Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Post autor: addos »

Nie wiem czy to ja coś namieszałem, czy jakieś niedoróbki w Slacku 13.0

Dzisiaj po włączeniu komputera zaskoczył mnie widok pulpitu dokładnie taki, jaki jest po zainstalowaniu systemu:
1. Pulpit w stanie zerowym (poza 2 ikonami, które są skrótami do 2 programów zainstalowanych w ostatnich 2 dniach)
2. Tapeta ta domyślna
3. Pasek i jego konfiguracja ten domyślny (tylko ktorrent od razu działający ale to chyba z racji autostartu)

Wszystkie programy są tak jak trzeba w menu. Uruchomienie dowolnego programu jest bezproblemowe - konfiguracja każdego z nich jest taka jak przed wyłączeniem komputera.

Jeśli chodzi o konto roota jest dokładnie tak samo. Ale jeśli chodzi o konto mojej żony to.... jest tak jak wczoraj, czyli dobrze: pulpit, tapeta, pasek - wszystko normalnie.

Nie wiem dlaczego tak się zrobiło. Bezpośrednio na konto roota logowałem się tak dawno, że nie pamiętam (no komenda "su" w konsoli to raczej często / codziennie mi się zdarza).

Jakieś dodatkowe wskazówki, które może pomogą: ostatnio komputer chodzi prawie 24h/dobę. W tym czasie parokrotnie zdarzyła się taka sytuacja, że obydwa rdzenie CPU (konfig w razie czego: Core 2 Duo E8400 3GHz, RAM 2 GHz, HDD 1TB, GF9600GT) przez 5 min (czasem 8 min a czasem 10 min) potrafiły być obciążone na maksa. Nic w tym czasie nie robiłem poza przeglądaniem www, ktorrent w tle no i Krusader jako menedżer plików). Zdarzyło się tak kilkakrotnie i gdy cierpliwe dotrwałem do tych 5 / 8 / 10 min (czasem po zabiciu pewnych procesów - opera / krusader) pojawiał się komunikat:
Powiadomienie od: Menedżer okien KDE

Rozszerzenie Composite było za wolne i zostało wyłączone.
Jeśli to tylko czasowy problem możesz włączyć je przy pomocy skrótu Alt-Shift+F12.
Możesz także wyłączyć sprawdzanie szybkości działania w zaawansowanych ustawieniach.
Co zauważyłem u żony (u niej OK): nie ma u niej katalogu, który jest teraz u mnie: Desktop. W tym katalogu u mnie są te 2 ikony o których wspomniałem wcześniej. Ona nie ma tego katalogu a ma pewnie gdzieś indziej to zapisane bo tych ikon u niej trochę jest na pulpicie). U mnie też powinno być ich sporo a są tylko te 2. Na pewno wcześniej nie miałem tego katalogu.

Nie mam pomysłu jak się do tego zabrać. Niech mi ktoś pomoże - na razie nie ruszam konfiguracji i się przemęczę. Chcę dojść co jest tego przyczyną ... tak na przyszłość. No chyba, że to uroki starej wersji KDE czyli 4.2.4.
Ostatnio zmieniony 2009-10-11, 07:37 przez addos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sheytan
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 2007-03-31, 10:44
Lokalizacja: Ligota Piękna/Wro
Kontakt:

Re: Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Post autor: Sheytan »

Jeżeli są pakiety dla Slacka już, to polecam przede wszystkim update KDE do 4.3.2. Tam takie rzeczy, jak wstrzymanie composite się nie zdarzają. U mnie na 4.2.x też się to często działo. Jeżeli chodzi o konfiguracje, to może podczas wyłączania komputera (reboot, telinit 0,6, inne), a nie z poziomu samego KDE, to mogło nie zapisać ustawień. Czasem zdarza się też tak, że ustawienia pulpitu "gubią się" nawet gdy komputer wyłączamy w KDE. Proponuję poustawiać wszystko jeszcze raz, a później się przelogować. ;)
[url=http://www.madsheytan.blogspot.com][img]http://img146.imageshack.us/img146/3848/forumstopka.png[/img][/url]
Slackware, because it works. Kubuntu, because it works. Windows, because it syncs my iPod...
Awatar użytkownika
mastertoy
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 2007-12-01, 16:12
Lokalizacja: Black Mesa Research Facility

Re: Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Post autor: mastertoy »

Sheytan pisze:Jeżeli są pakiety dla Slacka już, to polecam przede wszystkim update KDE do 4.3.2.
Są: http://cardinal.lizella.net/~vbatts/kde ... ges/4.3.2/. Nie testowałem, ale podobno wszystko jest ok.
Slackware Current
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Post autor: addos »

Lipa... robi sie biały ekran po zalogowaniu i tyle można podziałać... nawet postawiłem dla spokoju system na nowo i od razu te paczki - to samo.

Wróciłem od zera do 4.2.4 i czekam na stabilne :(
Awatar użytkownika
mastertoy
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 2007-12-01, 16:12
Lokalizacja: Black Mesa Research Facility

Re: Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Post autor: mastertoy »

Już przetestowałem. Mam Slackware Current i u mnie nie było żadnych problemów z instalacją i działaniem nowej wersji KDE, a uaktualniałem tak:

Kod: Zaznacz cały

mv .kde kde
upgradepkg --install-new *.txz
Slackware Current
addos
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 2007-09-17, 13:50

Re: Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Post autor: addos »

Kod: Zaznacz cały

Mam Slackware Current
I wszystko jasne. Nie robiłem tego nigdy... nie mam doświadczenia w takim czymś...
Awatar użytkownika
ydoom
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 2009-08-27, 14:24

Re: Konfiguracja (pulpit-pasek-menu) jest ale jakby jej nie było

Post autor: ydoom »

Addos, miałem ten sam problem, po wejściu w current poszło jak z płatka. To chyba przez to że Patrick wsadził do trzynastki niestabilne (?) Qt.
ODPOWIEDZ