Nagonka na poprawną polszczyzne

Propozycje, uwagi, błędy...

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

Re: Nagonka na poprawną polszczyzne

Post autor: mina86 »

Szczerze mówiąc nie widzę sensu dodawać tej ramki z OT. Rzeczy będące OT nie powinny się znajdować w danym wątku, toteż nie ma co ułatwiać ich wstawiania.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.

Awatar użytkownika
dawidmo
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: dawidmo »

a moderatorom wstawimy guzik: Kasuj OTY :rotfl: , oczywiście użytkownicy nie zostaną poinformowani o tym że moderatorzy mają taką możliwość :twisted:
Aby chciało mi się tak bardzo, jak mi się nie chce ;]

Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Kontakt:

Post autor: Sad Mephisto »

Nie ma miejsca... za dużo tych przycisków by było... już i tak mają "naślij mafię", "rzuć klątwę na 7 pokoleń naprzód" itd.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]

Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Kontakt:

Post autor: Ciuciu »

Podsumowując topic: Czepiać się trzeba, ale nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :P
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]

Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Kontakt:

Post autor: Outlaw »

Ciuciu pisze:Podsumowując topic: Czepiać się trzeba, ale nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :P
Co słychać panie archeologu? :ok: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Kontakt:

Ano przeglądam co ciekawsze topici :)

miszmaniac
Moderator
Kontakt:

Post autor: miszmaniac »

Ciuciu pisze:Podsumowując topic: Czepiać się trzeba, ale nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Super podsumowanie :) O to mi właśnie chodziło zakładając temat.
Pamiętaj,
Jeśli Twój problem został rozwiązany dopisz [b] [Rozw.] [/b]w tytule.
Projektowanie stron WWW: [url=http://www.miszewski.net.pl]www.miszewski.net.pl[/url]

Awatar użytkownika
Lizard
Moderator

Post autor: Lizard »

Do kiedy się czepiamy, a od kiedy jesteśmy faszystami?
Error 404 - footer not found

Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Kontakt:

Hm.. powiem tak.. sam mam nawyk od czasu do czasu - dla żartu - napisania czegoś w sposób totalnie niezgodny z czymkolwiek.. np:
y0! Corwin poklykash ?
Niemniej dla ogółu moich wypowiedzi to jest taczej ewenement, niźli zasada :)

Wydaje mi się więc, że na orty zwrócić uwagę można zawsze - to akurat popieram (sam mam Dys*)
Co do sformułowań w stylu "poklykash", tudzież NiEwYrAźNeGo pisania - o ile jest to wątek poświęcony roluźnieniu i nie jest to nagminne można chyba na to przymrużyć oko.

Jeśli zaś chodzi o nazwy własne - angielskojęzyczne - to zarówno Gorge Washington jaki i Dżorż Waszyngton mają prawo bytu...

Ale urwę jaja temu kto zacznie mi pisać o sinych zębach (blue tooth), albo uniwersalnych autobusach szeregowych (Universal Serial Bus).
IMHO jeśli ktoś piszę linuxa, server - jest to nie poprawne.. ale.. .. no właśnie.. cieżko powiedzieć czy takie miksy są dopuszczalne. Pozostawiam to sumieniu moderatorów :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2007-09-15, 09:13 przez Ciuciu, łącznie zmieniany 1 raz.

topdolar
Użytkownik

Post autor: topdolar »

Ciuciu pisze:linuxa, server
no jest tak zwana nowomowa w większości wypadków zaczerpnięta z języka angielskiego, która zagościła w naszym ojczystym języku na dobre i to dość dawno temu

w słowie server nie widzę nic złego pochodzi może nie znaszego języka ale jest poprawne, jesli mamy się trzymać tylko naszego języka ojczystego to pisząc linuks mówimy o czymś co nie istnieje ale z drugiej strony "linuxa" tez nie istnieje bo tam gdzie powstała ta nazwa nie mają odmiany przez przypadki takiej jak my, poniekąd można uznać słowo "linuxa" za poprawne bo używamy oryginalnej nazwy ale odmienionej zgodnie z gramatyką naszego języka

zresztą te zjawiska można zaobserwować nie tylko w internecie ale w innych środkach masowego przekazu, nie jednokrotnie w telewizji można usłyszeć/zbaczyć "newsy" i temu podobne, wiec musimy przyjać to jako fakt dokonany, że mimo woli i podświadomie sami niejako niszczymy nasz własny język

zawsze staram się pisać poprawnie ale nikt nie jest alfą i omegą, rzeczą ludzka jest się mylic

jesli chodzi o ludzi, którzy piszą "sorry za bledy ale mam dyslekcje"(badz inne), nie zwalnia to od sprawdzania tego co piszą, są edytory które sprawdzają pisownię, zresztą sam mialem kiedyś potworne problemy z błędami w szkole podstawowej wszystkie dyktanda byly czerwone, jak widac udało mi sie z tym uporac(przynajmniej w jakimś stopniu) jak ? hmm zacząłem czytać ksiażki to naprawdę pomaga i wiekszość tych dys* jest spowodowana lenistwem :)

Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Kontakt:

Ciuciu pisze:Jeśli zaś chodzi o nazwy własne - angielskojęzyczne - to zarówno Gorge Washington jaki i Dżorż Waszyngton mają prawo bytu...
Hmmm... regulamin Forum mówi troszkę inaczej ;)
Ciuciu pisze:IMHO jeśli ktoś piszę linuxa, server - jest to nie poprawne.. ale.. .. no właśnie.. cieżko powiedzieć czy takie miksy są dopuszczalne. Pozostawiam to sumieniu moderatorów :mrgreen:
No a ja raczej jestem zwolennikiem egzekwowania jednej (i tylko jednej) poprawnej wersji. Chodzi o to, że gdy już krzyczymy ludziom "Było! Szukaj!", to skąd te zagubione dusze mają wiedzieć, czy mają szukać pod "serwer" czy "server"...
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]

Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Kontakt:

Sad Mephisto pisze:Hmmm... regulamin Forum mówi troszkę inaczej
Ja wiem, zdobywanie świata zaczniemy od małych kroczków :mrgreen:
A na poważnie.. skoro sad chce, tak trzeba zrobić..

zechcesz wyedytować w tych postach bluetooth na poprawny polski zapis siny ząbek ? :)
http://forum.slackware.pl/viewtopic.php ... =bluetooth
... i wiele wiele innych :)

BTW kernel też nie jest poprawne.. powinno być jądro :D
Sad Mephisto pisze:No a ja raczej jestem zwolennikiem egzekwowania jednej (i tylko jednej) poprawnej wersji. Chodzi o to, że gdy już krzyczymy ludziom "Było! Szukaj!", to skąd te zagubione dusze mają wiedzieć, czy mają szukać pod "serwer" czy "server"...
Wydaje mi się, że skoro jedni używają jednej formy, inni drugiej, to topic będzie wyszukany, gdy wpisana będzie dowolna z tych fraz :P

Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Kontakt:

Pierwsze primo, Bluetooth™ to nazwa własna, więc jakiekolwiek tłumaczenie nie ma sensu.

Drugie primo,
Ciuciu pisze:A na poważnie.. skoro sad chce, tak trzeba zrobić..
:hyhy:

I w końcu trzecie primo, jak już dyskutujemy na temat ser[w,v]era, to raz jeszcze pytam: skąd ta biedna dusza może w ogóle przypuszczać, że ktoś będzie się posługiwał jedną bądź drugą formą. A jeśli dusza jest już bardzo zagubiona, to może sobie nawet nie zdawać sprawy z istnienia drugiej formy.

Mi się wydaje, że sprawa jest oczywista - "V" używamy w przypadkach takich jak np. "VNC Server", "Apache HTTP Server" - czyli w przypadku podania nazwy własnej, natomiast w pozostałych przypadkach mówimy o serwerach produkcyjnych, pocztowych itd.

Podobnie jest z resztą z serwisami - mamy np. serwis informacyjny, ale DNS to już jest domain name service*.

*)w jednym z akronimów. DNS to też domain name system, directory name server itd.
Ostatnio zmieniony 2007-09-15, 09:06 przez Sad Mephisto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Kontakt:

Post autor: mina86 »

topdolar pisze:w słowie server nie widzę nic złego pochodzi może nie znaszego języka ale jest poprawne
Wątpię. Wszakże w polskim alfabecie nie występuje literka "v".
topdolar pisze:poniekąd można uznać słowo "linuxa" za poprawne bo używamy oryginalnej nazwy ale odmienionej zgodnie z gramatyką naszego języka
Naprawdę chcesz na nowo rozpoczynać wątek z odmianą rzeczowników zawierających "x"? Może już daruj sobie i przejzyj poradnię językową PWN.
topdolar pisze:nie jednokrotnie w telewizji można usłyszeć/zbaczyć "newsy" i temu podobne,
"niejednokrotnie". A co do "newsów" to różnica jest taka, że literki "n", "e", "w" i "s" występują w polskim alfabecie, natomiast "x" nie.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.

Awatar użytkownika
kazalot
Użytkownik

Post autor: kazalot »

mnie najbardziej wkurza modne ostatnio w swiecie finansjery slowo "dil".. no normalnie mam ochote powyrywac strony jak czytam gazete i jest dil napisane(chodzi o deal).

ODPOWIEDZ