partycjonowanie

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

s3b0
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2005-02-01, 13:13

partycjonowanie

Post autor: s3b0 »

Ello

Tak sie wlasnie zabieram za mala rewolucje i mam takie pytanie, ktore mi juz od jakiegos czasu zalega...

Da sie na jednym dysku (fizycznym) zainstalowac taka konfiguracje partycji:
/
/home
swap
winC
winD

??

jak widac taki uklad wymaga 5-u partycji podstawowych...
to jest wogole osiagalne?
Awatar użytkownika
gaia
Użytkownik
Posty: 598
Rejestracja: 2004-06-12, 10:10
Lokalizacja: rhea
Kontakt:

Re: partycjonowanie

Post autor: gaia »

da się. home i swap zrób spokojnie na 'niepodstawowych'. dasz radę :^) pozdrawiam
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: partycjonowanie

Post autor: KrzychuG »

Podstawowe moga byc chyba maksymalnie cztery ale mozesz sie rownie dobrze ograniczyc do jednej. Partycja home ani swap nie musza byc na podstawowej. Partycje Windowsa rowniez tego nie wymagaja.
It's time to quit the game...
s3b0
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2005-02-01, 13:13

Re: partycjonowanie

Post autor: s3b0 »

a to w takim razie dalsza czesc pytania...

partycja swap zakladana jest w trakcie instalacji slacka - jesli dobrze pamietam, to rowniez w trakcie instalacji moge zalozyc np. /home...

czy w takim przypadku te partycje nie beda podstawowe ?
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: partycjonowanie

Post autor: Hannibal »

Partycje które założysz bezpośrednio na dysku będą podstawowe, a te które założysz na partycji rozszerzonej będą partycjami logicznymi. Wszystko zależy od Ciebie...
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
Awatar użytkownika
cim
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 2004-12-15, 20:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: partycjonowanie

Post autor: cim »

s3b0 pisze:partycja swap zakladana jest w trakcie instalacji slacka - jesli dobrze pamietam, to rowniez w trakcie instalacji moge zalozyc np. /home...

czy w takim przypadku te partycje nie beda podstawowe ?
w trakcie instalacj czy przed 'kreatorem' za pomocą fdisk`a, cfdisk`a? z tego co wiem to w czasie samej instalacji wybierasz tylko punkty montowania (to co będzie w /etc/fstab)

PS. partycje podstawowe hda1-4, logiczne hda5<
PS2 jezeli masz win`a na dysku to partycjonowanie zrób PatitinMagic`iem
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: partycjonowanie

Post autor: benetnash »

ja mam linucha na logicznej (extended) i też działa - nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie (mam tak:)

Kod: Zaznacz cały

/dev/hda7        swap             swap        defaults                  0   0
/dev/hda5        /                reiserfs    defaults                  1   1
/dev/hda6        /home/           reiserfs    defaults                  1   2
/dev/hda1        /mnt/winda       vfat        gid=44,umask=002          1   0
Pozdrawiam
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
s3b0
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 2005-02-01, 13:13

Re: partycjonowanie

Post autor: s3b0 »

ok...

a kolejnosc zakladania takich partycji ?
kojarze jakies problemy z umieszczaniem "glownej" partycji Windows powyzej 8GB ...
to nadal obowiazuje ? musze ja wepchac na poczatek ?
Awatar użytkownika
cim
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 2004-12-15, 20:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: partycjonowanie

Post autor: cim »

o czymś takim niesłyszałem...
mój qmpel ma partycje C, D, E, F i na tej ostatniej zainstalował XP`ka... (dysk 80 GB)
więc jeżeli takowe problemy były to już ich nie ma :]
kamillo
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-11-23, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: partycjonowanie

Post autor: kamillo »

z tego co mi wiadomo partycji podstawowych moze byc wiecej niz 4, mozesz je stworzyc prz pomocy np.: pq magic'a (ale glowy nie dam). A co do ograniczen przy instalowaniu winsyfu jest cos takiego jak ograniczenie do pierwszych 1024 sektorow dysku ale ta regula odnosci sie do Win98.
Awatar użytkownika
benetnash
Moderator w st. spocz.
Posty: 1467
Rejestracja: 2004-12-17, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: partycjonowanie

Post autor: benetnash »

Jaka wogóle różnica w praktyce jest między patrycją logiczną a fizyczną (lub między primary a extended)
Pozdrawiam
[url=http://www.icpnet.pl/~benetnash/benetnash.asc]GnuPG[/url]
kamillo
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 2004-11-23, 18:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: partycjonowanie

Post autor: kamillo »

podstawowa= primary rozszerzona=extended, na rozszerzonej zakladasz partycje logiczne. Jest taka roznica ze z logicznej partycji nie wystartujesz niektorych systemow np. dos :). Pozatym jesli masz uklad: podstawowa C, rozszerzona i na niej logiczna partycja D. to po usunieciu partycji podstawowej nie odczytasz nic z dyskow logicznych (chyba) a na bank po usunieciu partycji rozszerzonej nie odczytasz nic z dykow logicznych. Slyszalem tez ze lepiej trzymac jakies dane (nie system) na dysku logicznym z tego wzgledu ze latwiej odzyskac dane w momecie awari ale czy to jest prawda? tego nie wiem
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: partycjonowanie

Post autor: log_out »

U mnie WindowsXP nie chciał się zainstalować (tzn za nic nie chciał tak bootować) na nie-pierwszej partycji, więc to różnie z nim bywa... zawsze warto dać winshita dla bezpieczeństwa jako pierwszego, niech ma ;)
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: partycjonowanie

Post autor: KrzychuG »

kamillo pisze:podstawowa= primary rozszerzona=extended, na rozszerzonej zakladasz partycje logiczne. Jest taka roznica ze z logicznej partycji nie wystartujesz niektorych systemow np. dos :). Pozatym jesli masz uklad: podstawowa C, rozszerzona i na niej logiczna partycja D. to po usunieciu partycji podstawowej nie odczytasz nic z dyskow logicznych (chyba) a na bank po usunieciu partycji rozszerzonej nie odczytasz nic z dykow logicznych. Slyszalem tez ze lepiej trzymac jakies dane (nie system) na dysku logicznym z tego wzgledu ze latwiej odzyskac dane w momecie awari ale czy to jest prawda? tego nie wiem
Po usunieciu partycji podstawowej masz nadal dostep do roszerzonej i dyskow logicznych ktore sie na niej znajduja. Partycji rozszerzonej nie usuniesz dopoki sa na niej jakies dyski logiczne. Litery dyskow nie maja juz dzisiaj znaczenia. Rownie dobrze dysk logiczny moze byc oznaczony jako C: a dysk z Windowsem jako Z:
Windows XP powinien bez problemu dzialac i odpalac sie z dysku logicznego. Testowalem to niedlugo po ukazaniu sie XP i wowczas nie bylo z tym problemu.
It's time to quit the game...
ODPOWIEDZ