jak poznać co zależy od konkretnego pakietu.

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

wietrzny
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-01, 04:40
Lokalizacja: Katowice

jak poznać co zależy od konkretnego pakietu.

Post autor: wietrzny »

Próbuję zainstalować sobie na Slackware 13.37 Gimpa 2.8 i natrafiłem na dość głupi problem - Ta konkretna wersja Gimpa wymaga całej listy pakietów, które mam w Slackware 13.37, niestety w starszych wersjach, niżby sobie to życzyli twórcy Gimpa.
Sęk w tym, że są to prawdopodobnie pakiety domyślnie dostarczane z systemem Slackware (nie znalazłem ich na SlackBuilds.org a prwawie wszystko co sam instalowałaem brałem właśnie ze SlackBuilds.org)
Jeśli chcę podmienić owe pakiety na nowsze, to powinienem wiedzieć co od nich zależy - żeby w razie czego i taki program uaktualnić. Niestety nie wiem jak w tej konkretnej dystrybucji zdobyć tą informację.

Jak rozwiązujecie takie problemy z zaleznościami?
Tylko Google i nazwa pakietu aż do skutku, czy może da się "na skróty" zdobyć tą wiedzę?

begin offtopic
Tak wiem, w Slackware jest Gimp w wersji 2.6, ale potrzebuję 2 narzędzi, które są w 2.8.
Próbuję Slackware głównie, żeby ominąć problem z nadmiarem zależności.
Dotychczas to działało o ile nie musiałem ruszyć czegoś, co się zainstalowało domyślnie z systemem

end offtopic
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: jak poznać co zależy od konkretnego pakietu.

Post autor: Pajaczek »

Tak trochę niejasno opisałeś problem, ale domyślam się, że chodzi Ci o poszczególne biblioteki i/lub programy, a nie pakiety (bo jako te rozumiem całe zestawy Slackwareowe tgz, txz). Jeżeli tak, to

Kod: Zaznacz cały

slackpkg update
slackpkg file-search nazwa_pliku/biblioteki
wietrzny pisze:Sęk w tym, że są to prawdopodobnie pakiety domyślnie dostarczane z systemem Slackware (nie znalazłem ich na SlackBuilds.org a prwawie wszystko co sam instalowałaem brałem właśnie ze SlackBuilds.org)
Chyba wszystkie pakiety "domyślnie dostarczane z systemem" są dostępne w postaci slackbuildów na slackbuilds.org i/lub w katalogu extras na płycie instalacyjnej.
wietrzny pisze:Jeśli chcę podmienić owe pakiety na nowsze, to powinienem wiedzieć co od nich zależy - żeby w razie czego i taki program uaktualnić.
Co od nich zależy?? Chyba raczej od czego one zależą, bo o to co od nich zależy to niech się martwi ten ostatni pakiet ;) Zwykle takie rzeczy wychodzą przy kompilacji, względnie uruchomieniu programu instalowanego z gotowego pakietu... dostajesz listę braków lub wskazówkę czego lub gdzie szukać.
wietrzny
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-01, 04:40
Lokalizacja: Katowice

Re: jak poznać co zależy od konkretnego pakietu.

Post autor: wietrzny »

dzięki ... problem jest "rozwojowy" ;)
Bardziej chodzi mi o wędkę (metodę jak to robić) niż rybę (jeden skompilowany i zainstalowany program)

slackpkg okazuję się fajnym narzędziem ... niestety

Kod: Zaznacz cały

slackpkg clean-system 
Nie czyści ze śmiecia, który zostaje po instalacji bibiliotek i programów ze źródełek (bez budowania pakietu)

Teraz jestem w dość niemiłej sytuacji: GTK2 najpier nie widziało, że już jest zainstalowana nowsza wersja glib. Sam nie wiem dlaczego w pewnym momencie chwyciło ... ale sypie się na poleceniu make

Kod: Zaznacz cały

 ./.libs/libgtk-x11-2.0.so: undefined reference to `g_datalist_get_data'
collect2: ld returned 1 exit status
make[4]: *** [gtk-query-immodules-2.0] Error 1
make[4]: Leaving directory `/home/mi/data/instalki/gtk+-2.24.10/gtk'
make[3]: *** [all-recursive] Error 1
make[3]: Leaving directory `/home/mi/data/instalki/gtk+-2.24.10/gtk'
make[2]: *** [all] Error 2
make[2]: Leaving directory `/home/mi/data/instalki/gtk+-2.24.10/gtk'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/home/mi/data/instalki/gtk+-2.24.10'
make: *** [all] Error 2
Powoli najważnejszym problemem zaczyna być posprzątanie tego bałaganu bo rozwiązywanie błędów przy kompilacji GTK ze źródeł ... to "trochę" za wysoka poprzeczka jak na mnie
ODPOWIEDZ