Problemy po aktualizacji jadra

Instalacja Slackware Linux, problemy i wstępna konfiguracja, aktualizacje do nowszych wersji.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

siekier
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-03-23, 10:31
Lokalizacja: Warszawa

Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: siekier »

Witam, jest to moj pierwszy post na tym forum.
Slackware zainstalowalem niedawno i postanowilem skompilowac jadro 2.6.16. Jako ze robilem to 1 raz nie obylo sie bez problemow i watpliwosci. Po kolei wypisze te najwieksze:
1. Jak odpalam Linuxa na jadrze 2.6 wywala mi w czasie starty sporo bledow "FATAL" i cos dalej o modulach. Niestety za szybko to przelatuje i nie jestem w stanie zobaczyc co dokladnie wypisuje. PO wydaniu polecenia

Kod: Zaznacz cały

# dmesg
nie ma tam tych komunikatow, wiec jak moge je na spokojnie obejrzec i zobaczyc o co mu chodzi?
2. System niby dziala, ale nie do konca. KDE dziala ale juz np karta sieciowa nie (to chyba dlatego ze nie zaznaczylem w konfiguracji jadra odpowiedniego sterownika) nie dziala rowniez dzwiek. Czy to jest wina tych modolow, jak mozna zweryfikowac czy dobrze sie zrobilo konfiguracje jadra?
3. Jak sie przygotowywalem do kompilacji wlacyzlem skrypt spawdzajacy aktualnosc systemu do kompilacji tego jadra:

Kod: Zaznacz cały

xxxx:/usr/src/linux/scripts# ./ver_linux
If some fields are empty or look unusual you may have an old version.
Compare to the current minimal requirements in Documentation/Changes.

Linux pc2-126 2.4.31 #6 Sun Jun 5 19:04:47 PDT 2005 i686 athlon-4 i386 GNU/Linux

Gnu C                  3.4.6
Gnu make               3.80
binutils               2.15.92.0.2
util-linux             2.12r
mount                  2.12r
module-init-tools      3.1
e2fsprogs              1.38
jfsutils               1.1.8
reiserfsprogs          3.6.19
reiser4progs           line
xfsprogs               2.7.11
pcmcia-cs              3.2.8
PPP                    2.4.4b1
nfs-utils              1.0.7
Linux C Library        2.3.6
Dynamic linker (ldd)   2.3.6
Linux C++ Library      6.0.3
Procps                 3.2.6
Net-tools              1.60
Kbd                    1.12
Sh-utils               5.94
udev                   064
Modules Loaded         snd-pcm-oss snd-mixer-oss snd-ca0106 uhci ehci-hcd usbcore snd-via82xx gameport snd-ac97-codec snd-pcm snd-timer snd-mpu401-uart snd-rawmidi snd-seq-device snd snd-page-alloc soundcore nvidia ntfs ide-scsi tulip crc32 agpgart
Wszystkie pakiety mam aktualne poza udev ktore jest wymagane w wersji 071, a aktualna jak sprawdzialem to 088. Czy to moze powodowac jakies bledy? W jaki sposob moge uaktualnic udev do najnowszej. Mam to sciagniete ale nie wiem jak to skompilowac.
4. Czy wymagane jest podczas bootowania systemu uzycie pliku initrd i jak go stworzyc dla tego nowego jadra 2.6. Jak probowalem to mi wypisal komunikat, ze tworzy drzewo dla jadra 2.4 i stworzyl sie w katalogu /boot nowy katalog initrd-tree. Mam w /boot rowniez taki plik config-ide-2.4.31 czy dla nowego jadra tez jest potrzebny taki plik config?

To narazie tyle. Mam nadzieje ze to w miare czytelnie napisalem
:shy: bo od czasu liceum moich studiach to raczej sie cofnalem w rozwoju jesli chodzi o jezyk polski :ups: .
Jestem tu nowy
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: dame »

zaczne od standardowej gadki - poszukaj w google, szukaj itd - w sieci jest mnostwo opisow, jak skonfigurowac to jadro, po polsku.

a jesli juz musisz zadac pytanie, to zacznij od podania konkretnej wersji slacka jaka masz.

logi systemowe znajdziesz w /var/log
Ostatnio zmieniony 2006-03-24, 22:31 przez dame, łącznie zmieniany 2 razy.
aktualnie windows xp
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: mina86 »

4. Nie.
3. Wszystko może ;)
2. Przy instalacji jądra z paczki do /boot ląduje plik config-coś. Przegraj go sobie do katalogu ze źródłami Linuksa, zapisz pod nazwą .config (tj. wykonaj polecenie: cp /boot/config-coś /usr/src/linux/.config, gdzie /usr/src/linux to ścieżka do źródeł jądra) i wówczas odpal konfiguracje.
1. Te komunikaty nie są nigdzie zapisywane. Zasadniczo możesz sobie przejżeć pliki w /etc/rc.d/ i popatrzeć jakie moduły on tam próbuje załadować.
<reklama>Do instalaci kernela polecam installkernel z Tiny Applications.</reklama>
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
siekier
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-03-23, 10:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: siekier »

Co do google to juz sie sie troche naszukalem. Na te pytania co tu napisalem, nie znalazlem niestety odpowiedzi.
Wersja Slackware 10.2.
Katalog z logami przejrzalem no i jak powiedzial mina86, tych logow nigdzie nie znalazlem.
mina86 pisze:Przy instalacji jądra z paczki do /boot ląduje plik config-coś. Przegraj go sobie do katalogu ze źródłami Linuksa, zapisz pod nazwą .config (tj. wykonaj polecenie: cp /boot/config-coś /usr/src/linux/.config, gdzie /usr/src/linux to ścieżka do źródeł jądra) i wówczas odpal konfiguracje.
Jesli dobrze rozumiem to ten config to jest nic innego jak plik ktory zapisywany jest przez program xconfig, menuconfig (lub inny) po zakonczeniu konfiguracji jadra. Skoro jednak jadra ktore mialem do tej pory bylo 2.4 instalowane z plyty, a chce skompilowac jadro 2.6, to nie wiem czy mi sie ten config do czegos przyda.
Jadro sobie jeszcze raz skompilowalem, dodajac sterowniki mojej karty sieciowej i niestety nadal nie jest ona wykrywana, eth0 nie istnieje :) Natomiast z dzwiekem juz dalem sobie rade, choc po czesci bo dziala nie ta karta co chcialem. Komunikaty FATAL dotyczace modolow nadal wystepuja.
W czasie kompilacji zauwazylem ze wywala jakies warninigi:

Kod: Zaznacz cały

arch/i386/math-emu/reg_ld_str.c: In function `FPU_load_int64':
arch/i386/math-emu/reg_ld_str.c:247: warning: ignoring return value of `copy_from_user', declared with attribute warn_unused_result
arch/i386/math-emu/reg_ld_str.c: In function `FPU_store_int64':
arch/i386/math-emu/reg_ld_str.c:910: warning: ignoring return value of `copy_to_user', declared with attribute warn_unused_result
include/asm/uaccess.h: In function `fstenv':
arch/i386/math-emu/reg_ld_str.c:1339: warning: ignoring return value of `__copy_to_user', declared with attribute warn_unused_result
include/asm/uaccess.h: In function `fsave':
arch/i386/math-emu/reg_ld_str.c:1362: warning: ignoring return value of `__copy_to_user', declared with attribute warn_unused_result
arch/i386/math-emu/reg_ld_str.c:1364: warning: ignoring return value of `__copy_to_user', declared with attribute warn_unused_result
i nie wiem czy jest sie czyms przejmowac.
Nadal nie udalo mi sie znalesc zadnej porady jak zainstalowac najnowsza wersje udev, przez kompilacje sie nie da, bo nie ma tam pliku "configure". Czy ktos z was kiedys robil aktualizacje tego?
Jestem tu nowy
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: mina86 »

siekier pisze:Skoro jednak jadra ktore mialem do tej pory bylo 2.4 instalowane z plyty, a chce skompilowac jadro 2.6, to nie wiem czy mi sie ten config do czegos przyda.
Przyda Ci się - wiele opcji będziesz miał już z góry dobrze ustawionych.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
siekier
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-03-23, 10:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: siekier »

Zrobilem jak sugerowales. Zainstalowalem jadro 2.6.15.6 z paczki z ftp Slacware. Nastepnie przekonfigurowalem to jadro i skompilowalem od nowa.
Ilosc modolow ktore sie nie wgrywaja zmniejszyla sie, widzialem ze ma problem z modulami od myszy i tulip.
Nadal nie dziala mi karta sieciowa, wiec nie mam internetu. Nie moge rowniez zainstalowac steronikow NVidii, bo nie mam jakiegos dowiazania w xorg. Na jadrze 2.4 sterowniki sie zainstalowaly i nic o zadne dowiazanie sie nie czepial.
Jak by kto bardziej doswiadczony mogl rzucic okiem na moja konfiguracje i powiedizal mi czemu nie dziala mi karta sieciowa, byl bym wdzieczny.
Parametry mojego komputera:
  • procesor: Athlon XP 1800+
    plyta glowna: MSI KT3 Ultra2
    chipset: VIA kt266/333
    RAM: 512mb
    Dysk twardy1: 80 GB
    Dysk twardy2: 160 GB
    naped DVD i nagrywarka DVD
    karta muz1: SB Live 24!
    karta muz2: zintegrowana na plycie AC97
    karta graf: GeForce 2 MX400
    karta sieciowa: 3Com - 3csoho100b-tx
Jestem tu nowy
mpier
Użytkownik
Posty: 1002
Rejestracja: 2005-10-01, 13:24
Lokalizacja: Blachownia||Cz-wa

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: mpier »

Napisz coś konkretnego. Np uname -r, lsmod, dmesg | grep eth.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: mina86 »

siekier, na standardowym kernelu ze Slackware'a działa Ci karta sieciowa? Możliwe, że nie odkomentowałeś odpowiedniej linijki w /etc/rc.d/rc.modules.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
siekier
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-03-23, 10:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: siekier »

Udało mi sie zaktualizowac to udev do najnowszej wersji. Nie bylo tam skryptu configure a byl makefile, wiec trzeba bylo wpisac tylko

Kod: Zaznacz cały

make 
make install
Trzeba teraz jeszcze edytowac konfiguracje tego? Bo w czasie instalacji wypieal komunikat, zeby dostosowac katalog /etc/udev/ do wlasnej dystrybucji. Ja nic nie zmienialem w konfiguracji i system startuje, bez zmian.
mpier pisze:Napisz coś konkretnego. Np uname -r, lsmod, dmesg | grep eth.

Kod: Zaznacz cały

#uname -a

Linux pc2-126 2.6.15.6 #1 Sat Mar 25 13:42:24 CET 2006 i686 athlon-4 i386 GNU/Linux


# lsmod

Module                  Size  Used by

snd_mixer_oss          17088  0

ohci_hcd               16068  0

snd_ca0106             31716  0

ehci_hcd               27848  0

i2c_viapro              7316  0

i2c_core               16976  1 i2c_viapro

snd_via82xx            22228  0

snd_ac97_codec         89964  2 snd_ca0106,snd_via82xx

snd_pcm                77576  3 snd_ca0106,snd_via82xx,snd_ac97_codec

snd_timer              20868  1 snd_pcm

snd_ac97_bus            1792  1 snd_ac97_codec

snd_page_alloc          8520  3 snd_ca0106,snd_via82xx,snd_pcm

snd_mpu401_uart         5888  1 snd_via82xx

snd_rawmidi            20192  2 snd_ca0106,snd_mpu401_uart

snd_seq_device          6924  1 snd_rawmidi

snd                    43812  9 snd_mixer_oss,snd_ca0106,snd_via82xx,snd_ac97_codec,snd_pcm,snd_timer,snd_mpu401_uart,snd_rawmidi,snd_seq_device

soundcore               7200  1 snd

nvidia               4082384  0

nls_cp852               4608  1

vfat                   10880  1

fat                    46428  1 vfat

ntfs                  217296  3


# dmesg | grep eth

#
O eth0 nie ma zadnej wzmianki :(
mina86 pisze:siekier, na standardowym kernelu ze Slackware'a działa Ci karta sieciowa? Możliwe, że nie odkomentowałeś odpowiedniej linijki w /etc/rc.d/rc.modules
Na standardowym jadrze 2.4 karta siecowa dzialala i polaczenie z internetem bylo. Dopiero po moich zabawach z kompilacja jadra 2.6 karty sieciowej nie wykrywa na nowym jadrze. Do pliku /etc/rc.d/rc.modules wogle nie zagladalem wiec nic tez nie zmienialem, a powinienem?
Mysle ze cos zle ustawilem w konfiguracji jadra, pewnie za duzo sterownikow wyzucilem. BO zostawilem tylko 1 do mojej karty sieciowej 3com na stale wkompilowany w jadro. Nie wiem tco jest zle. Konfiguracja mojego jadra -> .config
Ostatnio zmieniony 2006-03-27, 07:17 przez siekier, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem tu nowy
Awatar użytkownika
Randalf
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 2005-12-21, 04:59

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: Randalf »

1. Jesteś pewien, że brak połączenia z internetem jest spowodowany brakiem obsługi karty sieciowej? Jeśli wkompilowałeś sterownik w jądro to nie będzie on wyświetlany po lsmod. Co się dzieje gdy próbujesz podnieść interfejs (ifconfig eth0 up)?

2. Możesz zrobić tak. Zainstaluj jądro 2.6 z paczki. Uruchom system ze skryptem rc.hotplug (chmod +x /etc/rc.d/rc.hotplug; reboot). Powinno wykryć twoją kartę sieciową. Jeśli net będzie działał sprqawdź lsmod, zdejmij +x z rc.hotplug i skompiluj odpowiednie moduły.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: mina86 »

siekier, to sróbuj skompilować jako moduł :P Jak nic nie działa to sprawdzaj najbardziej bezsensowne możliwości...
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
siekier
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2006-03-23, 10:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: siekier »

Kod: Zaznacz cały

# ifconfig eth0 up

eth0: ERROR while getting interface flags: Nie ma takiego urządzenia
rc.hotplug jest u mnie ustawiony jako wykonywalny i przy starcie sie odpala, nic przy tym nie zmienialem
mina86 pisze:siekier, to sróbuj skompilować jako moduł :P Jak nic nie działa to sprawdzaj najbardziej bezsensowne możliwości...
Wlasnei zamierzam dzis jeszcze raz skompilowac jadro w nieco mniej radykalnej konfiguracji (wylacze i ustawie tylko to czego jestem pewnien na 100%). Potem metada prob i bledow moze dojde co jest odpowiedzialne za nie wykrywanie sieciowki.
Jestem tu nowy
mpier
Użytkownik
Posty: 1002
Rejestracja: 2005-10-01, 13:24
Lokalizacja: Blachownia||Cz-wa

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: mpier »

Jeśli nie masz eth0 w dmesg, to podnoszenie insterfejsu nic Ci nie pomoże (przecież go nie ma). siekier, szukałeś na google? Znalazłbyś, że twoja karta nie działa na sterowniku do 3com, tylko na tulipie. Skompiluj tulipa, i zobacz.
Awatar użytkownika
Sidu
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 2005-07-09, 08:39
Lokalizacja: Zabrze ;)

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: Sidu »

Ja tez mam problemy tak konkretnie 2 zaktualizowalem jadro do wersjii 2.6.16
i podczas startu pokazuje mi sie cos takie jak

Kod: Zaznacz cały

FATAL: snd_pcm_oss not found
FATAL: snd_mixer oss not found
dzwiek mam w systemie,probowalem dopisac do rc.modules
snd_pcm_oss
i sn_mixer_oss ale nic z tego nie odaplio ich co moge zrobic ?
Problem drugi to taki ze nie moge przegladac partycjii windowsa ktore sa na NTFS
,jak to nparawic ? :ups:
My against world ...
[url=http://dziecineostrady.prv.pl][img]http://img528.imageshack.us/img528/3311/dn9ar.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Problemy po aktualizacji jadra

Post autor: mina86 »

1. Jeżeli działa Ci dźwięk to możesz to spokojnie olać.
2. Wkompiluj (lub skompiluj jako moduł) obsługę systemu plikow NTFS.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
ODPOWIEDZ