Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstowym

W tym miejscu zapraszamy Was do współpracy. Czekamy na propozycje, sugestie i rady.
Moderatorzy zatroszczą się o to, by najlepsze teksty trafiły do FAQ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Paul Shakur
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-25, 21:20
Lokalizacja: Radom

Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstowym

Post autor: Paul Shakur »

Witam wszystkich.
Jako, iż to mój pierwszy post na tym forum proszę o wyrozumiałość. Używam slacka zaledwie od wersji 12.2, więc ekspertem nie jestem lecz chciałem się podzielić z forumowiczami czymś, co osobiście mi się przydało podczas ostatniej kompilacji jądra 2.6.37, sterowników do grafiki oraz aktualizacji z 13.1 do current.

Mam kartę ATI Mobility Radeon HD 5650 na moim laptopie (Sony VAIO VPC-EC2M1E). Poza problemami z instalacją tej karty miałem też problem z dźwiękiem, a raczej jego brakiem. Dlatego też instalacja nowego kernela na "Slackware64-current".

Poniższa konfiguracja lilo przydawała mi się już wcześniej gdy coś działo się z kartą graficzną i jest alternatywą od edycji pliku:

Kod: Zaznacz cały

/etc/inittab
Po przeczytaniu manuala do "lilo.conf", najważniejsza jego część wygląda mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

# Linux bootable partition config begins

image = /boot/vmlinuz-2.6.37
  root = /dev/slack_vg/root
  label = Slackware
  initrd = /boot/initrd-2.6.37.gz
  read-only  # Partitions should be mounted read-only for checking
  
image = /boot/vmlinuz-2.6.37
  root = /dev/slack_vg/root
  label = SlackwareNO_GUI
  initrd = /boot/initrd-2.6.37.gz
  addappend = "/sbin/init 3"
  read-only  # Partitions should be mounted read-only for checking

# Linux bootable partition config ends
Co bardziej doświadczeni użytkownicy pewnie zauważą iż mój system (z wyjątkiem partycji /boot) jest postawiony na LVM (Logical Volume Manager). To nie jest teraz istotne. Istotna jest natomiast opcja o nazwie "addappend" w drugim configu "SlackwareNO_GUI".

Kod: Zaznacz cały

addappend = "/sbin/init 3"
Można również zapisać to krócej:

Kod: Zaznacz cały

addappend = "3"
Wymusza ona na jądrze systemu uruchomienie w init 3 (czyli multiuser bez X.Org - standardowy tryb uruchamiania slacka zaraz po czystej instalce).

Oczywiście po dodaniu nowego wpisu do lilo.conf należy wywołać samo polecenie, aby zmiany zostały wprowadzone w życie:

Kod: Zaznacz cały

# lilo
Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
Pozdrawiam, Paul
Ostatnio zmieniony 2011-01-26, 12:50 przez Paul Shakur, łącznie zmieniany 1 raz.
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: GnuPG v2.0.14 (GNU/Linux)

iF4EAREIAAYFAk08bT4ACgkQEJjZTah4rVizYAD9EI6gB7ofz+/U2t1KWNGT8su2
YfGEwGvsmENeiOl2eicBAMK0e9Eq82RSGROnArewvuPR4sLspR1M/SOIp0sMtegq
=e/VB
-----END PGP SIGNATURE-----
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: dienet »

To chyba powinno wylądować w propozycjach do faq.
Swoją drogą, sprawdź czy dopisanie tylko i wyłącznie "3" nie da takiego samego efektu.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Paul Shakur
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-25, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: Paul Shakur »

Sprawdziłem Twoją sugestię dienet i wpisanie samej cyfry określającej poziom runlevel jaki chcemy uzyskać daje identyczny efekt. Posta już edytowałem odpowiednio by zawierał tą informację :)

Dzięki.
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: GnuPG v2.0.14 (GNU/Linux)

iF4EAREIAAYFAk08bT4ACgkQEJjZTah4rVizYAD9EI6gB7ofz+/U2t1KWNGT8su2
YfGEwGvsmENeiOl2eicBAMK0e9Eq82RSGROnArewvuPR4sLspR1M/SOIp0sMtegq
=e/VB
-----END PGP SIGNATURE-----
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: dienet »

Paul Shakur, zauważ że runlevel 3 jest standardowym runlevelem w Slackware. Więc standardowo to działa bez tej "magii". Jeśli ktoś to kiedyś zmienił to zapewne wie jak to zmienić z powrotem.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Awatar użytkownika
orcad
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2007-04-01, 15:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: orcad »

Pozwolę sobie skromnie wrzucić trzy grosze ,dienet masz racje ze jak ktoś zmienił na inną wartość niż runlevel 3 to może sobie zmienić ja z powrotem OK ! ale to może być ułatwianie np. uszkodził się moduł odpowiedzialny na grafikę i nie dostaniemy się do konsoli (teoretycznie bo można użyć boot-cd, przełączyć się na inna konsole itp. ale rożnie z tym bywa !) ale po co ? a tak wymusimy runlevel 3 !! i możemy dokonać reparacji systemy

drobna rzecz a cieczy :)
Awatar użytkownika
dienet
Moderator
Posty: 2105
Rejestracja: 2007-07-24, 18:58
Lokalizacja: Racibórz/Rybnik

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: dienet »

orcad, no tak, zgadzam się. Tylko szczerze mówiąc to co przedstawił Paul Shakur, nie jest w żadnym wypadku odkrywcze. Nie raz pisałem na tym forum:
Dopisz do boot linii "1" w celu uruchomienia systemu w trybie jednego użytkownika.
Ogólnie uważam że wpisywanie tego na stałe do lilo.conf nie ma większego sensu. Lepiej wiedzieć że można to dopisać w działającym lilo.
Pozdr0
dienet
[img]http://i164.photobucket.com/albums/u19/slawek15/kotekeo0lq3.jpg[/img]
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: Pajaczek »

orcad, tylko po co przekombinowywać, jak można zabotować w dowolnym runlevelu (no poza 0 i 6 bo to chyba mijało by się z celem).

Btw. jak ktoś wymyśli jak przez lilo przekazać jakiś parametr do kernela by ten ustawił pewną swoją zmienną, konkretniej panic_timeout , no... to było by coś.
Awatar użytkownika
alekow
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: 2007-11-30, 17:33
Lokalizacja: Poznań

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: alekow »

Pajaczek pisze:orcad, tylko po co przekombinowywać, jak można zabotować w dowolnym runlevelu (no poza 0 i 6 bo to chyba mijało by się z celem).

Btw. jak ktoś wymyśli jak przez lilo przekazać jakiś parametr do kernela by ten ustawił pewną swoją zmienną, konkretniej panic_timeout , no... to było by coś.
Tak z ciekawości stwierdziłem że spróbuję poszukać i znalazłem coś takiego:

http://ipmiutil.sourceforge.net/docs/ipmiutil-hld.pdf
This can be set via the /proc interface as /proc/sys/kernel/panic, or it can be set via the lilo “append” command
as “panic=5”.
Nie testowałem ;-)

A tak na marginesie:
Paul Shakur, zastanawiałem się ostatnio jak to wpisać - dobrze jest mieć tę wiedzę jak to zrobić, choć faktycznie można po prostu dopisać " 3" w lini polecień lilo.
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: Pajaczek »

alekow, No popatrz... działa, a przedtem kombinowałem inaczej. Tego jakoś nie znalazłem. Tnx.

No to mamy sposób na bezpieczne (w miarę) testowanie kerneli na zdalnych maszynach (bez ponownej rekompilacji jądra - wcześniej musiałem ustawiać w kodzie i przekompilować ) ;)
Paul Shakur
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-25, 21:20
Lokalizacja: Radom

Re: Slackware - uruchamianie w trybie graficznym lub tekstow

Post autor: Paul Shakur »

Zgadzam się iż nie odkryłem niczego nowego. Wiem, że jest to tylko jeden z kilku możliwych sposobów na uruchomienie systemu (po przestawieniu w /etc/inittab) spowrotem bez X.Org. Po prostu jeśli już muszę to wolę to robić w ten sposób. Kwestia gustu.
Pozdrawiam.
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: GnuPG v2.0.14 (GNU/Linux)

iF4EAREIAAYFAk08bT4ACgkQEJjZTah4rVizYAD9EI6gB7ofz+/U2t1KWNGT8su2
YfGEwGvsmENeiOl2eicBAMK0e9Eq82RSGROnArewvuPR4sLspR1M/SOIp0sMtegq
=e/VB
-----END PGP SIGNATURE-----
ODPOWIEDZ