecenie z roota:

resize_reiserfs -s +130G /dev/hda2

po czym otrzymuje:

Kod: Zaznacz cały

root@serwer:~# resize_reiserfs -s +130G /dev/hda2
resize_reiserfs 3.6.19 (2003 www.namesys.com)

/dev/hda2 is of 708112 blocks size only with reiserfs of 708120 blocks
size on it. You are trying to expand reiserfs up to 34786840 blocks size.
You probably forgot to expand your partition size.

czytałem manuale ale nie mogę sobie poradzić będę bardzo wdzięczny za pomoc z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2009-05-11, 08:18 przez mccn, łącznie zmieniany 1 raz.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: largo3 »

resize_reiserfs jest od zmiany rozmiaru systemu plików (jakoś głupio to brzmi :P ), wcześniej musisz zmienić rozmiar partycji. Najprościej będzie zrobić to GParted, który możesz także pobrać jako Live CD/USB.

Może lepiej z tego wolnego miejsca utwórz nową partcję? Będzie prościej i szybciej.
Ostatnio zmieniony 2009-05-08, 10:41 przez largo3, łącznie zmieniany 1 raz.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
mccn
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-05, 22:31

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: mccn »

tzn utworzyć nowa partycję i tam wszystko przekopiować ? tylko czy ruszy wtedy system ?

i jeśli można jakies info jak mniej więcej się z tym uporać będę wdzięczny wyśle flaszkę pocztą ;)
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: Pajaczek »

mccn pisze:tzn utworzyć nowa partycję i tam wszystko przekopiować ? tylko czy ruszy wtedy system ?
Po kilku dodatkowych zabiegach, jak edycja /etc/fstab czy lilo... ruszy. Ps. przekopiować też musisz z głową, by nie przenosić /proc czy zachować linki.

Inna sprawa, że largo miał raczej na myśli (a może się mylę) utworzenie nowych partycji i podmontowanie ich w użyteczne miejsca, np. /home /usr ...
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: largo3 »

Pajaczek pisze:Inna sprawa, że largo miał raczej na myśli (a może się mylę) utworzenie nowych partycji i podmontowanie ich w użyteczne miejsca, np. /home /usr ...
Miał. ;)

mccn, możesz też zwiększyć rozmiar istniejącej partycji teoretycznie bez utraty danych (teoretycznie bo niebezpieczeństwo zawsze istnieje choć sam kilka razy to robiłem i było ok).
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
mccn
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-05, 22:31

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: mccn »

to już chopaki wiem tylko nie bardzo wiem jak to zrobić


tzn teoretycznie powinno to wygladać tak:


1) boot z livecd (najlepiej slacka, reiserfs tools powinny byc)
2) fdisk: usunięcie hda3 (te pozostałe 36GB, o ile tam jest jakaś partycja)
3) fdisk: usunięcie hda2 (partycja root)
4) fdisk: stworzenie hda2 - zaczynając w miejscu gdzie wcześniej miała początek hda2 (sprawdź wcześniej), a kończąc na ostatnim cylindrze
5) reboot, ponownie na livecd (żeby kernel znał nowe rozmiary)
6) resize_reiserfs /dev/hda2



jak sprawdzić w którym sektorze zaczyna się partycja hda2 ?? bo inaczej niestety nie poradzę sobie w google nie znalazłem dostatecznych informacji

jesli jakieś sugestie do tego opisu to napiszcie tak abym nie walnął baboka
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: Pajaczek »

kroki 3 i 4 zastąp jednym, zmianą wielkości partycji np. przy pomocy gparted.
Zaś odnośnie sprawdzenie gdzie się zaczyna czy kończy (choć tu jeszcze raz zaakcentuję: gparted), możesz w fdisku wyświetlić "p" lub ew zmienić jednostki wyświetlania "u" by wypozycjonować dokładniej.
mccn
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2007-07-05, 22:31

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: mccn »

Już dałem sobie rade Gparted wypasiony programik w locie wszystko załatwił ;) dzięki chłopaki za pomoc pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2009-05-09, 14:22 przez mccn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: [Rozw]resize_reiserfs powiekszanie partycji

Post autor: Lizard »

W sytuacji, gdybyś nie miał GParted można całą operację wykonać na żywym organizmie. Przy pomocy fdisk usuwasz partycję i tworzysz ją na nowo o tym samym numerze (np. było hda2, więc tworzysz partycję podstawową o nr. 2) i początku w tym samym miejscu, ale o nowym rozmiarze. Zapisujesz zmiany, restartujesz system (dopiero wtedy zmiany w tablicy partycji zostaną zauważone przez system) i wykonujesz reiserfs_resize. System plików powinien być oczywiście odmontowany.
Error 404 - footer not found
ODPOWIEDZ