Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

W tym miejscu zapraszamy Was do współpracy. Czekamy na propozycje, sugestie i rady.
Moderatorzy zatroszczą się o to, by najlepsze teksty trafiły do FAQ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Przy odpalaniu zmień PKG_CONFIG_PATH na (w Twoim przypadku) /root/X11R7-build/lib/pkgconfig.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

Kurcze... wciaz nie idzie ... tym razem dokonalem nastepujacych zmian:
W skrypcie zmienilem:

Kod: Zaznacz cały

$SUDO env LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH make install DESTDIR=/* ścieżka */ || \
   failed install $1 $2 
na

Kod: Zaznacz cały

 $SUDO env LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH make install DESTDIR=/usr/X11R7/ || \
	failed install $1 $2
przy odpalaniu skryptu wpisuje kolejno:

Kod: Zaznacz cały

$ export PATH=/usr/X11R7/bin:$PATH
$ PKG_CONFIG_PATH=/usr/X11R7/lib/pkgconfig:$PKG_CONFIG_PATH ./build-from-tarballs.sh -m    /home/jarman/linuch/X11R7.1/Mesa-6.5 /usr/X11R7
proba wciaz konczy sie tym samym bledem, tj:

Kod: Zaznacz cały

checking dynamic linker characteristics... GNU/Linux ld.so
checking how to hardcode library paths into programs... immediate
checking whether make sets $(MAKE)... (cached) yes
checking for pkg-config... /usr/bin/pkg-config
checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes
checking for XAU... configure: error: Package requirements (xproto) were not met:

No package 'xproto' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables XAU_CFLAGS
and XAU_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
See the pkg-config man page for more details.
pomozcie
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Przede wszystkim zobacz czy masz w /usr/X11R7/lib/pkgconfig plik od xproto (coś w stylu xproto.pc). Jak masz i nie widzi... hmm.. wtedy pomyślę ;)
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

Hmmm ... sprawdzilem i musze powiedziec ze drzewo katalogow jest conajmniej zastanawiajace... mianowicie jest cos takiego:
/usr/X11R7/
i tutaj mam nastepujace podkatalogi:
share ; usr ; var
a wspomniane przez Ciebie .../X11R7/lib/pkgconfig znajduje sie dopiero w takim oto tworze:
/usr/X11R7/usr/X11R7/lib/pkgconfig i tam znajduje sie wlasnie xproto ...

mysle ze takie drzewo katalogow jest niepoprawne, ale nie wiem jak to zmienic ...
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Jest niepoprawne. Wydaje mi się, że niepotrzebnie dawałeś ścieżkę

Kod: Zaznacz cały

$SUDO env LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH make install DESTDIR=/usr/X11R7 <-TU! || \ 
   failed install $1 $2
Bo to już jest zawarte w prefixie. Tutaj daj po prostu make install, jeśli chcesz zainstalowac już docelowo.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

Poprawilem zgodnie z Twoja sugestia i poszlo, a moze raczej jeden problem zostal rozwiazany.
Po jakis 20, moze 30 min kompilacji/instalacji dostalem error ... kurde, nie pamietam dokladnie co tam bylo napisane (niechcaco wylaczylem konsole) ale w kazdym razie chodzilo o brak jakiegos pliku w sciezce do mesy (gdzies tu /home/jarman/linuch/X11R7.1/Mesa-6.5/src/mesa/shader/slang moze glebiej o 1 katalog) ... dodam moze, ze po sciagnieciu jej z neta, rozpakowalem do kat. Mesa-6.5 tj. zgodnie z opisem ... no i to mnie teraz martwi, bo przy jednej z wczesniejszych prob doszedlem do mesy i sie wykrzaczylo bo zapomnialem rozpakowac archiwum... tym razem rozpakowalem, ale widocznie czegos tam brakuje:/

Bede uparty i z uporem maniaka wciaz prosze o pomoc :)
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Ok, a ja będę jej udzielał :D

Powiem tak, kompilacja Xorga 7.1 to ciężka sparawa. Mi z tego co pamiętam poszło bez problemu własnei ma Measie 6.5, bo potem wyskakiwały dziwne błędy, własnie brak plików. Więc pierwsze pytanie - czy masz DOKŁADNIE wersję 6.5.0? Jesli masz, to zobacz o jaki plik krzyczy i napisz tutaj, bo chyba będą potrzebne zmiany w faqu (pokażesz loga, to mi się przypomni dokładnie, bo tak z palca to nie pamiętam ;) ).
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

dobra, zapuszczam kompilacje i za chwile napisze o jaki plik dokladnie chodzi ... co moge teraz powiedziec to ze mese sciagnalem w wersji 6.5.2 ... moze sciagnac wersje 6.5 i bedzie po klopocie??
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

Tak! 6.5, bez żadnych numerków! Chyba za słabo zaznaczyłem to w moim FAQ :) Do zmiany.
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

Dobra ... zapuscilem z mesa 6.5 :) wszedzie na forach pisza zeby brac aktualne wersje wiec sie nie zastanawialem tylko zassalem 6.5.2 ... teraz ide na te pare kaw o ktorych wspominales hehehe
zobaczymy jakie beda wyniki
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

oka... oto wynik zapuszczenia skryptu na mesa-6.5 ... ostatni blad juz nie wystapil, ale calosc nie przeszla bezblednie ;-(

Kod: Zaznacz cały

ake[1]: Entering directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/driver/xf86-input-evdev-X11R7.1-1.1.2'
Making all in src
make[2]: Entering directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/driver/xf86-input-evdev-X11R7.1-1.1.2/src'
if /bin/sh ../libtool --tag=CC --mode=compile gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I..    -Wall -g -O2 -DXFree86Server -DIN_MODULE -DXFree86Module -DXFree86LOADER -I/usr/X11R7/include/xorg -I/usr/X11R7/include    -I../src -MT evdev_drv_la-evdev.lo -MD -MP -MF ".deps/evdev_drv_la-evdev.Tpo" -c -o evdev_drv_la-evdev.lo `test -f 'evdev.c' || echo './'`evdev.c; \
        then mv -f ".deps/evdev_drv_la-evdev.Tpo" ".deps/evdev_drv_la-evdev.Plo"; else rm -f ".deps/evdev_drv_la-evdev.Tpo"; exit 1; fi
mkdir .libs
 gcc -DHAVE_CONFIG_H -I. -I. -I.. -Wall -g -O2 -DXFree86Server -DIN_MODULE -DXFree86Module -DXFree86LOADER -I/usr/X11R7/include/xorg -I/usr/X11R7/include -I../src -MT evdev_drv_la-evdev.lo -MD -MP -MF .deps/evdev_drv_la-evdev.Tpo -c evdev.c  -fPIC -DPIC -o .libs/evdev_drv_la-evdev.o
In file included from evdev.c:66:
evdev.h:204: error: field `id' has incomplete type
evdev.h:220: error: field `id' has incomplete type
evdev.c: In function `EvdevReadInput':
evdev.c:95: warning: long int format, unsigned int arg (arg 6)
evdev.c:114: error: `KEY_OK' undeclared (first use in this function)
evdev.c:114: error: (Each undeclared identifier is reported only once
evdev.c:114: error: for each function it appears in.)
evdev.c:121: error: `SYN_REPORT' undeclared (first use in this function)
make[2]: *** [evdev_drv_la-evdev.lo] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/driver/xf86-input-evdev-X11R7.1-1.1.2/src'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/home/jarman/linuch/X11R7.1/driver/xf86-input-evdev-X11R7.1-1.1.2'
make: *** [all] Error 2
tak to wyglada na chwile obecna ... jakies pomysly??????
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

pinki pisze:P.S. Jedna uwaga odnosnie samego howto. Evdev nie skompiluje sie na kernel-headers z serii 2.4, wymagane sa headery z serii 2.6
:P zaraz dopisze, bo zapomniałem wczesniej
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

P.S. Jedna uwaga odnosnie samego howto. Evdev nie skompiluje sie na kernel-headers z serii 2.4, wymagane sa headery z serii 2.6
rozumiem ze mam sprawdzic jak to u mnie kernel-headers wygladaja?? Tylko nie wiem za bardzo gdzie szukac, wiec napisz jak mozesz gdzie szukac, na co zwrocic uwage, jak podmienic :help:
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
Awatar użytkownika
ethnoe
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 2006-01-31, 17:58
Lokalizacja: Helsinki

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: ethnoe »

No masz taką paczkę jak kernel-headers, zapewne dystrybucyjną, cyzli z jądra 2.4. A potrzebne do tego sterownika są kernel headers z serii 2.6, poszukaj w googlach jak je ze źródeł jądra wydobyć. Ale czy ten sterownik - evdev jest Ci potzrebny? Bo jak nie, to może szkoda zachodu :)
Samo słowo ubuntu pochodzi z języka Zulu i oznacza człowieczeństwo wobec innych, choć niektórzy tłumaczą je jako "nie potrafię skonfigurować Slackware"
jarman
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 2007-02-19, 15:46

Re: Xorg 7.1.0 - kompilacja i instalacja

Post autor: jarman »

ja nie za bardzo wiem do czego on sluzy, takze trudno mi powiedziec czy jest potrzebny czy tez nie ...
Slackware 12 / Debian SID
Centrino 1.7GHz// Ati Radeon 9600/9700 128MB
ODPOWIEDZ