Plik autostartu w KDE

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

kurt_1984
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-08, 08:42
Lokalizacja: Częstochowa

Plik autostartu w KDE

Post autor: kurt_1984 »

Witam!

W jakim pliku mam wpisać np.

Kod: Zaznacz cały

konsole -ls
aby wraz ze startem KDE uruchamiała mi się konsola, lub jakikolwiek inny program ? Mam slackware 10.2 !
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: largo3 »

UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
kurt_1984
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-08, 08:42
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: kurt_1984 »

Dzięki, przeglądałe FAQ ale gdzieś przeoczyłem ;]
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: BeteNoire »

Odpowiedź w tym FAQ jest niepełna, bo zapisywanie sesji to nie to samo co autostart. Chodzi o to, że w przypadku zabicia sesji programy w niej zapisane nie zostaną przywrócone.
Pisałem już o tym parę razy, więc wyszukiwarka powinna to wyrzucić ale powtórzę: w KDE tworzymy taki pliczek:

Kod: Zaznacz cały

~/.kde/Autostart/konsole.desktop
[Desktop Entry]
Exec=/sciezka/do/binarki/konsole --parametry --programu
Name=Konsole
Type=Application
X-KDE-StartupNotify=false
No i na tle tego prośiłbym o uzupełnienie FAQ ;)
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: ethnoe »

Albo tworzymy zwykły skrypt basha..

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/sh

konsole
i dajemy mu prawa wykonywalności. Może mniej eleganckie niż to co zaproponował BeteNoire, ale działa :)
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
kurt_1984
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-08, 08:42
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: kurt_1984 »

Podoba mi się opcja z tym skryptem, ale w którym folderze umieścić gotowy skrypt ?
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: BeteNoire »

Kurde, ludzie, używajcie funkcjonalności środowiska. To co będzie w skrypcie będzie też pliku autostartu, ale... tak jak ethnoe napisał - "tak jest bardziej elegancko" ;)
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: Lizard »

BeteNoire pisze:Chodzi o to, że w przypadku zabicia sesji programy w niej zapisane nie zostaną przywrócone.
To zależy od ustawień KDE. Jeśli w Menedżerze sesji KDE zaznaczyliśmy "Przywróć poprzednią sesję" i ubijemy KDE, to przy następnym logowaniu zostanie przywrócona przedostatnia. Jeśli została zaznaczona "Przywróć zapisaną sesję" i zdążymy ją zapisać przed padem KDE, to - zgodnie z oczekiwaniami - zostanie przywrócona zapisana sesja.
Error 404 - footer not found
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: BeteNoire »

Racja, Lizard, ale jeśli już jesteśmy tak ściśli to należy właśnie uwzględnić to co pisałem wcześniej czyli: zapisana sesja != autostart ;)
A, i jeszcze jedno: jak w normalnych warunkach "zdążyć zapisać sesję przed padem KDE" ;)
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: ethnoe »

Preczytałem jeszcze raz dokładnie o co chodzi autorowi.. i przywracanie sesji nic nie da. Bo kurt_1984 chce wywołać konsole -ls, a nie tylko odpalić konsole.

edit:
BeteNoire normalnie, nie wyświetla się u Ciebie komunikat: "KDE padnie z niewyjaśnionych przyczyn za 10 sekund, czy chcesz zachować sesje przed resetem?" :rotfl:
Ostatnio zmieniony 2007-07-10, 20:42 przez ethnoe, łącznie zmieniany 1 raz.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: Lizard »

BeteNoire, czy przyjmiesz zaszczyt umieszczenia w Propozycjach do FAQ tematu uzupełnienia informacji nt sesji w KDE? :)
BeteNoire pisze:jak w normalnych warunkach "zdążyć zapisać sesję przed padem KDE" ;)
Dopiero nad tym pracuję, ale wkrótce świat pozna odpowiedź na to pytanie o życie wszechświat i całą resztę. Tzn. pozna pytanie na odpowiedź "42". ;)

// dopisek
ethnoe pisze:kurt_1984 chce wywołać konsole -ls
Jaka jest różnica pomiędzy samym "konsole", a "konsole --ls"? Co prawda w manualu stoi:

Kod: Zaznacz cały

   Konsole specific options:
[...]
       --ls   Start login shell -T <title> Set the window title
Ale ja jakoś nie widzę różnicy w działaniu.
Ostatnio zmieniony 2007-07-10, 20:44 przez Lizard, łącznie zmieniany 1 raz.
Error 404 - footer not found
kurt_1984
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-08, 08:42
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: kurt_1984 »

Koledzy już zrobiłem jak napisał BeteNoire i działa tak jak chciałem. Niewątpliwie jest to wart umieszczenia w FAQ ! Dzięki :ok:
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: ethnoe »

Ajt racja :) Tzn z przywyczajenia zrozumiałem że chodzi o wywołanie konsoli a potem odpalenia w niej ls. No ale może kurt_1984 chce nadać jakąś nazwę, kto tam wie.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: BeteNoire »

Lizard, wydaje mi się, że obecnie Konsole domyślnie uruchamiana jest jako login shell, ale kiedyś (KDE 3.5.3? 3.5.4?) tak nie było co znaczyło np. brak odczytywania aliasów i innych ustawień użytkownika.
Co do uzupełnienia tekstu w FAQ to nie ma sprawy, ale... jutro ;)

ethnoe, co do wywołania polcenia w uruchamianej konsoli to:

Kod: Zaznacz cały

konsole -e polecenie
Ostatnio zmieniony 2007-07-10, 20:56 przez BeteNoire, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Plik autostartu w KDE

Post autor: ethnoe »

BeteNoire pisze:ethnoe, co do wywołania polcenia w uruchamianej konsoli to:
Ja to wiem, pisałem tylko że jakoś automaycznie mózg mi sparsował że konsole ma wywoływać polecenie po starcie :)
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
ODPOWIEDZ