Nowy slackware 14.0 kiedy?

Informacje i dyskusje na najświeższe tematy z branży IT

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
nid3p
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 2008-12-15, 16:27
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nowy slackware 14.0 kiedy?

Post autor: nid3p »

Witam,
Takie pytanko kiedy obecna wersja current zostanie wydana jako stable? Albo gdzie mogę znaleźć taką informację?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2012-02-04, 10:39 przez nid3p, łącznie zmieniany 1 raz.
SLACKWARE USER yeah!!!:)
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Nowy slackware?

Post autor: Evilus »

Z tego co wiem, nowe wersje Slacka pojawiaja sie srednio co rok w kwietniu lub maju. A w styczniu nastepuje zamrozenie galezi -current. Najprawdopodobniej nastepna wersja bedzie nosila numerek 14.0 (wynika z komentarza autorstwa samego Pata Volkerdinga pod jakims tam artykulem na SlackBlogs)
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: Nowy slackware?

Post autor: Pajaczek »

To że ostatnie 2 wersje zostały wydane w maju, nie oznacza że zawsze tak jest.
Faktycznie jednak zmrożenie wersji current jest jakąś wskazówką, że stable zbliża się dużymi krokami, trzeba obserwować current i ew. śledzić listy.
Awatar użytkownika
nid3p
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 2008-12-15, 16:27
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nowy slackware?

Post autor: nid3p »

Pytam bo już mam ochotę przeinstalować system z 13.1 na nowy:}( nie chcę na 13.37 bo tak przeczuwam że już czas na stable new wersion) ze względu na Fire fox i nowsze inne pakiety. Dziś FF10 - html5 + animacja CSS3, a ja nadal na 3.6 cisnę. Alternatywa to chrome, ale FF ze względów developerskich jest mi bliższe. No i mam nadzieje że trochę szybszy jest :] Slack.

A tak z innej beczki czy jest jakiś program który sprawdzi tylko aktualizacje bezpieczeństwa? I ew. zainstaluje:}
SLACKWARE USER yeah!!!:)
panther
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 2008-12-29, 18:59

Re: Nowy slackware?

Post autor: panther »

nid3p pisze:Takie pytanko kiedy obecna wersja current zostanie wydana jako stable? Albo gdzie mogę znaleźć taką informację?
Najszybciej w ChangeLogu do currenta.
nid3p pisze:Pytam bo już mam ochotę przeinstalować system z 13.1 na nowy

To nie M$. Nie musisz robić reinstalacji żeby mieć wyższą wersję. Przejrzyj UPGRADE.TXT w Slackware 13.37.
nid3p pisze: jest jakiś program który sprawdzi tylko aktualizacje bezpieczeństwa? I ew. zainstaluje
Jest. np: rsync na ftp://slackware.at/slackware-13.1/patches/packages/ ;) i upgradepkg wydane w tym katalogu.
Na Twoim miejscu zrobiłbym up systemu do 37, zaktualizował i cieszył się z nowszego połatanego systemu. Bo na wyższą wersję możesz trochę poczekać. Nigdzie nie jest powiedziane, że nowy slack pojawi się w określonym terminie (np. maju). Obecnie Volkerdi ma jakąś przerwę w pracy nad distro i są kłopoty nawet z aktualizacjami zabezpieczeń. Np ssl, mozilla* i parę innych. Oczywiście bardziej zaawansowani userzy skorzystają ze slackbuildów. Niemniej jest mały dym na grupach o slacku z tego powodu. A current nie jest też na razie rozwijany. Zatem na nową wersję jeszcze trzeba będzie trochę poczekać.
Niemniej na ten moment nie bardzo byłoby co zamrażać do stable ;) Samo nowe kde i wyższe jajko to trochę za mało na nową wersję.
Awatar użytkownika
guitarrizer
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-06-12, 14:23
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nowy slackware?

Post autor: guitarrizer »

Czekanie na nowego Slacka tylko po to, by mieć nowszą wersję Firefoksa, wydaje mi się za przeproszeniem niemądre. Nie prościej ściągnąć sobie tarballa ze strony ftp Mozilli i podmienić pliki?

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/f ... .0.tar.bz2 (dla 64 bitowego systemu)
ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/f ... .0.tar.bz2 (dla 32 bitowego systemu)
Linux Registered User #350196

Obrazek
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Nowy slackware?

Post autor: Evilus »

Widze ze Pat w koncu dal duuuzo nowych update'ow do -currenta: http://www.slackware.com/changelog/current.php?cpu=i386
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
panther
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 2008-12-29, 18:59

Re: Nowy slackware?

Post autor: panther »

Current jak current - połowa z tego to wyższe numerki już używanych narzędzi, ale dobrze że w końcu wydano poprawki zabezpieczeń. Na razie tylko od slacka 11 ;) w górę. Brakuje tylko apacha 2.2.22. A dla miłośników nowinek jajko 3.2.2 (O ile ktoś jeszcze nie ma ;)).
Awatar użytkownika
nid3p
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 2008-12-15, 16:27
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nowy slackware?

Post autor: nid3p »

guitarrizer pisze:Czekanie na nowego Slacka tylko po to, by mieć nowszą wersję Firefoksa, wydaje mi się za przeproszeniem niemądre. Nie prościej ściągnąć sobie tarballa ze strony ftp Mozilli i podmienić pliki?

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/f ... .0.tar.bz2 (dla 64 bitowego systemu)
ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/f ... .0.tar.bz2 (dla 32 bitowego systemu)
Nie nie tylko dla firefox. Mam slackware z pewnie podobnych upodobań tego systemu jak i Ty, ale jeśli o wilku mowa to nie bardzo da się go skompilować bo używa nowszych gcc niż obecnie mam w slacku (13.1 64bit). Kiedyś, kiedyś próbowałem zrobić upgrade gcc-- wysypałem cały system ale pewnie się do tego źle zabrałem. Slackware mam na desktopie razem z Windowsem 7. Myślę o przeinstalowaniu 7 od nowa bo trochę eksperymentalnie go popsułem. No jeśli robić porządki to dlaczego by nie nowego slacka, między innym nowy firefox i masa innych nowszych pakietów.

Pytanie 1. Da się na slackware 13.1 zainstalować Firefox 10 ?
Pytanie 2. Co myślicie o Arch linux na desktop? Czy mieliście z nim styczność i czy w ogóle jest sens przesiąść się z Slackware na Arch. Mam namyśli tutaj o system katalogów (przyzwyczaiłem się w do slackware), packmana (czy się nadaje do automatycznej aktualizacji np FF tak żebym nie musiał dbać o aktualne wersje pakietów).
Być może cześć odpowiedzi na 2. Nie chce ubuntu. :)
Pytanie 3. Czy nie myślicie że konserwatywny Slackware został gdzieś w tyle z innymi distro? Chodzi mi tutaj o zautomatyzowanie pewnych standardowych czynności, np upgrade oprogramowania. Jak sobie radzicie z np uaktualnianiem paczek z bezpieczeństwa. Ja jak jakiś old shoolowy wchodzę na slackware.com i klik klik pobierz upgrade. (tak wiem kilka postów wyżej jest rsync jeszcze nie spróbowałem;)).
Pytanie 4. Jeśli postawie current to po wpisaniu

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/slackware-version
co otrzymam ?
a)I jeśli przykładowo postawię obecną wersję current to czy musiałbym instalować wszystkie paczki bezpieczeństwa.
b) Jeśli dana wersja Current zostanie ogłoszona jako stable to czy nadal mam wersję current czy stable. Może głupie pytania ale zapytam się i będę miał pojęcie. I jak z paczkami bezpieczeństwa są to nadal do wersji current czy już do stable?
Pytanie 5. Czy od razu zainstalować wersję Current i mieć wszystkie dywagacje w d**;)
SLACKWARE USER yeah!!!:)
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Nowy slackware 14.0 kiedy?

Post autor: Evilus »

1. Tak. Mozesz zainstalowac paczke z -currenta.
2. Arch jest zbyt niestabilny. Taki ma charakter. Lepiej zostan przy Slacku, chyba, ze chcesz sie non stop bawic w rozwiazywanie problemow.
3. Slackware jest wlasnie w czolowce, jesli chodzi o stabilnosc ale w slacku tez znajdziesz wygodne narzedzie do aktualizacji oprogramowania. Mozna zautomatyzowac aktualizacje paczek uzywajac programu slackpkg (jest z paczkami slacka, prawdopodobnie powinienes go miec, ale zanim zaczniesz sie nim bawic, edytuj plik /etc/slackpkg/mirrors i odhashuj norweski mirror - IMHO najbardziej aktualny, potem wydaj komende: slackpkg update && slackpkg upgrade-all)
4. Mi po upgrade'owaniu do currenta w /etc/slackware-version widnieje "Slackware 13.37.0" (bo ja mialem zainstalowana wersje 13.37 przed upgradem)
4a. Nie.
4b. Masz wersje beta nastepnego stable'a (byc moze za niedlugo bedzie 14.0)
5. To juz twoja decyzja. Jezeli lubisz swieze paczki to zupgrade'uj do -currenta.
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
maho
Użytkownik
Posty: 455
Rejestracja: 2006-03-25, 12:28
Lokalizacja: Kielcowo

Re: Nowy slackware 14.0 kiedy?

Post autor: maho »

Kod: Zaznacz cały

Pytanie 2. Co myślicie o Arch linux na desktop? Czy mieliście z nim styczność i czy w ogóle jest sens przesiąść się z Slackware na Arch. Mam namyśli tutaj o system katalogów (przyzwyczaiłem się w do slackware), packmana (czy się nadaje do automatycznej aktualizacji np FF tak żebym nie musiał dbać o aktualne wersje pakietów).
Siedzę na archu jakieś 3 czy 4 lata, ogólnie na desktop nadaje się bardzo dobrze, ale ma spory minus. Brak wersji stabilnych (np półroczne releasy byłyby dobre) a pakiety są wydawane na bieżąco. Co do samego aktualizowania tylko firefoxa, to da się, ale z czasem mogą ci się pochrzanić zależności i będziesz musiał zaktualizować cały system (co nie jest takie złe :) ) A pacman jest po prostu genialny :)
System katalogów jest trochę inny, ale raz dwa idzie się przyzwyczaić.

Ogólnie, jeśli chcesz mieć ciągle aktualny system z aktualnymi nowościami itp, to polecam. Jeśli wolisz coś bardziej stabilnego, to niestety, ale możesz się zrazić.
Awatar użytkownika
nid3p
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 2008-12-15, 16:27
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nowy slackware 14.0 kiedy?

Post autor: nid3p »

Evilus pisze: 3. Slackware jest wlasnie w czolowce, jesli chodzi o stabilnosc ale w slacku tez znajdziesz wygodne narzedzie do aktualizacji oprogramowania. Mozna zautomatyzowac aktualizacje paczek uzywajac programu slackpkg (jest z paczkami slacka, prawdopodobnie powinienes go miec, ale zanim zaczniesz sie nim bawic, edytuj plik /etc/slackpkg/mirrors i odhashuj norweski mirror - IMHO najbardziej aktualny, potem wydaj komende: slackpkg update && slackpkg upgrade-all)
4. Mi po upgrade'owaniu do currenta w /etc/slackware-version widnieje "Slackware 13.37.0" (bo ja mialem zainstalowana wersje 13.37 przed upgradem)
czyli po wydaniu komendy

Kod: Zaznacz cały

 slackpkg update && slackpkg upgrade-all
będę miał wersję current, (po odhaszowaniu wersji dla currenta oczywiście)? I czy system mi wstanie bez problemu? Co z plikami .conf ? zostaną nadpisane? Mam swoje ustawienia httpd i innych demonów z rc, czy innych programów i nie chciałbym tego tracić czy coś (nie mówię o skopiowaniu rzecz jasna;))

Pytanie. Czy da się przyspieszyć start slackware? nie mówię tutaj o kropkach bo to wyeliminowałem. Wszystkie usługi, demony wydaje mi się strasznie wolo wstają. Brak jakiegokolwiek zrównoleglenia?
SLACKWARE USER yeah!!!:)
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Nowy slackware 14.0 kiedy?

Post autor: Evilus »

Spyta sie czy nadpisac pliki konfiguracyjne. Oczywiscie odpowiesz ze nie :)

Slackpkg jest dosyc przemyslana nakladka na tradycyjne slackowe komendy na zarzadzanie paczkami (installpkg, removepkg, upgradepkg itd.)

Jesli ci system wolno wstaje - podaj konfiguracje sprzetu i jakiego uzywasz jadra (daj wynik komendy uname -a).
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
Awatar użytkownika
nid3p
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 2008-12-15, 16:27
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nowy slackware 14.0 kiedy?

Post autor: nid3p »

Evilus pisze:Spyta sie czy nadpisac pliki konfiguracyjne. Oczywiscie odpowiesz ze nie :)

Slackpkg jest dosyc przemyslana nakladka na tradycyjne slackowe komendy na zarzadzanie paczkami (installpkg, removepkg, upgradepkg itd.)

Jesli ci system wolno wstaje - podaj konfiguracje sprzetu i jakiego uzywasz jadra (daj wynik komendy uname -a).
Hee kiedyś jak był slackware 11 postawiłem go pierwszego. Konfigurowałem iptables z ipp2p i innymi filtrami. Kompilowałem czasami godzinami nawet musiałem skrola w myszce w X'ach konfigurować a tutaj proszę. Miałem kiedyś nakładkę na slackpkg, ale zaprzestałem korzystać. Nauczyłem się posługiwać wszystkim co dostępne aby zainstalować paczkę. Pamiętam chyba że zraziłem się do slackpkg bo coś tam .. nie pamiętam. No pocisnę slackpkg i dam znać.

Kod: Zaznacz cały

pawel@darkstar:~$ uname -a
Linux darkstar 2.6.33.4 #3 SMP Wed May 12 23:13:09 CDT 2010 x86_64 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T5550  @ 1.83GHz GenuineIntel GNU/Linux
SLACKWARE USER yeah!!!:)
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

Re: Nowy slackware 14.0 kiedy?

Post autor: Evilus »

Hmmm... Skoro masz dwurdzeniowy procesor i korzystasz z SMP to nie powinno wolno wstawac... A ile ci czasu system wstaje? Mi na jednordzeniaku i 1,5 GB RAM wstaje ok. 35 sekund (jedyne daemony to opensshd i clamd - daemon ClamAV'a)
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
ODPOWIEDZ