Kde w 12.1 nie startuje

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

kwiatek
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2008-09-24, 00:58

Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: kwiatek »

Witam !
Od dwóch dni używam Sl 12.1.
W trybie tekstowym wszystko prawie jest OK.
Niestety nie działają X.
Objawy są takie, że po wydaniu komendy startx ekran staje się ciemny, w glośniku słychać muzykę jakby zwiastującą pojawienie się na ekranie KDE lecz niestety ekran pozostaje ciemny.
Po naciśnięciu klawiszy Ctrl-Alt-Backspace na ekranie konsoli widzę tylko :

Kod: Zaznacz cały

Warning: connect() failed: : No such file or directory
Error: Can't contact kdeinit!
startkde: Running shutdown scripts...
xprop: unable to open display ':0'

[...]

help xprop

[...]
startkde:Done.
Nie wiem skąd odczytać wcześniejsze komunikaty (te które "uciekły" z ekranu do góry) - tam na pewno jest informacja lepiej opisująca problem.
Plik X.0.log - nie zawiera żadnej linijki zawierającej znaki (EE).
Są dwie linijki z (WW) :

Kod: Zaznacz cały

- The directory "/usr/share/fonts/local" does not exist.
- The directory "/usr/share/fonts/CID" does not exist.
Instalowałam ponownie wszystkie pakiety z katalogów:
/slackware/x
/slackware/kde
/slackware/kdei.

komendą xwmconfig wybrałam KDE.

Po wykonaniu:
Xorg -configure, a następnie
X -config /root/xorg.conf.new
na ekranie pojawiają się kolorowe paski poziome,
wskaźnik myszy jest wyraźny w kształcie X , muzyki nie słychać i następuje totalny zwis. Komputer trzeba wyłączyć przyciskiem sieciowym.
komputer HP vectra (mini desktop) PIII intel 1G 256MB, karta graf. zintegrowana chipset intel 82815 dysk 250GB segate.

I teraz to prawie OK w trybie tekstowym.
Co jakiś czas (przypadkowy) bywa 5 minut, bywa i kilka godzin, komputer zwalnia a polecenie top pokazuje, że jakiś "hald-addon-stor"pożera 99,5% CPU.
Po zatrzymaniu tego procesu wszystko wraca do normy (w trybie tekstowym).
Komputer nie jest nowy ale opisane objawy pojawiły się dopiero po zainstalowaniu przedwczoraj Slackware.

Wcześniej używałam na nim przez kilka lat FC5 potem od miesiąca najnowszego Debiana i nie było żadnych problemów sprzętowych ani programowych.
Przejście na Sl zalecili mi zajmujący się rozwojem openwrt bo na poprzednich systemach pojawiały się nieoczekiwane problemy z SDK.
Do tych celów tryb tekstowy jest wystarczający, wszystkie problemy ze środowiskiem OpenWrt zniknęły, ale pojawił się opór materii Sl. Środowisko graficzne jest mi potrzebne, bo czasami trzeba wysłać maila, przejrzeć strony, a lynx'em, z całym do niego szacunkiem, jest nijaki dyskomfort.

dziękuję za pomoc.

largo3: Komunikaty błędów, fragmenty logów itp. umieszczamy w znaczniku Code. Pamiętaj o tym w przyszłości.
Ostatnio zmieniony 2008-09-24, 08:10 przez kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdr
kwiatek
Awatar użytkownika
branco
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2005-11-13, 18:26
Lokalizacja: Wrocek

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: branco »

Witamy nową użytkowniczkę :)

Kwestia podstawowa - czy rzeczywiście to Xy. Wybierz w xwmconfig inny niż kde i zobacz, czy pójdzie. Mnie to wygląda na brak jakiejś biblioteki dla kdeinit. Pokaż co wypluwa polecenie

Kod: Zaznacz cały

ldd /usr/bin/kdeinit 
Pokaż sam plik xorg.conf. Czy używasz sterownika intel, i810, czy i740? Po instalacji wszystkiego ze slackware/x są wszystkie trzy. Na takim sprzęcie raczej i810.

A co do ostrzeżeń, to jeśli mnie pamięć nie myli, należy wykonać polecenie
/var/log/setup/setup.04.mkfontdir
i
/var/log/setup/setup.05.fontconfig
co zrobi porządek z czcionkami.
kwiatek
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2008-09-24, 00:58

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: kwiatek »

Witam !
Dziekuje za zainteresowanie problemem.
No i dzięki za pomocną sugestię. Udało się.
Zmieniłam sterownik na i810. Poprzednio wpisany był"vesa".
To już z glowy.
Co do tego : /var/log/setup/setup.04.mkfontdir
/var/log/setup/setup.05.fontconfig pamięć Cię nie myliła ale nie pomogło. Wyremuje się :-).
No i pozostał ten "hald-addon-stor" proces pożerający 99,5% zasobów CPU nie wiadomo kiedy i dlaczego samoistnie pojawiający się.
Ale to nie w tym wątku chyba, w jakimś ogólnym może. poszperam później. Może jakaś sugestia z Twojej szczęśliwej ręki mi to ułatwi ?
pozdr
kwiatek
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: largo3 »

Nie odbierz tego jako złośliwość, ale wrzuć do wyszukiwarki hasło "hald-addon-stor"... Nie tylko Ty miałaś taki problem. ;)

"/var/log/setup/setup.04.mkfontdir" sądząc z lokalizacji pliku to plik zawierający jakieś logi... Spróbuj wejść do katalogu z fontami który masz podany w logu i wykonać mkfotndir i fontconfig.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
kwiatek
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2008-09-24, 00:58

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: kwiatek »

Tak zaraz się nie złoszczę. Dopiero potem :-).
Na tym forum już wrzucałam. Na proste hasło hald-addon-stor wyskoczyło niewiele (w opcji szukaj wszystkich słów). W tej chwili, gdy ruszyły okna stroję maszynę na swoją modłę, przenosze zakładki, adresy, notatki, itp. Coś jest w man hald, poczytamy, zobaczymy. Na razie tylko raz dziś dokuczył właśnie przed chwilą. Tak na marginesie wracając do zasadniczego wątku to "Xorg - configure" wpisywał sterownik i810 po czym następował pad i to mnie trochę zmyliło. Właściwy był ten oryginalny xorg.conf z instalacji, ze zmianą "vesa" na "i810" jak podpowiedział "branco". Jest jeszcze trochę innych problemów - opóźnienie w odtwarzaniu dźwięku, aktualizacje , ale z tym będę się bawiła jak dostroję zasadnicze narzędzia. Dźwięku i tak na tej maszynie nie używam. Zaczną się niebawem zajęcia na pewno będą nudy i czas na rozejrzenie się po Slackware. Nie należę do ortodoksyjnych wyznawców teorii, że samochód służy do rozbierania go na części i składania, smarowania i czyszczenia.
A pliki, które wymieniłeś to sądząc na podstawie gwiazdki poprzedzającej nazwę i pierwszej linijce kodu to skrypty powłoki. Na pewno coś mądrego robią. Kiedyś się dowiem. Poprostu wyhaszowłam linijki wywołujące (WW) z xorg.conf - X-y wstają i OK.
Dziękuję za pomoc i oby jak najrzadziej zachodziła potrzeba posiłkowania się wiedzą i doświadczeniem kolegów.
pozdr
kwiatek
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: largo3 »

Chodzilo mi o wyszukiwarke typu Google. Jesli nie potrzebujesz automatycznego montowania nosnikow wymiennych (cd, pendrive) to moze pomoze wylaczenie HAL-a:

Kod: Zaznacz cały

chmod -x /etc/rc.d/rc.hald


Przepraszam za brak polskich znakow - nowy system.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
kwiatek
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2008-09-24, 00:58

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: kwiatek »

Aaaa, teraz widzę dopiero Twoją uwagę largo3 o właściwym redagowaniu postów. Oczywiście, że zapamiętam. Przepraszam. Na swoje usprawiedliwienie przywołam tylko okoliczność czasową. Ledwo już widziałam na oczy, tu jeszcze założyć konto, przepisać z ekranu...
Sorry.

[ Dodano: 2008-09-24, 23:18 ]
ha , właściwie to już chyba rozwiązałeś mi problem. Istotnie nie potrzebuję automatycznego montowania. Ale jak obiecałam to poszperam.
pozdr
kwiatek
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: largo3 »

Przeprosiny przyjete. Egzekucja wstrzymana. :hyhy:
Ostatnio zmieniony 2008-09-24, 22:21 przez largo3, łącznie zmieniany 1 raz.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
kwiatek
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 2008-09-24, 00:58

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: kwiatek »

Na dziś mam już dosyć. Jutro też jest dzień. Jeszcze coś naknoce i odwołanie zostanie odwołane :-).
pozdr
kwiatek
Awatar użytkownika
Radek_R
Moderator
Posty: 1196
Rejestracja: 2004-06-14, 11:40
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kde w 12.1 nie startuje

Post autor: Radek_R »

largo3 pisze:sądząc z lokalizacji pliku to plik zawierający jakieś logi...
Raczej jeden ze skryptów instalacyjnych...
http://packages.slackware.it/search.php ... .mkfontdir"
#358274
http://www.prook.net
ODPOWIEDZ