slackware 13 nie wykrywa dysku

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: m00n »

Mam terminal z pamiecia flash 256mb i do tego dysk na usb. Chcialem zrobic cos takiego:
flash: /dev/sda1 /boot bootable
usb: /dev/sdb1 /

bootloader w /dev/sda mbr lilo
i partycja sytemowa w lilo jako /dev/sdb1 czyli /

System sie zainstalowal jadro sie uruchamia ale przy montowaniu wyskakuje

Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(8,16)

O co moze chodzic ? czy zle skonfigurowalem bootloader czy to sie wiaze ze zmiana nazewnictwa dyskow w 13 ?
Pozdrawiam
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: Pajaczek »

A systemy plików na tych dyskach to?? Obsługiwane przez kernel?
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: mina86 »

Hmm... 8, 16 to /dev/sdb. Niemniej, mam wrażenie, że bez initrd się nie obejdzie. Zgadywałbym, że dysk zwyczajnie nie jest wykryty – w końcu to USB, nie wymagajmy natychmiastowej reakcji. Jaka alternatywa, czy nie upchniesz na tej flaszce „systemu bazowego”, tak, aby mieć na niej roota, a na dysku same /usr i ew. /var itp. (chociażby przez symlink).
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: m00n »

systemy plikow to ext2 na /boot i ext4 na reszcie, niestety system podstawowy na flash sie nie zmiesci probowalem tylko requires z A i glibc, no i przy glibcu zapelnia dysk juz ;/
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Awatar użytkownika
darjerz
Użytkownik
Posty: 1052
Rejestracja: 2004-05-28, 18:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: darjerz »

A ja myślałem tak (z tym że na 512Mb) aby we flashu zrobić z / /boot /bin /sbin /lib /dev /sys /proc a resztę na usb, ale do realizacji pomysły nie doszło w końcu podpiąłem zamiast flasha dysk 2,5' 20GB :D
Nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: Pajaczek »

m00n pisze:system podstawowy na flash sie nie zmiesci probowalem tylko requires z A i glibc, no i przy glibcu zapelnia dysk juz
No niestety, to ok 400MB. Można nie instalować modułów i kernela, skompilować własny dzięki czemu spooro się oszczędza, ale i tak przekracza 300M.
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: m00n »

komunikat jaki wywala to jednak
Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(8,17)

A glibc rozpakowuje sie do /lib czy /usr ?

Bo w sumie moglbym zrobic / na flash a na dysku /usr /home /var /tmp
dzialalo by to ? bo jak zrobie /lib na oddzielnym to z kolei sie modul do usb nie zaladuje :)
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: mina86 »

No to tak, po pierwsze upewnij się, że obsługa USB oraz mass storage jest w jądro wkompilowana (sam zawsze kompiluje własne jądro więc nawet się nie orientuję jak jest w Slacku).

Jeżeli jest to poobserwuj wszelkie komunikaty dot. dysków oraz USB. Może coś zauważysz albo zauważysz. W szczególności, może urządzenie USB jest wykrywane, ale (tak jak napisałem wyżej) zwyczajnie nie zdąży zostać odpytane o LUN-y zanim jądro będzie próbować montować korzeń.

Jeżeli nic nie znajdziesz, to tak jak wspominałem, initrd wydaje mi się najprostszym rozwiązaniem (acz nigdy go nie używałem więc nie będę w stanie pomóc). W tymże initrd należy poczekać, aż urządzenie USB zostanie wykryte i przeskanowane pod kątem partycji i gdy to się stanie (gdy udev dostanie informacje o pojawieniu się sdb1) można chrootować się tam gdzie trzeba.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
m00n
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 2004-06-26, 15:31
Lokalizacja: Morag

Re: slackware 13 nie wykrywa dysku

Post autor: m00n »

przy uruchomieniu wykrywa kontrolery usb i dokladnie model pokazuje samsung s2 portable, no ale niemam czasu sie bawic, bo to sprzet na router, zainstalowalem minimalna instalke debiana z / na flashu i /usr /var /tmp /home na dysku zewnetrznym i smiga az milo :D

Swoja droga dziwne ze taki dsl z x-ami i jakims managerem okien zajmuje 40mb a minimalna instalka slacka to jakies 400 mb ;/
Ostatnio zmieniony 2010-02-01, 23:04 przez m00n, łącznie zmieniany 1 raz.
Obecnie uzywam: Slackware, Debian, OpenBSD
Wyznawca Unixa i fanatyk Cisco ;]
ODPOWIEDZ