slackware64 13.37 i zamiana oznaczeń dysków

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

lukaszek
Użytkownik

slackware64 13.37 i zamiana oznaczeń dysków

Post autor: lukaszek »

Witam s zainstalowałem na nim slackware64 13.37 dysk palił sie w systemie jako /dev/sda,
następnie dodałem kolejne dyski na zewnętrznym kontrolerze i sie okazało ze slack zmienił nazwę dysku /dev/sda na /dev/sdc a nowym dyskom przydzilił nazwy sda i sdb ?

czemu dyski na kontrolerze zewnętrznym są stawiane w pierwszej kolejności i zamieniane mimo juz zainstalowanego systemu

w slacku 13.0 takich jaj nie było dyski podpięte do kontrolera płyty były rozpoznawane w pierwszej kolejności
Pajaczek
Użytkownik

Re: slackware64 13.37 i zamiana oznaczeń dysków

Post autor: Pajaczek »

W co w związku z tym??

No dobra, nie będę się znęcał. Jeżeli kontroler jest zewnętrzny, to masz kilka opcji, np:
1) moduł kontrolera Sata wkompilować do jądra, zaś zewnętrznego zostawić jako moduł.
2) zamiast nazw urządzenia używać uniwersalnego id (uuid) lub etykiet (label) (montujesz /dev/disk/by-* zamiast /dev/sdX) - poszukaj na forum, bo było wiele razy.

Gdyby chodziło o drugi wewnętrzny kontroler, to mógłbyś jeszcze poszukać w biosie odpowiedniej opcji.
lukaszek
Użytkownik

Re: slackware64 13.37 i zamiana oznaczeń dysków

Post autor: lukaszek »

1) zrobiłem tak i nadal to samo

2) aktualnie używam oznaczeń dysków md0, md1 itd gdyż na tych dyskach mam raid-a wiec dlatego system ruszył. nie wiesz może czy na slacku64 13.1 jest tak samo czy to tylko tak na 13.37 ?
ODPOWIEDZ