Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

W tym miejscu zapraszamy Was do współpracy. Czekamy na propozycje, sugestie i rady.
Moderatorzy zatroszczą się o to, by najlepsze teksty trafiły do FAQ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

syriusz666
Użytkownik
Posty: 295
Rejestracja: 2008-10-28, 01:38
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: syriusz666 »

Instalacja Counter-strike (Steam) na Slackware 13 i Slackware 64

Spis treści:
1 Wstęp
1 Co to jest Counter Strike?
2 Co będzie nam potrzebne?
3 Instalacja wine
a) Slackware 13 (32)
b) Slackware 13 (64)
4 Konfiguracja wine
5 Instalacji SteamInstall.msi
6 Problemy
7 PS.

Wstęp
Na wstepie zaznaczam ze poniższy tekst tyczy sie tylko counter-strika (steam) i do poprawnego działania niezbęde jest konto steam.

1 Co to jest Counter Strike?
Counter-Strike (znany jako CS) to najpopularniejszy dodatek (mod) do gry Half-Life. Counter-Strike został wymyślony wyłącznie do gry w sieci. Z czasem, gdy jego popularność wzrosła, zostały opublikowane dodatki imitujące graczy (tzw. boty) umożliwiające grę w CS'a przez osoby nie posiadające dostępu do Internetu.
W CS'ie można wcielić się w terrorystów lub antyterrorystów. W zależności od tego, kogo wybierzemy, taką misję mamy do spełnienia.

2 Co będzie nam potrzebne?
-wine 1.1.24
-steamInstall.msi

3 Instalacja wine

a) Slackware 13 (32)
Na początek ścigamy slackbuilda z tej strony, ściągniętego slackbuilda wypakowujemy poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

tar -zxvf wine.tar.gz
do wypakowanego katalogu ścigamy źrodlo programu z tej samej strony, następnie w wypakowanym katalogu wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

./wine.SlackBuild
nastepnie :

Kod: Zaznacz cały

installpkg /tmp/wine.......tgz
b) Slackware 13 (64)
Na początek instalacaja multilib (opis tu) następnie ścigamy slackbuilda z tej strony, ściągniętego slackbuilda wypakowujemy poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

tar -zxvf wine.tar.gz
do wypakowanego katalogu ścigamy źrodlo programu z tej samej strony, przechodzimy do /etc/profile.d/ i wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sh 32dev.sh

przechodzimy do katalogu gdzie rozpakowaliśmy naszego slackbuild i wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

ARCH=x86_64 ./wine.SlackBuild
nastepnie :

Kod: Zaznacz cały

installpkg /tmp/wine........tgz
Kolejene etapy instalacji tyczą sie obu wersji.

4 Konfiguracja wine
W terminalu wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

winecfg
-zakładka Aplikacje : Ustawiamy wersje Windows XP
-zakładka Dźwięk: Wybieramy nasz sterownik dźwięku ( Alsa np.) i ustawiamy częstotliwość na 44100, bitów na próbkę 16.

Zapisujemy zmiany, następnie w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

wine iexplore http://winehq.org
zezwalamy na pobranie pakietów i po ukonczeniu zamykamy.

5 Instalacji SteamInstall.msi
Steaminstall.msi ściągamy z tej strony -> Get Steam now -> Free download, przechodzimy do katalogu z ściągnietym Steam i wydajemy polecenie:

Kod: Zaznacz cały

wine msiexec /i "Steaminstall.msi"
Kolejne etapy wyglądaja dokładnie tak samo jak w windows więc chyba nie trzeba ich opisywac.

6 Problemy
Jeżeli steam nam sie zawiesi podczas instalacji:

Kod: Zaznacz cały

wine ~/.wine/drive_c/Program\ Files/Steam/Steam.exe
Jeżeli steam po zainstalowaniu nie uruchamia sie:

Uruchamiamy konto -> Settings -> In-game i odznaczamy opcje Enable Steam Community In-Game

7 PS.
Jeżeli ktoś z was lubi pograc z kolegami i korzysta z ventrillo moge dopisać maly faq jak uruchomić ventrilo na slackware 13 i slackware 13 (64)
Jeżeli ktoś chciałby pograć w ligach np. esl, gb moge dopisać maly faq jak uruchomić programy Aquitas i Azereus GameBack bez których granie w ligach jest niemożliwe.

Wszelkie spostrzeżenia odnośnie tekstu mile widziane :)

Autor syriusz666
Źrodło google.pl, własne spostrzeżenia.
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: topdolar »

Po co robić od nowa pakę wine dla 32bit skoro jest na stronie winehq ? Walczyłem kiedyś z ventrilo pod slackiem 12.2 włączyć się włączał słuchać mogłem ale już nie chciał wykryć urządzenia do obsługi mikrofonu
syriusz666
Użytkownik
Posty: 295
Rejestracja: 2008-10-28, 01:38
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: syriusz666 »

topdolar pisze:Po co robić od nowa pakę wine dla 32bit skoro jest na stronie winehq ? Walczyłem kiedyś z ventrilo pod slackiem 12.2 włączyć się włączał słuchać mogłem ale już nie chciał wykryć urządzenia do obsługi mikrofonu
Miałem małe problemy własnie z gotowymi paczkami, dlatego zdecydowałem się na slackbuilda :), to nie tylko u ciebie ja odpalałem wcześniej na 12, 12,1 na 12.2 miałem dokładnie ten sam problem którego nie mogłem przeskoczyć, na obu 13 dziła popawnie.
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: topdolar »

Znaczy normalna instalacja venta przez wine działa poprawnie ? Czy jednak trzeba coś ustawiać ?
syriusz666
Użytkownik
Posty: 295
Rejestracja: 2008-10-28, 01:38
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: syriusz666 »

Trzeba ustawiać.

Edit: A co mi tam napisze. Ventrilo (2.1.4) odpalałem na tym samym wine, po zainsatalowaniu sciag sobie taki plik msgsm32.acm, albo jak masz windwsa to może z niego skopiować do ~/.wine/drice_c/windows/system nastepnie w ~/.wine/drive_c/windows edytuj pliki system.ini, zdaje sie ze w sekcji drive32 dopisz cos takiego MSACM.msgsm610=msgsm32.acm jedyne co ci pózniej pozostaje to konfiguracja ventrilo do swoich potrzeb :)
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: topdolar »

Hmm kiedyś też właśnie z tym plikiem kombinowałem(szukałem chyba 2 dni na googlach i różnych forach) ale dalej nie działało, a skoro na 13 już działa to wypas. Dzięki.
syriusz666
Użytkownik
Posty: 295
Rejestracja: 2008-10-28, 01:38
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: syriusz666 »

Dla zinteresowanych tematem, jeszcze niech wypuszcza klienta ventrilo i zegnaj wine :D
topdolar
Użytkownik
Posty: 389
Rejestracja: 2006-10-05, 18:35

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: topdolar »

syriusz666, byle by te wszystkie gry na steam działały pod linuchem ;)
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: swiftgeek »

Nie wszystkie ale sporo z nich działa ;]
Pod steam jest sporo drobiu...
syriusz666
Użytkownik
Posty: 295
Rejestracja: 2008-10-28, 01:38
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: syriusz666 »

swiftgeek mowimy tu o steam pod linux, to jak mozesz cos dzialac skoro jeszcze zadna oficjalna wersja nie zostala wydana.
makron
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 2007-05-30, 21:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: makron »

przez wine działa :) wystarczy zerknąć na appdb. A jak już chcą wydawać oficjalnego steama pod linuksa, to pewnie gry też będą wydawane z odpowiednimi binarkami :)

Edit: Nawet to ładnie napisali:
Przy okazji, oficjalnie potwierdziła, że planuje w najbliższym czasie wydać zarówno Source engine jak i klienta Steam dla Linuksa. To prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie w historii dla linuksowych graczy.
[quote]UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.[/quote]
Awatar użytkownika
swiftgeek
Użytkownik
Posty: 428
Rejestracja: 2006-10-28, 20:15
Lokalizacja: /root

Re: Instalacja Counter-strike na Slackware 13 i Slackware 64

Post autor: swiftgeek »

Istnieją gry które są w steamie mające też swoje wersje pod linuksa... steam to tylko kanał dystrybucji - i to nie jedyny!
ODPOWIEDZ