[Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
sl_slack
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2008-04-05, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

[Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: sl_slack »

Witam,
Ostatnio dokupiłem do swojego PC kartę graficzną ATI Radeon 4850, niestety po zamianie kart (z gf 7900 gt na radeon 4850) X'y już nie wstały co jest w sumie zrozumiałe:)
Ogólnie zainstalowałem ponownie system tzn. Slackware 12.2 i X'y wstają jednak chyba w 256 kolorach (ogólnie nic nie widać). Ściągnąłem ze strony ati sterowniki - dokładnie ati-driver-installer-9.2-x86.x86_64.run jednak pod koniec instalacji pokazuje mi

Kod: Zaznacz cały

There were errors during installation.
Details can be found be /usr/share/ati/fglrx-install.log
Z kolei plik fglrx-install.log mówi mi że mam zrobić ./make_install.sh w /lib/modules/fglrx. Po tej komendzie pokazuje mi unknow symbol pci_enable_msi a później pokazuje mi znowu

Kod: Zaznacz cały

Fatal:error inserting fglrx (/lib/modules/2.6.27.7-smp/kernel/drivers/char/drm/fglrx.ko) : Unknow command
po czym domyślam się że chodzi o moduły w jądrze ale sprawdzam i wszystkie z ATI są zainstalowane... no i teraz po komendzie startx jest czarny ekran i nic....
Próbowałem również zainstalowć najnowszą wersję gentoo gdzie przy instalacji mówi mi: no video card detected i kubuntu gdzie wszystko działa ok tzn. kde wstaje bez żadnych problemów:/ Moje pytanie brzmi czy idzie w ogóle jakoś uruchomić X'y na mojej karcie graficznej tak by byly normalnie widoczne i czy jest jakaś inna opcja uruchomienia - na compatibile vesa niestety X'y również nie wstają:(
Ostatnio zmieniony 2009-03-08, 12:50 przez sl_slack, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
____0
Użytkownik
Posty: 693
Rejestracja: 2005-08-27, 22:42
Lokalizacja: Niepołomice
Kontakt:

Re: [Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: ____0 »

sl_slack pisze:Fatal:error inserting fglrx (/lib/modules/2.6.27.7-smp/kernel/drivers/char/drm/fglrx.ko) : Unknow command
musisz przekompilowac kernel
http://www.linki.cal.pl
Awatar użytkownika
sl_slack
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2008-04-05, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: [Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: sl_slack »

no ok zrobiłem make menuconfig zaznaczyłem wszystkie moduły z ATI (w sumie na ślepo) i dałem make bzImage... ale dalej jest to samo:/
nikkay
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 2007-09-22, 08:23

Re: [Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: nikkay »

Zobacz, czy masz zaznaczone w ustaweniach jądra

Kod: Zaznacz cały

Bus options -> Message Signaled Interrupts
Możesz spróbować też zaznaczyć

Kod: Zaznacz cały

Kernel hacking -> Enable unused/obsolete exported symbols
Sam się swego czasu męczyłem ze sterownikiami ATI i różne dziwne rzeczy trzeba zmienić, by zadziałało. Czasem nawet musi bć odpowiednia wersja xorga, by działało wszystko.
meesha
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2006-01-27, 10:02

Re: [Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: meesha »

odpal instalator poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

./ati-driver-installer-9.2-x86.x86_64.run --buildpkg Slackware/All
I daj tutaj to co z siebie wyrzuci.
Awatar użytkownika
sl_slack
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2008-04-05, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: [Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: sl_slack »

Po dodaniu tych modułów ogólnie sytuacja się nie zmieniła:P Instalacja tą komendą

Kod: Zaznacz cały

./ati-driver-installer-9.2-x86.x86_64.run --buildpkg Slackware/All
zakończyła się sukcesem... Teraz kiedy daje startx to system się ładuje słychać nawet muzyczke powitalną ale obraz stoi w miejscu tylko u góry są jakieś czerwone kropki....
Spróbowałem zrobić Xorg -configure ale wywala mi:

Kod: Zaznacz cały

Backtrace:
0: Xorg(xf86SigHandler+0x7e) [0x80d8b5e]
1: [0xffffe400]
2: Xorg(DoConfigure+0x210) [0x80bddd0]
3: Xorg(InitOutput+0x61a) [0x80a1f7a]
4: Xorg(main+0x296) [0x806dbb6]
5: /lib/libc.so.6(_libc_start_main+0xe0) [0xb7d6a390]
6: Xorg(FontFileCompleteXLFD+0x20d) [0x806d121]

Fatal server error:
Cought signal 11. Server aborting

Aborted
Wygląda to tak jak bym zły sterownik wgrywał albo poprostu brakuje mi jakiejś biblioteki... Sterownik jak by co to mam z głównej strony ati.
meesha
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2006-01-27, 10:02

Re: [Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: meesha »

Odinstaluj te pakiety, odpal /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh (jeśli coś zostało), wywal pakiet Mesa, zainstaluj ponownie pakiet Mesa (z płytki, z repo), ponownie przekompiluj moduły fglrx. Może nv coś namieszała z ta biblioteką.
Awatar użytkownika
sl_slack
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 2008-04-05, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: [Rozw.]Karta graficzna ATI Radeon i brak X'ów.

Post autor: sl_slack »

A więc wątek można uznać za zamknięty mam piękne X'y :) :) Dla potomnych żeby było wszystko w jednym miejscu:

Kod: Zaznacz cały

root$ ./ati-driver-installer-9.2-x86.x86_64.run --buildpkg Slackware/All
root$ cd /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
root$ Xorg -configure
root$ cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf | startx

Tak zrobiłem i mi działa, mam nadzieje że o niczym nie zapomniałem. Ogólnie mam piękny obraz:)
Dzięki za zainteresowanie...
jan_g
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 2005-08-03, 15:34

karty ATI - instalacja drajwerów

Post autor: jan_g »

sl_slack pisze:A więc wątek można uznać za zamknięty mam piękne X'y :) :) Dla potomnych żeby było wszystko w jednym miejscu:

Kod: Zaznacz cały

root$ ./ati-driver-installer-9.2-x86.x86_64.run --buildpkg Slackware/All
root$ cd /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
root$ Xorg -configure
root$ cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf | startx

Tak zrobiłem i mi działa, ...
A mi nie. W tym przepisie są błędy, np. 2 linia. Ale mniejsza o to. W kazdym razie probowalem pójść tym tropem i co prawda operacja sie powiodła (nie rozumię po co ten odinstalowujący skrypt, ale faktycznie, chyba był konieczny), ale efekt był taki sam, jak by jej nie było - tzn. monitor (CRT) pokazywał niezmienny kawałek desktopu.

To są wrażenia z ostatniej moje próby zutylizowania chipa HD3200 na płycie głównej i jedyny drajwer jaki się chce bez problemów zainstalować, to jakaś juz starodawna wersja 8.7. Wszystkie inne wywalają błędy po uruchomieniu. Ale akceleracja 3D i tak nie działa. Zresztą nie miałbym nic przeciw temu - chodzi o oszczędność, a teraz mogę przynajmniej bez problemów na konsole sie przełączyć i powrócić. Obraz jest nawet ładny, ale jak np. spróbuje przesunąć myszą obrazek w oknie takiej fajnej przeglądarki, której stale używam (gqview), to rozmazuje sie i przemieszcza w slimaczym tempie (w gwenview są slidery i przewijanie obrazka jest raczej płynne). Nie jest to szybkie trzeba przyznać - przy przesuwaniu okna widać jak się rysuje w nowym miejscu. No i nie jest to tak wygodne jak w przypadku nvidii.

Czy jest jakiś ujednolicony sposób instalowania drajwerów do kart ATI? Bo ja po swoich doświadczeniach jakoś nie mogę w to uwierzyć. Z Nvidią problemów nie ma, a z niektórymi kartami ATI (np. ww.) jak cholera.

[ Dodano: 2009-08-21, 08:41 ]
Dodam jeszcze uzupełnienie do swojego postu, może się to komu przydać jak się będzie zmagał z ATI. Ostatnio znowu spróbowałem uruchomić ten chip (HD 3200), tym razem na maszynie z monitorem LCD podłączonym przez DVI i grafika zadziała bez problemów, od razu na właściwej rozdzielczości (1900 x 1200) i drajwerem "radeon". Firmowego jeszcze nie instalowałem - brak czasu, a akceleracja 3D nie jest mi potrzebna. Tak więc problem tkwił w użyciu monitora CRT. Na takim zestawie - CRT (całkiem dobry) i ATI HD 3200 - żaden z drajwerów z jakiegoś powodu dobrze nie funkcjonował. Zresztą obecnie problem z przeskalowywaniem grafiki 2D w niektórych aplikacjach też jest widoczny, czy raczej dostrzegalny, ale na LCD trwa to drobny ułamek sekundy, podczas gdy na CRT przesunięcie myszą obrazka w gqview, w obrębie okna, trwało i z minutę!
ODPOWIEDZ