Fake RAID vs. Software RAID

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Fake RAID vs. Software RAID

Post autor: difrost »

Fake RAIDa, jest to a'la softwarowy RAID robiony przez BIOS. Plus jest taki, że narzuty na zużycie CPU/pamięć są mniejsze niż w przypadku klasycznego software RAID. Aczkolwiek prawda jest taka, że na szybkości to raczej nic nie uzyskasz w FR w porównaniu do SR. Jest też jeszcze inny aspekt. Nie wiem jak wygląda sprawa z recovery po padzie FR (np. pad owego kontrolera FR, co z odtworzeniem RAID na innym/podobnym/takim samym?), bo w SR jest to raczej proste.

Jeśli ma się spore zasoby CPU/Mem, to SR nie będzie w ogóle odczuwalny. Oczywiście sam SR nie potrzebuje owych ,,sporych'' zasobów, ale zakładam, ze poza tym SR będzie tam działać coś wymagającego mocnego IO (może baza jakaś, ...).

Przykład z życia. W systemach produkcyjnych gdzie stoi baza pewnej znanej firmy i gdzie potrzebujemy bardzo dużych transferów na storage robimy zazwyczaj taki zestaw:
1) Dwa kontrolery SA P400 512MB + BBWC
2) Na każdym kontrolerze logiczny RAID 5
3) Softwarowy (mdadm) RAID 0 z tych dwóch logicznych.
Daje to naprawdę radę nawet przy dużych obciążeniach i transfery są bliskie 300MB/sec w mixie (random read/write) bez uwzględniania cache.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Fake RAID vs. Software RAID

Post autor: Pajaczek »

Smigol pisze:Płyta z "RAID" kosztuje od około 400zł, tylko że taki kontroler potrzebuje sterownika,
To są tak samo RAIDy sprzętowe, jak winmodem jest modemem sprzętowym.

Może przesadziłem z tym 1/5, ale za ok 1/4, dokładniej niecałe 800 zł, ostatnio znajomy kupił taką, którą później miałem w łapkach.
Ja tam kupiłem niedawno za niecałe 500 zł ze sprzętowym RAIDem ale... 1) serwerową (2xXeon >3GHz), 2) używaną 3) SCSI 4) z prockami ;). Więc fakt, niemiarodajne do porównań.
Awatar użytkownika
Smigol
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 2007-11-29, 09:22
Lokalizacja: PL

Re: Fake RAID vs. Software RAID

Post autor: Smigol »

mina86 pisze:
Smigol pisze:nie chciał za żadne skarby mi widzieć tego jako jeden dysk
Nie potrafisz skonfigurować -- są do tego odpowiednie sterowniki i narzędzia.
No faktycznie przyznam się ze nie przysiadłem przy tym ...

Jednak uważam se softRaid jest jednak bezpieczniejszy, biorąc pod uwagę np możliwość uszkodzenia płyty.
To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.
ODPOWIEDZ