Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Slash
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2006-10-11, 21:33

Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: Slash »

Witam

na początek trochę info...
Slackware 11.0
Kernel 2.6.17.13
Radeon 9600Pro
Fglrx v 8.29.6
Fluxbox 1.0rc2


Małe wprowadzenie...
Po pewnej przerwie w użytkowaniu postanowiłem znowu zainstalować Slackware, tym razem w wersji najnowszej czyli 11.0. Moje pierwsze problemy pojawiły się już na etapie wstępnej konfiguracji systemu(zgadnijcie gdzie :D) przy instalacji sterowników do mojego Radeona 9600Pro. Standardowe jądro nie wykrywało i nie ładowało poprawnie modułu agpgart. Z tym poradziłem sobie dość szybko poprzez skompilowanie jądra 2.6.x. System jednak nie został dłużny i zrobił mi kuku z Xorgiem. Zainstalowana standardowo wersja 6.9 nie chciała współpracować z fglrx. Wymieniłem Xorga na starszą wersję 6.8.2 przy której nie miałem problemów z akceleracją i instalacją driverów. Wszystko poszło gładko.

Czas na problem nr 3...
Postanowiłem przenieść się na fluxboxa. Jak wiadomo fluxbox każdemu kojarzy się z szybkością i... przezroczystością. Zabrałem się więc za przezroczystość. Zainstalowałem xcompmgr w wersji 1.1.1, dodałem sekcję Extensions do xorg.conf, odpaliłem fluxboxa i się zdziwiłem. Włączenie xcompmgr zmusza system do używania Mesy. Przezroczystość oczywiście jest ale wszystko się zlewa, nie mówiąc już o szybkości działania, która jest nie do przyjęcia. Moje pytanie więc brzmi: w jaki sposób można osiągnąć przyśpieszenie sprzętowe i przezroczystość używając karty ATI? Szukając rozwiązania trafiłem na opcje w sekcji karty w xorg.conf, czy też w samym Extensions. Nic to nie dało. Gdzieś czytałem, że przesiadka na Xorg 7.0 może rozwiązać problem, ale obawiam się, że znowu będę miał problemy ze zmuszeniem sterowników do ATI, żeby chciały działać z tą wersją Xorg(stąd ten wstęp). Hmmm...

Z góry dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 2006-10-11, 23:01 przez Slash, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
difrost
Moderator
Posty: 2802
Rejestracja: 2006-03-11, 12:31
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: difrost »

Slash pisze: Postanowiłem przenieść się na fluxboxa. Jak wiadomo fluxbox każdemu kojarzy się z szybkością i... przezroczystością. Zabrałem się więc za przezroczystość. Zainstalowałem xcompmgr w wersji 1.1.1, dodałem sekcję Extensions do xorg.conf, odpaliłem fluxboxa i się zdziwiłem. Włączenie xcompmgr zmusza system do używania Mesy. Przezroczystość oczywiście jest ale wszystko się zlewa, nie mówiąc już o szybkości działania, która jest nie do przyjęcia. Moje pytanie więc brzmi: w jaki sposób można osiągnąć przyśpieszenie sprzętowe i przezroczystość używając karty ATI? Szukając rozwiązania trafiłem na opcje w sekcji karty w xorg.conf, czy też w samym Extensions. Nic to nie dało. Gdzieś czytałem, że przesiadka na Xorg 7.0 może rozwiązać problem, ale obawiam się, że znowu będę miał problemy ze zmuszeniem sterowników do ATI, żeby chciały działać z tą wersją Xorg(stąd ten wstęp). Hmmm...
Nie myl przezroczystosci Xorga (alpha) - tej, ktora nazwales wlasciwa dla fluxboxa - z pelna przezroczystoscia w stylu XGL, etc. Rozszerzenie composite dziala w oparciu o Mese (jak sam zauwazyles) i wymaga bardzo mocnego sprzetu, zeby to w miare uciagnac, a i tak sa problemy roznej masci z dzialaniem tego np. w KDE (Fluxbox sobie radzi, bo jest raczej mniejszy niz wiekszy - w stosunku do KDE). O ile nie masz NVIDII 7900 albo cos takiego, to nawet nei startuj, bo nigdy nie bedziesz mial plynnosci w composite.

Jesli rzeczywiscie interesuje Ciebie przezroczystosc i masa innych bajerow, to zainteresuj sie XGL -> w tym momencie toczy sie jakas dyskusja na forum na jego temat.
[url=http://bdtk.sourceforge.net][img]http://pin.if.uz.zgora.pl/~beton/bdt-ready.png[/img][/url] #337142
--------------------------------------------
"I had a letter in the post today. It said 'Gas Bill'. It sounds a tempting offer." -- Alan Cox
"Users have been trained that when a computer bluescreens and losing all of their data, it's either (a) just the way things are, or (b) it's microsoft's fault." -- Theodore Tso
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: kazalot »

Rozszerzenie composite dziala w oparciu o Mese
...
O ile nie masz NVIDII 7900 albo cos takiego, to nawet nei startuj
:| nie czaje jesli na mesie chodzi to karta wtedy nie ma znaczenia wazny jest procesor ? ja mam 2Ghz i gf6600le i nawet ladnie to chodzilo tylko psulo mplayera(migal obraz itp) no i faktycznie ok 20% bardziej obciazalo procesor przy przesuwaniu okien
Slash
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2006-10-11, 21:33

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: Slash »

Nie myl przezroczystosci Xorga (alpha) - tej, ktora nazwales wlasciwa dla fluxboxa - z pelna przezroczystoscia w stylu XGL, etc.
Etc... czy jest więc jakiś sposób na osiągnięcie prawdziwej przezroczystości bez rozszerzenia composite i instalacji Xgl?
Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik
Posty: 1259
Rejestracja: 2006-04-05, 10:48

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: kazalot »

no nie definiujesz co rozumiesz przez "prawdziwa przezroczystosc" mozesz sobie ustawic zeby ci w oknie pokazywalo tapete ale zeby widziec inne okna pod spodem itp to albo akcelerowany xgl albo xcompmgr+transset ale na mesie
berhalak
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 2006-10-04, 10:44
Kontakt:

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: berhalak »

sterowniki ati (oficjalne) nie wspieraja compasit'a, za to od nvidi tak (przynajmniej tak mi sie zdaje), jak mialem geforca 2mx, to spokojnie przezroczystosc mi dzialala na kde, mplayer pieknie przesiwtywal, nic sie nie zacinalo - i to na duronie 800 z 256 mb ramu :)
Slash
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2006-10-11, 21:33

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: Slash »

sterowniki ati (oficjalne) nie wspieraja compasit'a,
A gdzie znajde te nieoficjalne? :mrgreen:
Awatar użytkownika
pawian
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2005-05-13, 20:54

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: pawian »

Slash pisze:
sterowniki ati (oficjalne) nie wspieraja compasit'a,
A gdzie znajde te nieoficjalne? :mrgreen:
http://dri.freedesktop.org/wiki/FrontPage i w jadrze
wez se zainstaluj xorg 7.1 tam jest aiglx
Ostatnio zmieniony 2006-10-15, 19:44 przez pawian, łącznie zmieniany 2 razy.
berhalak
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 2006-10-04, 10:44
Kontakt:

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: berhalak »

no wlasnie, z lektury jednego linux+ wyczytalem ze najnowszy xorg wspiera bezposrednio ati , i nie trzeba instalowac zadnych sterownikow
Awatar użytkownika
pawian
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2005-05-13, 20:54

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: pawian »

berhalak pisze:no wlasnie, z lektury jednego linux+ wyczytalem ze najnowszy xorg wspiera bezposrednio ati , i nie trzeba instalowac zadnych sterownikow
to jakis inny sterownik niz ten z kernela?
berhalak
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 2006-10-04, 10:44
Kontakt:

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: berhalak »

nie wiem, nie napisali (albo nie zrozumialem ;) )
Awatar użytkownika
Lashlo
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 2006-02-26, 12:13

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: Lashlo »

pawian pisze: to jakis inny sterownik niz ten z kernela?
Są na www.ati.com
Awatar użytkownika
pawian
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2005-05-13, 20:54

Re: Ati + Fluxbox + Przezroczystość + 3D Accel. Czy i jak?

Post autor: pawian »

berhalak pisze:nie wiem, nie napisali (albo nie zrozumialem ;) )
no ja tez cos takiego sluszalem i nierozumiem :mrgreen:
ODPOWIEDZ