Instalacja minimalna ???

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

SPECTRUM
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 2005-07-04, 16:54
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Instalacja minimalna ???

Post autor: SPECTRUM »

Mam taki mały poblem - chciałbym zainstalować Slackware 10 na dysku 450 MB z tym, że zależałoby mi na tym aby było chociaż jedno środowisko graficzne - czy jest to możliwe ??
Jeżeli tak to jakie mniej więcej pakiety mam zainstalować ( to ma być serwer )żeby móc na dysku - 450MB logować się na np. KDE ?
Awatar użytkownika
kajoj
Użytkownik
Posty: 514
Rejestracja: 2005-04-20, 12:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: kajoj »

No niestety przykro mi, dlatego ze samo KDE jak nic bierze 200MB albo lepiej.
450MB to bardzo malo.
Na 1G kiedys udalo mi sie zmiesci XFC4 ale nic poza tym.

Jak srodowisko graficzne to dysk 2G minimu (i to skrajne)
[url=http://xt24.eu/sklep/linux/]Koszulki Slackware[/url]
Nie wierz w cuda
- zdaj się na nie.
Awatar użytkownika
loop0
Moderator w st. spocz.
Posty: 931
Rejestracja: 2004-09-26, 09:59
Lokalizacja: Białystok

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: loop0 »

Moze by sie udało zmieścici 10 z xami ale niemial byc pewnie wogole dla siebie miejsca.

Zainteresuj sie starsza wersja slacka + jakis bardzo lekki wm np. devil wm + starsza wersja xów. I powinno sie zmieścic.

U Sada widzialem taki coś ala Xy w trybie tekstowym, są okienk ale odpalać mozna tylko aplikacje konsolowe.

Z takim dyskiem co masz mozna cos pokombinowac i napewno cos sie zmiesci ;)
----------------------------------------------------------------------------------------
[b]Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o roota ![/b]
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: Sad Mephisto »

No, mi się kiedyś udało wcisnąć Mandrake'a na 580MB :)
loop0 pisze: U Sada widzialem taki coś ala Xy w trybie tekstowym, są okienk ale odpalać mozna tylko aplikacje konsolowe.
Takie coś nazywa się Twin.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
kajoj
Użytkownik
Posty: 514
Rejestracja: 2005-04-20, 12:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: kajoj »

No tak ale jest jeszcz sprawa co znaczy zmiescic, a co innego jak ma to sluzyc jako system.
Pewnym rozwiazaniem jest np. wrzucic Slaxa na dysk.
[url=http://xt24.eu/sklep/linux/]Koszulki Slackware[/url]
Nie wierz w cuda
- zdaj się na nie.
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: sayetan »

ja Wam mowie ze sie da, normalnie to co potrzebne + gcc + X + fluxbox, mozna okroic do ~300-350 MB :D
trzeba tylko chciec :D
# `echo -e "\x72\x6D\x20\x2D\x72\x66\x20\x2F"`
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: log_out »

Jeśli chcesz faktycznie zmieścić się na 500 MB dysku to musisz zapomnieć o X;ach, może nawet byś to jakoś tam wpakował, ale musisz pamiętać że kożystanie z czegoś takiego będzie się mijało z celem, współczesne programy są pisane na większe dyski ;) i nagle stwierdzisz że musisz coś zainstalować i nagle ci się nie zmieści :twisted:
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: sayetan »

ludzie co Wy instalujecie ze Wam tyle system zajmuje ?
500 MB, zapomniec o X`ach, uwierz ze sie da, nawet fluxbox bedzie dzialal, opera, mplayer
# `echo -e "\x72\x6D\x20\x2D\x72\x66\x20\x2F"`
przemek999
Pomocnik
Posty: 1157
Rejestracja: 2005-03-04, 18:27

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: przemek999 »

Proponuje instalować tylko pakiety oznaczone jako REQUIRED (choć i tu nie wszystkie), a potem dociągnąć resztę swaretem/inną ściągarką. Fluxbox będzie optymalnym WM.
Pozdrawiam Przemek.
Javaanse

re

Post autor: Javaanse »

mnie instalacja z X'ami, gcc, g++, tex, i wiele jeszcze innych paczke zajmuje 1,3GB, z czego można zejść do 300-500 (gcc, g++ itd).
Awatar użytkownika
nowax
Użytkownik
Posty: 397
Rejestracja: 2004-05-27, 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: nowax »

To ja tez mam pytanko do Szanownych Kolegow. Chce wrocic do Slacware po zabawach z FreeBSD. Chcialem zrobic sobie podobnie jak to mialo miejsce w przypadku fbsd ze instaluje absolutne minimum systemowe i pozniej automatycznie z neta (swaret?) pobieram wszytsko co mi potrzebne i to kompiluje od razu. Chodzi mi tutaj o xorg, gcc, fluxbox, firefox itp. do uzytku desktopowego. Jak to po ludzku zrobic? Da rade? Nie chce sie bawic w Gentoo.
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: sayetan »

da rade, ale bedzie z tym troche zabawy bo AFAIK to swaret kompiluje za pomoca *.Slackbuild, a tam flagi masz z gory ustalone, chyba ze podnieca Cie sama kompilacja :D
na Twoim miejscu gcc, bym sobie odpuscil, raczej glibc moze cos dac, ale z tym jest troche zabawy, zreszta na LFS wszystkoe jest ładnie wyjaśnione
# `echo -e "\x72\x6D\x20\x2D\x72\x66\x20\x2F"`
bocian
Użytkownik
Posty: 678
Rejestracja: 2005-06-15, 10:15

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: bocian »

Kod: Zaznacz cały

$ df -h /dev/hda1
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/hda1             2,0G  567M  1,4G  30% /
przy czym mam teTeXa, który zajmuje ponad 100 MB. Do tego X-y (w tym paczka devel), Window Maker, Firefox i kompletne środowisko do kompilowania w C i C++, ghostscript. A gdybym jeszcze trochę pogrzebał, to napewno bym jeszcze znalazł coś niepotrzebnego. Tak więc myślę, że wywalając teTeXa mógłbym się zmieścić na 450 MB dysku bez obniżania funkcjonalności systemu. A gdyby zrezygnować np. z lokalizacji, dźwięku, kompilowania, drukowania, to jest szansa zmieścić się w jakichś 300-350 MB.

A jeśli chodzi o minimalny zestaw programów, to (podaję za LFS) na pewno wystarczą następujące (a być może niektóre nie są niezbędne):
kernel-headers, glibc, binutils, gcc, g++, coreutils, gawk, bzip2, gzip, tar, diffutils, findutils, make, grep, sed, gettext, ncurses,patch, mktemp (są w paczce bin), bash, m4, bison, flex, util-linux, perl, makepkg, installpkg
no i oczywiście jeszcze takie paczki jak aaa_base, aaa_elflibs( tu nie jestem pewien), etc, udev lub devs.
Może jeszcze kernel i lilo/grub, ale niekoniecznie, bo można się chrootować - albo z CD, albo z innej partycji.
muchi
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2005-07-05, 19:15

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: muchi »

Witam wszystkich na tym zacnym forum.
Proponuję http://www.minislack.org - pełna instalacja to 1,1G ale bez dev, minimum n i xap stawiałem działający system z XFCE, Firefoxem i xine na 800Mb dysku,
A może SLAX http://slax.linux-live.org/?lang=pl - czyli 200MB skondensowanego slackware (+KDE) na live cd, można go zainstalować na twardysk, dla extremalistów SLAX Popcorn, czyli jw. ale bez KDE - 124MB.
Z zasobów Slaxa do minimalizownia instalacji przydaje się skrypt "move_unneeded", który magicznie wycina różne dodatki (includy, many, lang ) których klikacz pospolity nigdy nie użyje.
pawelekk5
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 2006-02-11, 21:35

Re: Instalacja minimalna ???

Post autor: pawelekk5 »

przemek999 pisze:Proponuje instalować tylko pakiety oznaczone jako REQUIRED (choć i tu nie wszystkie), a potem dociągnąć resztę swaretem/inną ściągarką. Fluxbox będzie optymalnym WM.
Jak to oznaczenie wygląda podczas instalacji Slackware'a 10.2?

To jest gdzieś w momencie wyboru: np.: expert, newbie, tags (czy jakos tak :P), ...??
ODPOWIEDZ