Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Wild
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 2008-10-05, 11:34

Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: Wild »

W zasadzie to nie jest instalacja Firefoxa ale opisze co trzeba zrobić żeby mieć Firefoksa.

Przed "instalacja" Firefoxa pozbyłem się starego Firefoxa, który zainstalował mi się w wersji angielskiej podczas instalacji Slackware 12.1. a była to wersja Firefoxa 2.*.* ( niepamiętam dokładnie). Żeby sprawdzić czy mamy Firefoxa zainstalowanego, wystarczy kliknąć na kwadracik z literą "K" w lewym dolnym rogu na panelu systemowym (nie wiem jak się to nawywa - menu systemowe ?). Po kliknięciu na "K" pojawi się menu z tego menu wybrać System następnie wybrać "Pakiety - Menedżer pakietów". Po kliknięciu na Menedżer pakietów pojawi się okno "Pakiety". W tym oknie wybrać zakładke i jak chcemy go odinstalować to należy Zainstalowane w Znajdz: wpisać Firefox albo Mozilla Firefox jak znajdzie Firefoxa kliknąć na znaleziony pakiet i następnie z prawej strony znajduje się drugie okno w nim kliknąć "Odinstaluj" - zostanie odinstalowana paczka firefoxa, który zainstalował się wraz z systemem.

Czynności wykonywane pod konsolą wykonujemu jako root czyli robienie dowiazania, przenoszenie, instalacja Flash Playera itp.
"Instalacja" Firefoxa 3.0.3:

Aktualnie Mozilla Firefox 3.0.3 jest najnowszą wersją ale to nie ma znaczenia z nowszą wersją trzeba bedzie tak samo pewnie postępować a może jakiś instalator będzie nawet dopisany?.

1. Najnowsza wersja Firefoxa (w dniu pisania poradnika to 3.0.3) znajduje sie TUTAJ. Pobieramy najnowszą wersję oczywiście dla Linuxa, a co tam, dla Mozilla Firefox 3.0.3 będzie TEN link. Sciągamy Firefoxa do katalogu domowego.

Pobierze się spakowany plik firefox-wersja_firefoxa.tar.bz2. Żeby rozpakować ten plik to trzeba w konsoli rozpakować archiwum za pomocą polecenia:

Kod: Zaznacz cały

tar jxvf firefox-3.0.3.tar.bz2
Po rozpakowaniu pojawi się katalog firefox. Ja przeniosłem ten katalog do /usr/lib/
Za pomocą polecenia:

Kod: Zaznacz cały

mv /home/krzysiek/firefox/ /usr/lib/
Firefox działa juz od samego początku jak tylko rozpakujemy plik firefox-3.0.3.tar.bz2 ale trzeba kombinować, wchodzić do katalogu gdzie znajduje sie Firefox i wydawać polecenie ./firefox.

Żeby można było uruchamiać firefoxa z "Wykonaj polecenie" - (włączyć kombinacją klawiszy ALT + F2) i wpisując w okienku firefox następnie kliknąć Uruchom albo poprostu ENTER, trzeba zrobić dowiązanie. Zakładam, że katalog firefox został przeniesiony do /usr/lib/. Jeżli nie to zamiast /usr/lib podać scieżkę gdzie znajduje się Firefox. U mnie wygląda to tak:

Kod: Zaznacz cały

ln -s /usr/lib/firefox/firefox /usr/bin
Dowiązanie zostało zrobione. I od teraz w okienku "Wykonaj Polecenie" ( uruchomić: ALT + F2) wpisując firefox i następnie Uruchom lub ENTER uruchamia się Firefox.

W taki sam sposób mozna zrobić "skrót" na pulpicie ale zamiast ikonki Firefoxa pojawi się kartka ze skryptem uruchamiającym Firefoxa. Oczywiście po kliknięciu na tę kartkę będzie się uruchamiał Firefox. Ja zrobiłem to w taki sposób:

Kod: Zaznacz cały

ln -s /usr/lib/firefox/firefox /home/krzysiek/Desktop/
Może ktoś z was wie w jaki sposób można dodać ikonke Firefoxa na pulpit?.

Więc Firefox juz działa - mam taką nadzieję.

Teraz trzeba jeszcze sciagnąc Flash Playera żeby na przeglądanych stronach pojawiały się obrazki ruchome oraz żeby można było na youtube oglądać coś (chyba dzięki zainstalowanemu playerowi mozna ogladac filmiki na youtube).

Żeby pobrać Flash Playera ( ja tak zrobiłem) wszedłem na tą stronę. Pojawił mi się komunikat żebym pobrał wtyczkę. Oczywiście instalacja Flash Playera nie powiedzie się i trzeba wybrać w okienku które pojawię podczas pobierania Flasha "instaluj ręcznie". Zostaniemy przekierowani na stronę z której można pobrać Flash Playera. Z listy rozwijanej wybieramy jak dobrze pamiętam dla Linuksa tar.gz.
Czyli for Linux i tam będzie jeszcze tar.gz czy jakoś tak. Sciągamy archiwum np do katalogu domowego. Żeby rozpakować archuwum trzeba wpisać w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

tar zxvf install_flash_player_10_linux.tar.gz
Następnie trzeba wejść do rozpakowanego katalogu u mnie będzie to katalog o imieniu install_flash_player_10_linux i w tym rozpakowanym katalogu wpisać oczywiście w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

 
./flashplayer-installer
Trzeba postępować wg. zaleceń instalatora, czyli jeśli pojawi się komunikat:
To install Adobe Flash Player 10 now, press ENTER - chcesz instalowac to kliknij ENTER

To cancel the instalation at any time, press Control-C - nie chcesz instalowac to Ctrl + C
Oczywiście wybieramy pierwszą opcję czyli klikamy ENTER i Potem znawu ENTER. Następnie pojawi się komunikat:
Please enter the installation path of the Mozilla, Netscape or Opera browser (i.e., /user/lib/mozilla):
Czyli info o tym że zostanie zainstalowany Flasch dla wymienionych przegladarek. Na koncu (i.e., /user/lib/mozilla): wpisałem tak:

Kod: Zaznacz cały

Please enter the installation path of the Mozilla, Netscape or Opera browser (i.e., /user/lib/mozilla): /usr/lib/firefox
Wynika z tego że trzeba podać ponownie ścieżkę do firefoxa: czyli jak dobrze pamiętamy Firefox znajduje się w katalogu /usr/lib/

Po podaniu prawidłowej scieżki instalator pionformuje że chcemy instalować w miejscu które wyżej podałem czyli: /usr/lib/firefox

następnie na potwierdzenie wpisujemy: y i potem n.
Zeby następnie po instalacji Flasha trzeba zrestartować kompa. Po ponownym uruchomieniu będą pojawiały się animacje na stronkach.
Ostatnio zmieniony 2008-10-16, 12:31 przez Wild, łącznie zmieniany 1 raz.
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: largo3 »

Nie, ja tego do FAQ nie wpuszczę... Nie po to Pat robi paczki żeby instalować Firefoksa w systemie "na dziko"... Wystarczy donistalować do niego spolszczenie i mamy aktualnego Firefoksa po polsku zainstalowanego z paczki. Jak ktoś leniwy to może sobie z SCXD.info pobrać paczkę z polskim Firefoksem.

Inna rzecz... we Fluxboksie nie mam kwadracika z literką K. I co ja mam teraz zrobić? :>
Wild pisze:Zeby następnie po instalacji Flasha trzeba zrestartować kompa. Po ponownym uruchomieniu będą pojawiały się animacje na stronkach.
Za to pójdziesz do piekła a ja już tam będę czekał. :devil2:

Kod: Zaznacz cały

removepkg mozilla-firefox
wget http://scxd.info/pub/packages/xap/mozilla-firefox-pl-3.0.3-i686-1X.tgz
installpkg mozilla-firefox-pl-3.0.3-i686-1X.tgz

Kod: Zaznacz cały

wget http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_10_linux.tar.gz
tar xvzf install_flash_player_10_linux.tar.gz
cp ./install_flash_player_10_linux/libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Wild
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 2008-10-05, 11:34

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: Wild »

Czyli nie powinno sie robic tak jak opisalem? Dobrze wiedziec ze sa jakies gotowe paczki pod Slackware to troche uprosci zycie. przepraszam, nie chce do piekla ;-(
Awatar użytkownika
roverek
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 2007-02-22, 18:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: roverek »

Wild pisze:Czyli nie powinno sie robic tak jak opisalem? Dobrze wiedziec ze sa jakies gotowe paczki pod Slackware to troche uprosci zycie. przepraszam, nie chce do piekla ;-(
Heh nie trafisz do piekła, co najwyżej do /dev/null ;). Co do firefoxa i flasha to znajdują się odpowiednio w oficialnym repozytorium jak i slacky.eu ;). Pozdrawiam ;)
[img]http://img148.imageshack.us/img148/9879/slackware1userbarzl9.gif[/img]
[img]http://img162.imageshack.us/img162/2268/barritagoogless6.jpg[/img]
[img]http://img.userbars.pl/42/8201.gif[/img]
Awatar użytkownika
Flash
Użytkownik
Posty: 633
Rejestracja: 2004-11-09, 18:14
Lokalizacja: Myszkow
Kontakt:

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: Flash »

Polak potrafi :]
Awatar użytkownika
Zielony
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 2005-03-17, 18:22
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: Zielony »

largo3 pisze:Jak ktoś leniwy to może sobie z SCXD.info pobrać paczkę
s/leniwy/szanuje energię na świecie/

Z Flashem też mamy paczkę.
roverek pisze:jak i slacky.eu
Nieładnie takie rzeczy innym polecać.
Ostatnio zmieniony 2008-10-17, 20:01 przez Zielony, łącznie zmieniany 1 raz.
Żyję - nie każdemu się zdarza - a we krwi mam chlorofil.
[url=http://scxd.info/][img]http://scxd.info/pub/scxdbar/scxd-bar.png[/img][/url]
[b]Registered User #448882[/b]
[img]http://scxd.info/say/img.php[/img]
Awatar użytkownika
slawul
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 2005-08-07, 11:23

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: slawul »

largo3 pisze: Wystarczy doistalować do niego spolszczenie i mamy aktualnego Firefoksa po polsku zainstalowanego z paczki.
Nie chcąc zaczynać nowego tematu zadam pytanie w tej propozycji FAQ. Kiedyś tak robiłem i było OK powiedz mi largo3 co mam teraz zrobić żeby było tak samo? ;-)

[Edit]

Dzięki largo3 za podpowiedź na JID

Kod: Zaznacz cały

about:config
dalej wystarczyło tylko pozmieniać en-US na pl-PL i Firefox jest PL. :-)
Ostatnio zmieniony 2008-10-18, 18:55 przez slawul, łącznie zmieniany 2 razy.
[i][size=84]Nigdy nie bój się próbować czegoś nowego... Pamiętaj - Amatorzy zbudowali Arkę, Profesjonaliści Titanica...[/size][/i]
O czym to świadczy?
kalder
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-27, 11:54

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: kalder »

Żeby pobrać Flash Playera ( ja tak zrobiłem) wszedłem na tą stronę. Pojawił mi się komunikat żebym pobrał wtyczkę. Oczywiście instalacja Flash Playera nie powiedzie się i trzeba wybrać w okienku które pojawię podczas pobierania Flasha "instaluj ręcznie". Zostaniemy przekierowani na stronę z której można pobrać Flash Playera. Z listy rozwijanej wybieramy jak dobrze pamiętam dla Linuksa tar.gz.
Czyli for Linux i tam będzie jeszcze tar.gz czy jakoś tak. Sciągamy archiwum np do katalogu domowego. Żeby rozpakować archuwum trzeba wpisać w konsoli:
Kod:

tar zxvf install_flash_player_10_linux.tar.gz


Następnie trzeba wejść do rozpakowanego katalogu u mnie będzie to katalog o imieniu install_flash_player_10_linux i w tym rozpakowanym katalogu wpisać oczywiście w konsoli:
Kod:

./flashplayer-installer
po wypakowniu paczki, pojawia mi sie plik

-rwxr-xr-x 1 kalder 1000 10278616 2009-07-18 05:10
libflashplayer.so
z tego co pamietam nie jest to plik instalacyjny:[ ??
komeda install wywala mi blad Segmentation fault

slackware 13 kde 4.3
Awatar użytkownika
blastboy1008
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 2006-12-09, 21:04
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: blastboy1008 »

Nie jest to plik instalacyjny, tylko plugin flasha. Skopiuj do katalogu plugins opery lub firefoksa i gitara.
Madness is the gift, that has been given to me.
TearsHunter
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2009-09-27, 09:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: TearsHunter »

Dzisiaj też sie zastanawiałem co tym zrobić ;) Po prostu wybierz ten plik i przy otwieraniu go wybier otwarcie przez firefoxa - wtedy się zainstaluje owy plugin tak jak trzeba ;)
kalder
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-27, 11:54

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: kalder »

bash-3.1# whereis firefox
firefox: /usr/bin/firefox /usr/X11R6/bin/firefox /usr/bin/X11/firefox /usr/X11/bin/firefox
uzywa firefox ktorego odrazu mialem zaitalowanego kde 4.3, zaden z tych nie mam katalogu plugins
Dzisiaj też sie zastanawiałem co tym zrobić ;) Po prostu wybierz ten plik i przy otwieraniu go wybier otwarcie przez firefoxa - wtedy się zainstaluje owy plugin tak jak trzeba ;)
pobiera mi go drugi raz ^_^

czyli reinstalacja firefoxa ?
largo3
Moderator
Posty: 1302
Rejestracja: 2006-06-11, 11:08

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: largo3 »

kalder, kilka postów wyżej napisałem gdzie wrzucić plugin...
/usr/lib/mozilla/plugins/
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.
-- Dennis Ritchie
Linux Registered User #419452
Awatar użytkownika
roverek
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 2007-02-22, 18:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: roverek »

Zielony pisze:
roverek pisze:t;]jak i slacky.eu
Nieładnie takie rzeczy innym polecać.
Akurat Flash z slacky.eu dziala dobrze ;). Owszem czasami paczki są do ... np. virtualbox ale ogólnie jest w porządku ;).
[img]http://img148.imageshack.us/img148/9879/slackware1userbarzl9.gif[/img]
[img]http://img162.imageshack.us/img162/2268/barritagoogless6.jpg[/img]
[img]http://img.userbars.pl/42/8201.gif[/img]
kalder
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-27, 11:54

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: kalder »

/usr/lib/mozilla/plugins/
tak jak pisalem w czesniej nie mam tego folderu ;p

doszedlem do tego ze w 64bit slacku jest inna :)
/usr/lib64/mozilla/plugins
mtrpoland
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-09, 18:35

Re: Mozilla Firefox 3.0.3, Flash Player - instalacja

Post autor: mtrpoland »

Odswiezam z pytaniem dotyczacym 64bitowej edycji slack 13.0

Mimo iz umieszczam libflashplayer.so (wersja dla 64 bitowego linuksa) w katalogach:
/usr/lib64/mozilla/plugins
/usr/lib64/firefox-3.5.2/plugins
to po zaladowaniu procesu firefox'a w "about:plugins" nie mam Adobe Flash Player.
Czy ktos mial problemy z instalacja pluginu?

http://labs.adobe.com/technologies/flas ... 64bit.html

UPDATE:
Sprawa okazala sie z cyklu tych malych wrednych bledow.
Rzeczywiscie sciagnalem wersje 64bit, ale rozpakowalem jeszcze raz paczke z wersja 32bitowa i probowalem umiescic to zle .so w katalogach mozilli.

Jak moderator uzna, to post moze byc w sumie do usuniecia.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2010-02-09, 19:24 przez mtrpoland, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ