Instalacja Slacka na Pendrive

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

MrDarkenRahl
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-03, 19:33

Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: MrDarkenRahl »

Witam. Chciałbym zainstalować Slackware na moim 2 GB pendrive. Chodzi mi o to, że podpinam do USB mojego pendriva, restartuje komputer, ustawiam ładowanie z USB i włącza mi się Slack, NIE jego instalacja. Bardzo ważne dla mnie jest, aby to, co robię, zapisywało się na nim (postępy pracy, konfiguracja itp.) oraz żeby miał jak najwięcej wolnego miejsca (czyli co muszę zainstalować, aby system działał normalnie, oraz żebym mógł odtwarzać muzykę bez problemów). Jaką wersję Slackware muszę ściągnąć(jego instalka zajmuje ponad 4 GB, czy mimo tego mogę go zainstalować go na 2 GB pendrive?)?

Pozdrawiam
Darken

PS
Bardzo przepraszam za tak lamerskie pytania, ale jestem bardzo zielony, jeżeli chodzi o pingwinową rodzinkę :).
Awatar użytkownika
knives
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 2009-09-24, 14:43

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: knives »

Jest możliwe zainstalowanie Slacka (oczywiście nie całego, bo ten zajmuje 6.5 GB) na pendrivie o pojemności 2 GB. Musiałbyś podczas instalacji odznaczyć większość paczek; prawdopodobnie łatwiej byłoby zainstalować to co wymagane do działania systemu, a potem doinstalować to, co Ci potrzebne. Jednak zmuszenie systemu do uruchomienia się z pendrive'a nie jest łatwe, gdyż trzeba przygotować specjalny ram disk (initrd).

Jeśli chcesz poeksperymentować, proponowałbym najpierw pobawić się w maszynie wirtualnej (np. VirtualBox), czyli utworzyć sobie nową maszynę z dyskiem o pojemności 2 GB i spróbować zainstalować minimum, a potem używając komendy slackpkg powoli doinstalowywać programy.
Tu jest lista paczek, które musiałbyś pozostawić zaznaczone podczas instalacji:
LinuxQuestions.org - Slackware minimal installation

Gdy uporasz się z tym, dopiero wtedy udałbym się w kierunku zrobienia tego samego na pendrivie. Na tej sprawie się niestety nie znam. Musisz poczekać na odpowiedź tutejszych wyjadaczy :)
panther
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 2008-12-29, 18:59

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: panther »

Poczytaj o dystrybucji slax - bazuje na slackware i ma opcję instalacji na pendraku. Nie wiem na ile jest jeszcze aktualna, ale to w końcu będzie distro flash. Bo jako początkujący z instalką okrojonego slacka możesz mieć problemy. A slax (w podst wersji) zajmuje 200MB na nośniku :)
MrDarkenRahl
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-03, 19:33

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: MrDarkenRahl »

A czy jeżeli zainstaluje go na pendrive, to czy wszystkie zmiany, jakie na nim dokonam, będą zapisane (to jest moim priorytetem)? Bo według tego: http://jakilinux.org/livecd/slax-i-nie- ... ciach-usb/ niemożliwe (nieopłacalne?) jest tworzenie partycji wymiany, więc czy mimo to mogę zapisać pliki w innym katalogu tegoż pendrive?
Czym różni się Slax od Slackware?
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: Pajaczek »

MrDarkenRahl pisze:Czym różni się Slax od Slackware?
To są różne dystrybucje, a to że Slax bazuje na Slackware...
MrDarkenRahl pisze:Bo według tego: http://jakilinux.org/livecd/slax-i-nie- ... ciach-usb/ niemożliwe (nieopłacalne?) jest tworzenie partycji wymiany
To może najpierw poczytaj co to takiego jest ta partycja wymiany (swap) a później dlaczego nieopłacalne (bo możliwe to oczywiście jest).
Btw. Nie ma to nic wspólnego z możliwością/lub nie zapisywania wyników pracy, czy lokalnych plików.
angelhod
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 2006-02-23, 21:34

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: angelhod »

tez wlasnie mysle nad zainstalowaniem slacka na pendrive
zainstalowalem juz slax'a ale wielu rzecyz brakuje....
i mysle czy skoro mam bootowalnym usb.... i cel instalacji podam wlasnie ten usb to czy to wystarczy czy jeszcze o czyms nie wiem....

jesli ktos juz to przerabial bede wdzieczny za info
Awatar użytkownika
elesmod
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2012-08-30, 13:00

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: elesmod »

To chyba nie wystarczy. Sam tego nigdy nie robiłem, ale gdzieś czytałem, że trzeba edytować lilo i/lub fstab, aby dodać tam UUID pendrive'a.
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: alekow »

Ja to robiłem tak:
1. Zainstalowałem na dysku usb slackware
2. Korzystając z informacji uzyskanych przez

Kod: Zaznacz cały

udevadm info -a -p $(udevadm info -q path -n /dev/sdX)
dodałem regułkę udev w pliku /etc/udev/rules.d/10-usb_disk_boot.rules:

Kod: Zaznacz cały

KERNEL=="sd*", SUBSYSTEMS=="scsi", ATTRS{vendor}=="ST340810", SYMLINK+="usbhd%n"
która tworzy link /dev/usbhd dla dysku z atrybutem vendor ST340810 i /dev/usbhd1 dla partycji /dev/sd*1, itd.
Dla ciebie wartość ATTRS{vendor} będzie inna.
3. Utworzyłem initrd za pomocą polecenia:

Kod: Zaznacz cały

mkinitrd -c -k 3.2.29-smp -m ext4:uas:usb_storage:ehci_hcd:ohci_hcd:uhci_hcd -r /dev/usbhd1
potem dodałem do drzewa initrd regułkę z pkt. 2, po czym utworzyłem ponownie initrd za pomocą polecenia

Kod: Zaznacz cały

mkinitrd
4. Edytowałem /etc/fstab. U mnie wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

/dev/usbhd1      /                ext4        defaults         1   1
/dev/usbhd5      /home            ext4        defaults         1   2
#/dev/cdrom      /mnt/cdrom       auto        noauto,owner,ro,comment=x-gvfs-show 0   0
/dev/fd0         /mnt/floppy      auto        noauto,owner     0   0
devpts           /dev/pts         devpts      gid=5,mode=620   0   0
proc             /proc            proc        defaults         0   0
tmpfs            /dev/shm         tmpfs       defaults         0   0
5. Edytowałem /etc/lilo.conf:
boot = /dev/usbhd
compact # faster, but won't work on all systems.
lba32
bitmap = /boot/slack.bmp
bmp-colors = 255,0,255,0,255,0
bmp-table = 60,6,1,16
bmp-timer = 65,27,0,255
append=" vt.default_utf8=1"
prompt
timeout = 50
#1280x1024@24bit
vga=795
# Linux bootable partition config begins
image = /boot/vmlinuz-generic-smp-3.2.29-smp
initrd = /boot/initrd.gz
append="rootwait"
root=/dev/usbhd1
label = Slackware-14.0
read-only # Partitions should be mounted read-only for checking
# Linux bootable partition config ends
6. I na koniec instalacja lilo. Ja to robiłem z środowiska chroot.

Pożyteczne informacje:
http://www.linuxquestions.org/questions ... to-919708/

Kod: Zaznacz cały

cat /boot/README.initrd
http://www.linuxquestions.org/questions ... ot-825598/
angelhod
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 2006-02-23, 21:34

Re: Instalacja Slacka na Pendrive

Post autor: angelhod »

super wielkie dzieki
coprawda glownie sie zastosowalem do jednego z http://www.linuxquestions.org/questions ... to-919708/ ktory dales ale poszlo doslownie z palca.....
ODPOWIEDZ