Naprawianie MBR

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

David
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 2012-04-21, 17:32

Naprawianie MBR

Post autor: David »

Cześć,
w czasie skanowania dysku Avastem (pod Windowsem) dostałem komunikat, że mam wirusa w MBR. W związku z tym zamierzam go teraz usunąć, ale ponieważ zdaję sobie sprawę, że nie jest to zbyt bezpieczna operacja, mam kilka wątpliwości.
I tak:
- czy jeżeli przywrócę MBR poprzez fixmbr z konsoli odzyskiwania, to potem dam radę uzyskać dostęp do partycji linuksowej?
jeżeli nie, to co proponujecie?
- kopie jakich plików konfiguracyjnych powinienem wykonać na wszelki wypadek? na razie wykonałem polecenia:
dd if=/dev/sda of=start bs=512 count=1
dd if=/dev/sda5 of=start5 bs=512 count=1
dd if=/dev/sda of=bcode bs=446 count=1
dd if=/dev/sda5 of=bcode5 bs=446 count=1.
(Oczywiście przed przywróceniem MBR zrobię też backup najważniejszych danych z obu partycji).
- czy jest jeszcze coś, o czym powinienem pamiętać?

Z góry dzięki za odpowiedzi,
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Naprawianie MBR

Post autor: dienet »

Kombinujesz.
1. Czy na pewno masz wirusa?
2. Odpal Slackware z cd i chroot, i wydaj polecenie lilo i po sprawie - wirusa nie będzie, a będzie lilio (tj. dostęp do windowsa i linuksa).
3. Użycie fxmbr to też dobra opcja, ale powoduje że punkt 2 i tak musisz zrobić.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
webster
Użytkownik
Posty: 1269
Rejestracja: 2009-10-06, 11:58
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Naprawianie MBR

Post autor: webster »

Myślę że głupi avast nie kuma że mbr nie pochodzi z systemu windows i wywala Tobie problem. Zainstaluj coś co się liczy na rynku. Avasta spal, zapomnij, nie Wspominaj...

pozdr.
††† Chaos Of The Mirror - Valheru †††
††† I ♥ SlackWare RuLeZ †††

Slackware Poland FaceBook
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Naprawianie MBR

Post autor: dienet »

webster pisze:Myślę że głupi avast nie kuma że to mbr nie pochodzi z systemu windows i wywala Tobie problem. Zainstaluj coś co się liczy na rynku. Avasta spal, zapomnij, nie Wspominaj...
Nie róbmy flamea dot. antywirusów. Trzeba samemu sprawdzić czy na pewno jest tam wirus (metodą dowolną ;))
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
ODPOWIEDZ