Problem z instalacją LILO

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

pulkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-27, 20:30

Problem z instalacją LILO

Post autor: pulkownik »

Witam, nie wiem jak zainstalować poprawnie Slackware.
Najpierw opisze konfigurację dysków:
2*250GB RAID0
2*1TB RAID1
1*640GB

Na RAID0 stoi już Windows XP, RAID1 służy jako magazyn danych, a na ostatnim dysku postanowiłem postawić linuxa.
Wszystko ładnie pięknie się instaluje do czasu. Zaczyna się instalować LILO, wybieram prostą instalację, pokazuje się ekran Installing LILO... .i konie. 10, 15 minut i nic się nie dzieje.
LILO domyślnie instaluje się na RAID0. Próbowałem też instalacji expert i zmieniałem żeby LILO instalowało się na dysku 640GB, ale jest to samo.

Co można zrobić żeby to jakoś ruszyć.
Od razu mówię że nie jestem ekspertem linuksa.
Awatar użytkownika
orcad
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2007-04-01, 15:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: orcad »

Po pierwsze jaki to Raid ,Sprzętowy czy programowy ? zakładam ze to Fake RAID !
duzo informacji jest na tym Forum !!
pulkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-27, 20:30

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: pulkownik »

Witam, jest to macierz sprzętowa - MOBO Asus M4N72-E.
Bunczu
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2011-04-26, 00:50

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: Bunczu »

pulkownik pisze:Witam, jest to macierz sprzętowa - MOBO Asus M4N72-E.
Miałem podobny problem z kilkoma dyskami i instalacjami slaka. Wejdź w liloconfig i instaluj to nie z opcją "simple", a "expert" - podasz wówczas gdzie Lilo ma być zainstalowane. Dasz 3 dysk, odpowiednią partycję z rootem i po zawodach.

W przypadku linuxa, na "defaulcie" dyski rozpoznawane są nie przez unikalny numer, a kolejność wpięcia w porty sata. Dlatego instaluje Ci to na 1 dysku. Musiałbyś fizycznie odłączyć inne, zainstalować lilo na 3 dysku, ale tutaj pojawia się problem: kolejność botowania. Zainstalowałbyś lilo mając tylko jeden dysk i fizycznie byłby on na /dev/sda, ale gdy podepniesz wszystkie inne to ten dysk może być /dev/sdb lub /dev/sdc przez co nie odpalisz Slaka na nim bo nie będzie widział roota. Musiałbyś albo wpiąć go w 1 port sata, albo - jak podałem wyżej - instalować w trybie expert (ale tylko lilo w tym trybie) z wszystkimi dyskami, sprawdzić wcześniej czy ten dysk, na który chcesz instalować lilo faktycznie nazywa się tak jak Ci się wydaje. Jeśli w trakcie bootowania wykryje go jako /dev/sdb to podasz instalkę lilo do b, jeśli /dev/sdc to podasz do c.
Ostatnio zmieniony 2011-06-05, 01:45 przez Bunczu, łącznie zmieniany 3 razy.
Bunczu
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2011-04-26, 00:50

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: Bunczu »

orcad pisze:Po pierwsze jaki to Raid ,Sprzętowy czy programowy ? zakładam ze to Fake RAID !
duzo informacji jest na tym Forum !!
Generalnie na google też jest wszystko, ale chyba nie po to ludzie rejestrują się na forach tematycznych, prawda? Przez takie odpowiedzi ludzie, którzy chcą zacząć swoją przygodę z linuxem albo zniechęcają się, albo szukają innych portali - przykładem wyśmienity LinuxQuestions, gdzie każdy sobie pomaga, a już zwłaszcza świeżakom w Linuxie, jak my - jeśli coś już było to podadzą linka, jeśli nie to spróbują dać do myślenia lub po prostu pomóc. To nic zdrożnego pytać.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
michas100
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 2009-06-23, 07:56
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: michas100 »

No jeszcze wtrące, o koncepcji instalacji LILO na wszystkich dyskach w macierzy z opcją podobną co ma GRUB czyli opcją FALLBACK :arrow: opcja w grub, to działa tak iż jeżeli nie znajdzie partycji root na danym dysku to przechodzi do innego podanego w innej SZTANZIE i tam próbuje załadować... nie wiem oczywiście czy to przy LILO zadziała.
slackware student :-)
ObrazekObrazek
.v0id
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2011-01-19, 15:21

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: .v0id »

Dołączę się do tematu

Mam również problem z instalacją LiLO w slackware w MBR Windowsa /dev/sda
Lilo not install /target/

Ten sam problem występuje też przy próbie instalacji lilo czy gruba w debianie grup-pc not install /target/

Zawsze instalowałem i było oki a teraz porażka
Pomocy :-)
Awatar użytkownika
orcad
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2007-04-01, 15:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: orcad »

nie wiem czy to pomoże ale miałem podobny problem i musiałem wyczyścić MBR
komenda z dosa czyli :

Kod: Zaznacz cały

fdisk /mbr 
być może w linuksie to tez można zrobić ale ja nie znam :(


edit:
czasami musiałem przeglądnąć sam plik czyli lilo.conf nie wem dlaczego ale zmieniał nazwy dysku np.sda na sdb
i po zmianie na właściwy zainstalował się lilio
panther
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 2008-12-29, 18:59

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: panther »

@pulkownik poradziłeś sobie z instalacją?
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: guitarrizer »

Z pierwszego postu w temacie wynikałoby, że tu nie chodzi o faktyczny RAID, a o sposób obsługi dysków w BIOSie. 0 i 1 to w tym przypadku nie typy RAIDa, a numery porządkowe dysków. Prawdopodobnie wystarczy w BIOSie zmienić ustawienia na coś w rodzaju "native SATA", "IDE" lub "AHCI". Prawdopodobnie też chodzi o instalację dekstopową, w której RAIDy są raczej zbędne - tu wystarczy zwykły backup danych.
Linux Registered User #350196

Obrazek
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: Pajaczek »

Z pierwszego postu w temacie wynikałoby, że tu nie chodzi o faktyczny RAID, a o sposób obsługi dysków w BIOSie. 0 i 1 to w tym przypadku nie typy RAIDa, a numery porządkowe dysków.
A skąd Ci się takie ... wnioski nasunęły. Przeczytaj jeszcze raz to co jest w tym pierwszym poście (opis dysków).
kamillo
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-11-23, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: kamillo »

Witam,
Wydaje mi się ze sprzęt który Ty masz obsługuję fakeRAID. Tak więc będziesz potrzebował sterownik: dmraid, który pomorze mapować dyski (zdaje się do /dev/mapper/{...} ). Będziesz też musiał zaraz po instalacji stworzyć sobie plik initrd.
Niestety nie mam doświadczenia z tym sterownikiem ale mam nadzieje ze moja wskazówka jest trafna i Ci pomoże.

Do orcad:
Żeby wyczyścić MBR pod linux'em możesz użyć:
dd if=/dev/null of=/dev/sdX bs=446 count=1


Nawiązując do tego co napisał Bunczu. Jestem członkiem tego forum od dłuższego czasu i muszę powiedzieć że na początku była tu zupełnie inna atmosfera, wszyscy wszystkim pomagali nie zależnie od pytania. Niestety od jakiegoś czasu obserwuję że to forum staje się miejscem tylko i wyłącznie dla osób posiadających przynajmniej dobrą wiedzę o linux'sie. Coraz częściej można przeczytać porady pod tytułem: "to już było na forum, poszukaj" albo "google mówi..". Po co zaśmiecać forum takimi odpowiedziami? Zapomniał wół jak cielęciem był?
Sorki za ten off-topic.

Pozdrawiam
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Problem z instalacją LILO

Post autor: Pajaczek »

kamillo, Jak już, to

Kod: Zaznacz cały

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=446 count=1
Względnie if=/dev/random . Z pustego (null) i Salomon nie naleje, tym bardziej dd ;)

A odnośnie tego co napisałeś odnoszące się do tego co napisał Bunczu ;) To jest w tym jakaś prawda, ale z drugiej strony gdy 10 raz w ciągu miesiąca słyszy się to samo (lub niemal identyczne) pytanie, to krew człowieka zalewa. Tak więc odesłanie do google czy szukajki nie powinno zrażać, zwłaszcza użytkowników takiej distro, jaką jest Slackware (gdzie trzeba sporo szukać i czytać).
ODPOWIEDZ