Wyłączenie myszki dla standby monitora (DPMS) ?

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

raphael
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-12-10, 22:40

Wyłączenie myszki dla standby monitora (DPMS) ?

Post autor: raphael »

Witam serdecznie!
Nie wiem czy to dobry dział - jeśli nie, proszę o przeniesienie, i z góry przepraszam - nie wiedziałem po prostu gdzie to sie będzie najlepiej nadawać (i wbrew pozorom nie są to "Pierwsze kroki")

Ale do rzeczy...
Mam nastepujacy problem: Otóż po danej nieaktywności monitor przechodzi w tryb standby, i można go "obudzić" za pomocą klawiatury i myszy - norma.
Ja jednak chcę, żeby nie budził się po ruszeniu myszką. Mysz jest laserowa, bardzo czuła i wystarczy czasem po prostu chodzić po pokoju (powodując jakieś niezauważalne ruchy myszki od drgań), żeby monitor wybudził się ze standby, a to potrafi wkurzyć.
Jest jakaś możliwość, żeby wyłączyć reagowanie na myszkę, w tym momencie?
Opcjonalnie zrobić tak, żeby trzeba było myszką faktycznie nieźle ruszyć, by wybudziła monitor. (myślę, że pierwsza z możliwości łatwiejsza, jeśli już)

Godziny googlowania na ten temat nic mi nie dały.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Zielony
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 2005-03-17, 18:22
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyłączenie myszki dla standby monitora (DPMS) ?

Post autor: Zielony »

Też miałem podobny problem, ale go nie rozwiązałem. Ewentualnym obejściem jest skompilowanie obsługi myszki jako moduł i wyładowywanie go na ten czas.
Żyję - nie każdemu się zdarza - a we krwi mam chlorofil.
[url=http://scxd.info/][img]http://scxd.info/pub/scxdbar/scxd-bar.png[/img][/url]
[b]Registered User #448882[/b]
[img]http://scxd.info/say/img.php[/img]
Awatar użytkownika
Lizard
Moderator
Posty: 2629
Rejestracja: 2005-05-21, 15:48
Lokalizacja: miasto w mieście

Re: Wyłączenie myszki dla standby monitora (DPMS) ?

Post autor: Lizard »

Nie pamiętam już kto o tym wspominał tutaj kilka miesięcy temu, ale łatwiejszym obejściem niż usuwanie moduły jest odwrócenie myszki do góry nogami. Wtedy sposób się nie sprawdził, bo mysz była optyczna i dawała po oczach, ale w przypadku laserowej powinno się sprawdzić.
Error 404 - footer not found
raphael
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2006-12-10, 22:40

Re: Wyłączenie myszki dla standby monitora (DPMS) ?

Post autor: raphael »

Lizard pisze:Nie pamiętam już kto o tym wspominał tutaj kilka miesięcy temu, ale łatwiejszym obejściem niż usuwanie moduły jest odwrócenie myszki do góry nogami. Wtedy sposób się nie sprawdził, bo mysz była optyczna i dawała po oczach, ale w przypadku laserowej powinno się sprawdzić.
hhmm tylko jak to polaczyc z wyladowywaniem modulow myszki?

a co do odwracania myszki - to fakt, musi sie sprawdzic
tylko czy za kazdym razem kiedy bede przypadkiem "na chwile" wstawal od komputera, bede pamietac o obroceniu jej? mam przejscie w standby ustawione po 5 minutach, a czesto zdarza mi sie odejsc nawet na godzine, czy lepiej (a wiadomo, pobór w standby przez mój LCD - <1W to nie to samo co <35W przy wlaczonym, chociaz i tak to polowa z tego co pobieral poprzedni CRT, ale oszczednosc uzasadniona)

moze jeszcze jakies pomysly? albo info na jakiej zasadzie wlasciwie dziala to przejscie w standby? i co tym wlasciwie steruje, czy Xorg (moznaby przeciez samemu poprawic) czy kernel, BIOS, czy co?
Awatar użytkownika
SaraniS
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2005-08-10, 08:22
Lokalizacja: Olesno Slaskie
Kontakt:

Re: Wyłączenie myszki dla standby monitora (DPMS) ?

Post autor: SaraniS »

IMHO kernel:
/etc/rc.d/rc.M pisze: # Screen blanks after 15 minutes idle time, and powers down in one hour
# if the kernel supports APM or ACPI power management:
/bin/setterm -blank 15 -powersave powerdown -powerdown 60
man setterm pisze: setterm writes to standard output a character string that will invoke the specified terminal capabilities. Where possible terminfo is consulted to find the string to use. Some options however (marked "virtual consoles only" below) do not correspond to a terminfo(5) capability. In this case, if the terminal type is "con" or "linux" the string that invokes the specified capabilities on the PC Minix virtual console driver is output. Options that are not implemented by the terminal are ignored.
Z tego wniosek, że najprościej chyba byłoby przez ACPI - jeśli wygaszenie monitora wyzwala jakiś event to można go obsłużyć wyłączając mysz, i podobnie powrót z wygaszenia obsłużyć włączeniem myszy. Inne rozwiązanie, to odczyt z /proc stanu monitora, ale to już by musiała być jakaś pętla (CRON co minutę?)...
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2008-01-23, 06:06 przez SaraniS, łącznie zmieniany 2 razy.
Toshiba Satellite L40-14B: Cel530 1.73GHz/ 2GiB RAM/ 320GiB HDD Slackware 14.0 Linux 3.2.29, KDE 4.8.5, Opera 12, Skype 4.2, XMMS/ amarok/ MPlayer
RLU #398894
ODPOWIEDZ