[Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

[Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: kroqus »

cześć wszystkim. problem wygląda mniej więcej tak; po instalacji slackware 12.2 jest jakiś wolny, trochę zżółwił w stosunku do wersji 12.0. przynajmniej takie odniosłem wrażenie. mam tylko 128 RAM'u więc przeznaczyłem około 500 MB na partycję swap. niestety często jest tak, że dysk mieli, jakgdyby wykonywał jakąś operację w tle. na forum poradzono mi abym spróbował wyłączenia swap'u, ale jest pewien problem bo po wydaniu polecenia swapoff /dev/hdc3 wywala coś takiego; Nie można przydzielić pamięci. jeśli ktoś wie o co chodzi to byłbym rad.
Ostatnio zmieniony 2009-08-02, 12:58 przez kroqus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: [Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: dienet »

Nie wiem czy wylaczenie swapu w czasie pracy jest OK, szczegolnie gdy cos na nim jest. To ze cos mieli Ci twardym nie oznacza ze to wina swpau! Zlokalizuj proces! Jak juz chcesz wywalic swap to zainteresuj sie /etc/fstab i tam go wychaszuj (choc to glupi pomysl)
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: kroqus »

więc zrezygnować z wyłączenia swap'u? proszę przypomnij mi jeszcze jakie polecenie służy do wyświetlenia listy procesów - ps aux? i jak już go zlokalizuję to zabić? a jak okaże się ważny?
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: [Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: dienet »

kroqus, tak ps aux jest ok, mozna top, lsof. Jak sie okaze wazny to go nie zabijesz. I bedziesz musial sie meczyc. Na pewno to nie jest wina swapu bo i jaka by miala byc?
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: kroqus »

okay po komendzie top (chyba najbardziej czytelna) według mnie myślę, że to firefox - 49.7 pamięci. podobnie sytuacja wygląda w windowsie. widocznie lisek w wersji 3.x.x musi mieć troszkę więcej niż 128 RAM'u. jeszcze troszkę info' tasks 77 total, 2 running (zmienne, czasem 1) 75 sleeping, Cpu 17%-30%. są jakieś sposoby na zmniejszenie poboru ramu przez lisa? czy zastosować podobne akcje jak na windowsie. chodzi mi o to wpisanie w adresie about:config etc?
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: Pajaczek »

dienet pisze:To ze cos mieli Ci twardym nie oznacza ze to wina swpau(...)Jak juz chcesz wywalic swap to zainteresuj sie /etc/fstab i tam go wychaszuj (choc to glupi pomysl)
No właśnie o to chodziło, by zdiagnozować czy to wina swapowania, czy czegoś innego. Absolutnie podsuwając ten pomysł (bo to chyba o mnie chodzi) nie miałem na myśli wyłączania swapu na stałe, zwłaszcza gdy nie przynosiło by to dużego zysku.
dienet pisze:Na pewno to nie jest wina swapu bo i jaka by miala byc?
To jeszcze zależy od sytuacji, czasem w ram są przechowywane jakieś dane, które mogą być albo zeswapowane albo zwolnione (jaśniej, mogą być przydatne albo nie, zostają na wszelki wypadek).

Co do firefoxa, odchudź efekty graficzne, powyłączaj pluginy wszelakie...
Awatar użytkownika
kroqus
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 2009-04-22, 15:14

Re: [Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: kroqus »

co masz na myśli pisząc efekty graficzne? natomiast jeśli chodzi o pluginy to mam jedynie ad-block no i oczywiście noscript.
mam jeszcze pytanie odnośnie znalezienia nowej wersji firefoxa (chodzi o ten komunikat w prawym dolnym rogu ekranu, który pojawia się z nienacja i informuje o nwej wersji) - czy instaluje się sam tak jak w windowsie, czy wręcz przeciwnie muszę się tym zająć osobiście?
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: [Rozw.]problem z wyłączeniem swap'u

Post autor: largo3 »

Jeśli chodzi o Firefoksa to pobierz paczkę z http://ftp.slackware.pl/pub/slackware/s ... /packages/ i upgradepkg. ;). Zainteresuj się też programami typu slackpkg czy slapt-get (opisy masz w dziale FAQ).
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
ODPOWIEDZ