Xgl co? i jak?

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

pawelekk5
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 2006-02-11, 21:35

Xgl co? i jak?

Post autor: pawelekk5 »

Od nie dawna zainteresowały mnie ciekawe efekty jakie można uzyskac za pomomoca xgl. No tak ale co to właściwie jest i jak to zainstalowac na slackware? :|

Zastanawia mnie równierz czym jest "compiz" często ta nazwa wystepuje wraz z xgl?

Przeszukalem google - znalazłem kilka inforamcji ale nie potrafie złożyc tego w jedną całość - NIE ROZUMIEM TEGO XGL - co to jest?!
Ostatnio zmieniony 2006-06-26, 21:47 przez pawelekk5, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
m4jkel
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 2005-10-15, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: m4jkel »

[url=http://userbars.org][img]http://img89.imageshack.us/img89/9140/brainpng1ug.png[/img][/url]
To nie był kwadrat. To było koło o charakterze prostokąta.
pawelekk5
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 2006-02-11, 21:35

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: pawelekk5 »

Heh wszystkie z tych stron widziałem - dalej nic nie mówią.

Wikipedia - " XGL jest to środowisko graficzne przeznaczone dla serwera X" :| ?? efekty xgl najcześciej widzialem w KDE a ono nie jest środowiskiem graficznym?


Zaś z postu poniżej nie da sie nic sensownego wywnioskować. Co post to inne pytanie inna odpowiedź. A jak nie było opisu instalacji xgl na slackwarze tak i nie ma dalej...
Awatar użytkownika
m4jkel
Użytkownik
Posty: 690
Rejestracja: 2005-10-15, 18:56
Lokalizacja: Katowice

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: m4jkel »

Dla mnie xgl to podsystem (rozszerzenie?) x.org, który działa w oparciu o OpenGL. Siedzi między iksami i menedżerem okien i wygina, dodaje przeźroczystość itd. do okienek. Niech mnie ktoś poprawi jeśli plotę głupoty. Jak się go instaluje nie wiem, nie próbowałem (słaby sprzęt)
[url=http://userbars.org][img]http://img89.imageshack.us/img89/9140/brainpng1ug.png[/img][/url]
To nie był kwadrat. To było koło o charakterze prostokąta.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: miszmaniac »

A mi niech ktoś powie czy mocno zwalnia system np. Atlhona 2800+ z 512RAM i Radeonem 9550?
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
tomek-o
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 2006-05-24, 10:51

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: tomek-o »

Compiz to menedżer okienek, oferujący galaretę, etc. Sam Xgl to OpenGL'owy serwer X11 działający jako pełnoekranowe okienko na klasycznym X.org. Udostępnia rozszerzenia, których wymaga Compiz.
Na Xgl'u odczuwa się wręcz przyspieszenie systemu (poza kilkoma szczególnymi sytuacjami), zwłaszcza przy korzystaniu z przezroczystości. Wynika to z tego, że rysowaniem nie zajmuje się procesor, tylko karta graficzna, która normalnie była bezrobotna. Natomiast stabilność tego rozwiązania wciąż pozostawia wiele do życzenia. Compiz lubi sobie zostawić jakieś okienko na pulpicie, etc. Ale najnowsza wersja (0.0.13) się nie wiesza i to jest pozytyw.
Xgl oprócz efektów wizualnych oferuje parę fantastycznych funkcjonalności, m.in. podgląd okien przy przerzucaniu Alt-tab, porządkowanie okien klawiszem F12 (REWELACJA!!!), łatwo dostępna przezroczystość (Alt-rolka), etc. Warto. Ale jeszcze nie teraz. Ja zainstalowałem sobie na drugim dysku kubuntu i tam mam Xgl'a. Będę testował tam nowe wersje, jak już będzie OK, to Slack dostanie Xgl'a. Natomiast w tej chwili, jak programuję, to czasem wolę uruchomić kubuntu, bo przy pracy wielookienkowej Xgl jest niezastąpiony. Ale ma irytujące niedoróbki.
Ogólnie rzecz biorąc polecam na początek ściągnąć sobie LiveCD - zobaczyć efekty i wtedy zdecydować się na Xgl'a. To duże mieszanie w systemie, więc lepiej robić to, będąc mocno zdecydowanym.
Mefju
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2005-11-02, 15:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: Mefju »

miszmaniac pisze:A mi niech ktoś powie czy mocno zwalnia system np. Atlhona 2800+ z 512RAM i Radeonem 9550?
Mam dokładnie taki sam sprzęt w kompie. Xgl bawiłem się na Archu, wszystko kompilowane pod i686. Działa to całkiem szybko i dobrze współpracuje z ati fglrx i xorg 7.0. Moim zdaniem na razie to taki rodzaj zabawki, można porobić screenshoty, ale jeszcze jest kilka ograniczeń. Najbardziej brakuje mi możliwości zmiany pulpitów rolką myszy (zaznaczam, że nie wnikałem w konfigurację). No i nie udało mi się zmusić xgl'a do współpracy z gdm.
miszmaniac
Moderator
Posty: 1510
Rejestracja: 2006-03-19, 12:00
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: miszmaniac »

Hehe, to poczekam jeszcze troszkę na stabilniejszą wersję i wtedy sobie dziabnę piękny pulpit:) Na razie w sumie nie narzekam. I tak w porównaniu do windowsa to KDE to jest niebo a ziemia:)
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]
pawelekk5
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 2006-02-11, 21:35

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: pawelekk5 »

Heh i znowu to samo... Znów wszyscy wimieniają sie wrażeniami i zadaja nowe pyytania - a ja wciąż nie wiem jak to zainstalować...


Jak radził tomek-o wypróbowalem jedną z live-CD - kororaa - ale wystąpił jakiś problem z x'ami :/ i ostatecznie nic nie zobaczyłem... Próbe uruchomienia tej dystrybucji podjąlem u kolegi. Doszliśmy troche dalej, gdyż wyświetlilo nam sie okno logowania. Po zalogowaniu caly ekran pokrył sie kolorowymi paskiami. Jedynie kursor myszy było widać...
Ostatnio zmieniony 2006-06-28, 09:31 przez pawelekk5, łącznie zmieniany 1 raz.
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: log_out »

Jak radził tomek-o wypróbowalem jedną z live-CD - kororaa - ale wystąpił jakiś problem z x'ami :/ i ostatecznie nic nie zobaczyłem... Próbe uruchomienia tej dystrybucji podjąlem u kolegi. Doszliśmy troche dalej, gdyż wyświetlilo nam sie okno logowania. Po zalogowaniu caly ekran pokrył sie kolorowymi paskiami. Jedynie kursor myszy było widać...
U mnie to samo z kororaa, na ATI ekran pokrywał się kolorowymi paskami a na GF7600GT występuje hard freeze, pomaga tylko zresetowanie kompa, własna kompilacja nawet nie chciała się uruchomić, zaczyna mnie to wkurzać od pół roku nie moge tego uruchomić ;)
Mefju
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 2005-11-02, 15:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Xgl co? i jak?

Post autor: Mefju »

Ja instalowałem z gotowych paczek dla Archa. Później tylko

Kod: Zaznacz cały

startxgl 1 ati gnome
z konsoli i wszystko działało cacy. Oczywiście musisz mieć pewność że fglrx działa ci prawidłowo na "normalnych" X'ach.
ODPOWIEDZ