Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Czyli jak najefektywniej (lub efektowniej) skonfigurować Slackware'a w komputerze domowym

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

centunus
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2005-10-25, 11:08

Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: centunus »

nie jest to problem ze sprzetem wiec sadze ze "srodowiska graficzne" nie jest to zlym dzialem na ten temat :P , interesuje mnie wasze zdanie na temat kart graficznych ich wydajnosci pod roznymi X-ami, jakiej sami uzywacie, jak jest ze sterownikami, i czy mieliscie z nimi jakies problemy w czasie exploatacji :roll: :) ja mam rive tnt2 32 chodzi calkiem niezle mi starcza :wink: a wy :twisted:
jacol
Przyjaciel Forum
Posty: 680
Rejestracja: 2004-06-12, 17:34

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: jacol »

Witam.
Karta graficzna jest specyficzną częścią komputera która jest z środowiskiem graficznym ściśle związana. Polecam Matroxa dla zajmujących się grafiką. Produkują karty na wszystkie typy magistral i można śmiało podłączać więcej niż jeden monitor, a jak ktoś włoży do komputera dwie karty i 4 panele LCD :) (Miałem okazję coś takiego robić tylko były to karty S3 4 Megowe i musiało być ich więcej ale efekt był znakomity...).Dla graczy GF brak kłopotów w przeciwieństwie do kart ATI. Pozdrawiam jacol
Awatar użytkownika
amigib
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 2004-11-22, 02:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: amigib »

Ha ja mam Vanta LT i jest spoko jak na taki stary sprzet. Niedawno probowalem zainstalowac Radeon'a 9000 ale sterowniki z ati to istny horror (3d nigdy nie udalo mi sie zaaplikowac) w przeciwienstwie do instalatora Nvidii, kompiluje modulek i od razu masz 3d bez gadania. Zastanawia mnie czemu tak trudno Ati napisac porzadny sterownik a ponoc sie udziela mocno na rynku linuksa (jakos mi sie wierzyc nie chce).

Nie wiem jak z tv out'em w Nvidii bo nie mam a na Ati nie dzialalo, co gorsza kiedy mialem kabelek podloczony do telewizora to po restarcie mialem w systemie tak rozjasniony obraz, ze nic nie bylo widac (ustawienia jasnosci nie pomogaly) wiec przynajmniej u mnie Ati polegl na wszystkich frontach.
Slackware - Separates men from the boys

Registered linux user #382891
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: Outlaw »

Ja mam Radeona i nie bawie się ani w grafikę, ani też nie gram. Pod linuxem nie mam problemów, bo zbyt wiele nie wymagam i standardowe ustawienia mi starczą. Jednak z tego co czytam to z ati są straszne problemy, takzę odradzam.
Awatar użytkownika
przemek_11
Użytkownik
Posty: 384
Rejestracja: 2005-03-01, 15:58
Lokalizacja: Zaborze

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: przemek_11 »

ja w ciagu ostatnich 2 miesiecy mialem:

intel740 - nie obslugiwal 1280x1024x24
ati rage PRO - to samo
nvidia TNT - nie obsluguje OpenGL na jajku 2.6
nvidia GF4 440MX - uszkodzona, myslalem ze to wina sterow dla linuksa, ale pod win tez sie wieszala.
nvidia GF2 MX - na poczatku OK, w pewnym momencie na sterach nvidii start xow wydluzyl sie do 5min :shock:

teraz wrocilem do TNT bez OGL, ale mam zamiar kupic GF2MX :-)

pozdrawiam
michand
Pomocnik
Posty: 140
Rejestracja: 2004-11-27, 10:52

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: michand »

przemek_11 pisze: nvidia GF2 MX - na poczatku OK, w pewnym momencie na sterach nvidii start xow wydluzyl sie do 5min
(...)
mam zamiar kupic GF2MX :-)
Na GF2MX nie mam zadnych problemow - ze sterownikami i bez. Wsio dziala, w ET mam wiecej klatek/s niz pod XP ;>

Michal
kolec
Użytkownik
Posty: 749
Rejestracja: 2005-05-27, 11:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: kolec »

nVidia GeForce 2 MX 32MB - żadnych problemów
Awatar użytkownika
przemek_11
Użytkownik
Posty: 384
Rejestracja: 2005-03-01, 15:58
Lokalizacja: Zaborze

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: przemek_11 »

mi tez dobrze dzialala. przez jakis tydzien. potem xy zaczely uruchamiac sie
b. dlugo (tylko na driverze nvidia, na nv jest ok). przeinstalowalem nawet (jak w windows:-)) system, ale nie pomoglo.
podejrzewam fizyczne uszkodzenie karty

pozdrawiam
Awatar użytkownika
argon
Użytkownik
Posty: 240
Rejestracja: 2004-09-29, 00:49
Lokalizacja: Węgorzewo
Kontakt:

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: argon »

przemek_11 pisze:nvidia TNT - nie obsluguje OpenGL na jajku 2.6
Obsługuje, na starszych driverach (6xxx/71xx)

Mam GF2MX 32MB @ Quadro2 MXR, polecam karty Nvidii dla graczy, Matroxy dla grafików (są świetne). Radeonami się nie bawiłem, podobno mają dobrą jakość obrazu i kłopoty z zainstalowaniem akcelerowanych driverów.

Mam jeszcze starą 16MB kartę ELSA-Gloria-L (PCI, opartą na procesorach graficznych Glint Delta i Glint 500TX) i też wymiata w 2D, a wygląda kosmicznie :D
No RISC, no fun!
Awatar użytkownika
przemek_11
Użytkownik
Posty: 384
Rejestracja: 2005-03-01, 15:58
Lokalizacja: Zaborze

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: przemek_11 »

probowalem najnowszych sterownikow obslugujacych TNT, ale nie chcialy
zbudowac modulu jadra 2.6.13.x

pozdrawiam
KrzychuG
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 2004-08-18, 20:22
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: KrzychuG »

Przez rok mialem Radeona 9000 i od tamtej pory odradzam wszystkim pakowanie sie w karty ATI i Linuksa. Do tej pory twierdze, ze ATI nie potrafi napisac dobrych i stabilnych sterownikow. Nie moglem ich uzywac nawet na codzien, bo nie wiadomo dlaczego i nie wiadomo skad na ekranie pojawialy sie male, biale paski, a jakakolwiek aplikacja korzystajaca z opengl odpalona w trybie okienkowym przypominala puzle. Wydajnosc w trybie pelnoekranowym nie byla taka zla, ale jednak ilosc problemow przewazyla. Od kilku miesiecy mam karte nVidii (FX 5200) i wszystkie problemy gdzies zaginely. Moge sobie spokojnie pograc w q3 czy ET. NIe musze sie martwic, ze przelaczenie z Xow do konsoli zawiesi system, nie mam zadnych problemow. Przez jakis czas mialem tez S3 Virge'a, ale to zabytek, ktory ma problem z e wspieraniem mojej ulubionej rozdzielczoscsi w trybie 24 bitowym, wiec uzywam jej tylko gdy jestem do tego zmuszony.
It's time to quit the game...
Awatar użytkownika
peteer
Przyjaciel Forum
Posty: 126
Rejestracja: 2005-02-12, 14:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: peteer »

A ja sie wyłamie: mam ATI Radeona 9800, jakis czas temu naprawde byl horroz ze sterownikami, cieżko było je zainstalować, a nawet jeśli sie to udało system działał niestabilnie. W niedziele zainstalowałem najnowsze sterowniki ati i .... system działa stabilnie, nie widze rożnicy z grafiką która byla generowana pod oknami ( żadnych artefaktów... ) w grze UT2004 na najwyższych detalach FPS nie spada poniżej 30, a i czasem dochodzi do 100 ;). Istnieje również możliwość podkręcenia tej karty. Polecam! ;)
Registered User #384128, Slackware 10.2 i Gentoo amd64
tomekk
Użytkownik
Posty: 308
Rejestracja: 2004-11-14, 18:21
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: tomekk »

polecam *nvidia*, uzywam GeForce 3 TI 500 - zadnych problemow

mialem ati, n/c ....

pozdro
marciek
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 2004-06-30, 23:22
Lokalizacja: slosnowiec

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: marciek »

Witam : :P
ja mam " Nvidia Riva TNT2 M64 " dzialaja mi gry wszystko . ale w najblizszym czasie chcialbym kupic sobie jakas karte niezadroga, ale zeby fajnie mi gry chodzily :) .. lepsza cos z GeForce ale jaka proponujecie ;) ??

a moze sa jakies sztuczki na podrasowanie karty :)

ps. NVIDIA RIVA TNT2 M64 - na jajku 2.6.x wystarczy zainstalowac stery starsze 5.xxx lub 6.xxx chyba chodza ale 5.xxx napewno :)
______Slackare-Current_______
.--=== NaSzA PrZySzlOsC ===--.
.......::::::::::28/06/2006::::::::::........
Awatar użytkownika
Hannibal
Moderator w st. spocz.
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-06-08, 16:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Karta Graficzna - jaka polecacie, jakiej uzywacie

Post autor: Hannibal »

Miałem GF 2 MX400 - działała idealnie dopóki się nie przysmażyła (wentylator padł - a ja tego nie zauważyłem). Wtedy zaczęła częściowo szwankować grafika 3D i X wstawały kilka minut. (~740 FPS w glxgears).
Teraz mam GF 4 Ti4200 i chodzi jak złoto (~3000 FPS glxgears).
[size=75]Hannibal@current@2.6.X[/size]
ODPOWIEDZ