Problem z UTF8 po aktualizacji.

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

sawka
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2015-05-14, 21:07

Problem z UTF8 po aktualizacji.

Post autor: sawka »

Hej,

Mój system to Slackware -current64 z multilib, XFCE4, zsh. Po kwietniowej dużej aktualizacji wystąpiły u mnie problemy z wyświetlaniem polskich znaków w konsoli, emulatorze terminala oraz Thunarze.

Mój config:

/etc/profile.d/lang.sh:

Kod: Zaznacz cały

export LANG=pl_PL.utf8
export LC_COLLATE=C
export LC_CTYPE="pl_PL.utf8"
export LC_NUMERIC="pl_PL.utf8"
export LC_TIME="pl_PL.utf8"
export LC_MONETARY="pl_PL.utf8"
export LC_MESSAGES="en_US.utf8"
export LC_PAPER="pl_PL.utf8"
export LC_NAME="pl_PL.utf8"
export LC_ADDRESS="pl_PL.utf8"
export LC_TELEPHONE="pl_PL.utf8"
export LC_MEASUREMENT="pl_PL.utf8"
export LC_IDENTIFICATION="pl_PL.utf8"
export LC_ALL=
/etc/rc.d/rc.font:

Kod: Zaznacz cały

setfont -v lat2-16.psfu.gz
/etc/rc.d/rc.keymap:

Kod: Zaznacz cały

/usr/bin/loadkeys pl2.map
Przed aktualizacją wszystko działało jak należy. Aktualnie mam polskie litery w X-ach: w edytorach tekstu, przeglądarkach www, menu programów i ustawień XFCE itp. Nie wyświetlają mi się jednak w Thunarze i emulatorze terminala (xfce-terminal, xterm, rxvt). Podczas pisania w emulatorze terminala wyświetlają się krzaczki. To samo jest na konsoli chociaż, co ciekawe, mogę pisać polskie znaki podczas logowania (jako nazwę użytkowanika) jednak przestaje to działać po zalogowaniu. Sytuacja poprawia się po zmianie shella na bash - wtedy mogę pisać polskie literki lecz nadal ich nie widzę gdy np. używam "ls", żeby odczytac nazwy plików. Nieco pomaga także ustawienie zmiennej "LANG" na "pl_PL.iso88592" - mogę wtedy pisać polskie znaki w xfce-terminal, rxvt, widzę je w Thunarze ale nadal nie widzę po wydaniu polecenia "ls" oraz przy pisaniu w xterm-ie. Co ciekawe ustawienie "LANG=pl_PL" nie pomaga wcale (musi być ustawione "pl_PL.iso88592"). Ciekawe jest także to, że Thunar wyśwetla poprawnie polskie litery przy ustawieniu "LANG=C".

Nie wiem już co z tym zrobić, kombinowałem z różnymi ustawieniami ale nic nie pomaga a problem jest dość uciążliwy. Nie bardzo też wiem gdzie (np. w jakich pakietach) szukać przyczyny. Po aktualizacji pojawiło się trochę problemów i wszystkie, poza tym jednym, udało się rozwiązać w rozsądnym czasie. Problem z UTF8 pojawił się po aktualizacji -current-a a przed aktualizacją multilib-a. Po aktualizacji pakiety multiliba zostały przebudowane więc je też zaktualizowałem ale niestety niczego to nie zmieniło.


Pozdrawiam.
sawka
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2015-05-14, 21:07

Re: Problem z UTF8 po aktualizacji.

Post autor: sawka »

Ok, zreinstalowałem system przy użyciu obrazu płyty z wersją -current od Aliena. Problem zniknął, szkoda tylko, że nadal nie wiem czym był spowodowany. Może coś się gryzło, mam tylko nadzieję, że nie pogryzie się znowu.
ODPOWIEDZ