X.org vs. XFree86

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
leiah
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2004-06-13, 14:11

X.org vs. XFree86

Post autor: leiah »

zastanawiam się co jest lepsze.
XFree86 czy X.org
przyszło mi to do głowy z bardzo prozaicznego powodu, mianowicie jest dość szczęśliwym posiadaczem karty f-my ATi. Dopóki Slack oficjalnie wpsierał XFree86 nie było żadnych problemów z grafiką 3d, wyjściem TV, czy nawet oglądaniem filmów na MPlayerze. Od czasu pojawienia się najnowszej wersji X.org wszyscy więdzą jakie ATi daje wsparcie nowym Xom.
Postanowiłem że wróce do XFree86 - mimo iż znajduje sie w "unsupported" ponieqaż mam już dość. Zastanawiałem się czy nie przejść na karty nVidii, ale nie będę z tkich powodów wydawał pieniędzy na nowa kartę.
Stąd też moje pytanie. Czy opłaca się czekac na sterowniki od ATi dla X.org, czy może po prostu wrócić do XFree. Wersja ze zmianą hardware odpada.
Debian SID @ kernel 2.6.9
Awatar użytkownika
snaj
Moderator w st. spocz.
Posty: 1608
Rejestracja: 2004-10-10, 16:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: X.org vs. XFree86

Post autor: snaj »

Upgradowales xorg do wersji 6.8.x z jakiegos okreslonego powodu ? Ten upgrade praktycznie nic nie daje - poza mozliwoscia zastosowania cieniowania i przezroczystsci ktore swoja droga sa zupelnie niepotrzebne i kiepsko wygladaja. Zostan przy Xorg 6.7.x i nie bedziesz mial problemow.
Od kilku dobrych lat jestem posiadaczem kart ATI i za zadne skarby nie zamienie ich na nvidiowy szit.
Decyzja nalezy do ciebie.

PS. Ofcoz Xorg ze wzgledu wlasnie na pelne "wsparcie".
*
[color=blue]Sieci[/color]/[color=green]Serwery[/color]/[color=red]Security[/color] - Freelancer
*
Bastion
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 2004-11-10, 10:38
Lokalizacja: Bytom

Re: X.org vs. XFree86

Post autor: Bastion »

jak na moje oko x.org 6.8.1 dzialaja zdecydowanie szybciej niz 6.7.0 , zarowno w startowaniu x-serwera jak i jego dzialaniu. gdy posiadalem ati mialem poprostu wylaczone DRI . moze jednak warto poczekac jeszcze pare tygodni bo wiele zrodel podaje ze do konca roku ati wypusci "niby to rewolucyjne" stery z obsluga juz x.org. Poki co karta ATI lezy u brata a ja bawie sie nV :) beda nowe drivery to sie zastanowie nad wybaczeniem im grzechow - o ile bedzie dzialac
Slackware-Current / 2.6.16-beyond1 / X.org CVS + Xgl CVS / KDE 3.5.2 @ Pentium 4 2.8GHz HT / GeForce 6600GT
Registered Linux User 374354 / http://www.jarzebski.pl/
ODPOWIEDZ