Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Quote
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-02, 09:40

Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: Quote »

Witam.
Mam zamiar zainstalować linuxa na macierzy 146 GB (Raid1).
Trzy partycje, systemowa, /home i swap
Jak proponujecie rozdysponować miejsce i jakich systemów plików użyć.
Dodam, że na home, będzie to operacja na wielu milionach małych plików.

Chodzi mi o uzyskanie maksymalnej prędkości pracy.
Czy ReiserFS jest nadal najlepszym rozwiązaniem do tego typu zastosowań? Bo widzę, że pojawił się jeszcze ext4.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: mina86 »

Wątpię, czy ReiserFS był kiedykolwiek dobrym rozwiązaniem do czegokolwiek (trochę analogicznie do MongoDB). ext4 jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. btrfs jest też opcją, ale jako nowy system plików, jego stabilność można kwestionować, zatem osobiście zostaję przy ext4.

Na systemową jakieś 10 GB powinno wystarczyć. Swap bym sobie darował, chyba, że masz mało RAM-u. Reszta na /home.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
xil
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 2004-06-20, 22:20
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: xil »

Mina86,

MongoDB jest swietne do stworzenia maszynki logujacej - zamiast logowac do plikow, latwiej do bazy (zwlaszcza z klastrow - mozna stworzyc centralny punkt logowania zamiast np. Log4J)
Sprawdza sie bardzo dobrze przy duzych systemach - latwo zrobic aplikacyjke do wyszukiwania w logach itd.
Oczywiscie znam tez wady mongo, ale do prostego pchania tekstu/wyszukiwania/okodowania na szybko jest ok. Jest tez dosc szybkie.

Co do ReiserFS, to dla bardzo malych plikow i duzej ich ilosci jest szybszy od ext. Np. kompilacje plikow java (i tym podobnych) - przynajmniej jakis czas temu. Przeprowadzalo kilku mych znajomych jakies pseudo-testy i tez im tak wychodzilo.

Samo ext mnie wiele razy zawiodlo. Kiedys bylem wielkim fanem xfs. Jest bardzo stabilny, ale chyba nie jest najlepszy dla rozdrobnionych plikow...
PITbull
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2004-10-19, 18:50

Re: Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: PITbull »

Dzisiaj w dobie duzych dysków i plików może i reiser to przeżytek bo to co było dla małych zaleta dla dużych staje się wadą.
Ale 10 lat temu w porównaniu z ext to było cos.
Ale przez te 10 lat nigdy mnie nie zawiódł mimo częstych przerw energii z elektrowni.
W tamtym roku na SSD wrzuciłem ext4.
Tylko ze względu na krótsze montowanie i trim, na talerzowcu nadal reiser.
Zobaczymy?
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: Pajaczek »

Ostatnio słyszę same achy i ochy na temat btrfs.
Jak Wasze opinie?
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: mina86 »

xil pisze:Co do ReiserFS, to dla bardzo malych plikow i duzej ich ilosci jest szybszy od ext. Np. kompilacje plikow java (i tym podobnych) - przynajmniej jakis czas temu. Przeprowadzalo kilku mych znajomych jakies pseudo-testy i tez im tak wychodzilo.
Z moich doświadczeń, szybkość ReiserFS nie jest warta jego niestabilności.
Pajaczek pisze:Ostatnio słyszę same achy i ochy na temat btrfs.
Jak Wasze opinie?
Szczerze to moim zdaniem dla zwykłego użytkownika wybór pomiędzy ext4 a btrfs ma zerowe znaczenie.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
Awatar użytkownika
KLAPEK
Użytkownik
Posty: 843
Rejestracja: 2004-06-13, 21:00

Re: Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: KLAPEK »

Z ReiserFS nigdy nie miałem kłopotów, mimo wielokrotnych padów baterii w laptopie, czy prądu w blaszakach.
Używam go na kilkunastu maszynach od kilkunastu lat i nigdy mi sie nie wysypał na żadnej maszynie (różnorakie wersje Slacka, *buntu, Mint, Manjaro).
W antycznych czasach RedHata 6.x śmiertelnie posypał mi się ext i od tego czasu mam uraz...
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jaki system plików w celu maksymalnej szybkości.

Post autor: guitarrizer »

U mnie podobnie, ReiserFS nigdy nie zawiódł i zawsze podnosił się po padzie prądu czy twardym resecie.
Aktualnie mam Ext4 na SSD (system) i ReiserFS na /home - wszystko zdublowane, ale nie przez RAID.
Linux Registered User #350196

Obrazek
ODPOWIEDZ