[Ciekawostki] Zdanie RMS o Steamie na Linuksa

Informacje i dyskusje na najświeższe tematy z branży IT

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Evilus
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 2011-05-09, 20:21
Lokalizacja: Iłowa k. Żagania
Kontakt:

[Ciekawostki] Zdanie RMS o Steamie na Linuksa

Post autor: Evilus »

Ogłoszenie firmy Valve o zamiarze rychłego rozciągnięcia sklepu i usługi Steam na Linuksa, począwszy od dystrubucji Ubuntu, spotkało się ze sporym zainteresowaniem graczy, nie zawsze przychylnie patrzących na kolejne odsłony systemu Windows. Nie do końca optymistycznie podchodzi do sprawy na pewno jednak Richard Stallman, założyciel Free Software Foundation oraz pomysłodawca projektu GNU — taki ruch przeczy w końcu podstawowym założeniom promowanego przez niego wolnego oprogramowania.

Zagrożona zostanie właśnie cenna wolność. Nikt nie będzie mógł sobie kodu źródłowego klienta Steam dowolnie modyfikować, do czego przyzwyczajeni są użytkownicy aplikacji pod Linuksa. Przede wszystkim jednak Stallman podkreśla, że jeśli pojawią się dystrybucje domyślnie dające dostęp do Steam, wysyłany będzie przerażający sygnał, że dobrowolnie zgadzamy się na pewne ograniczenia. Instalacja oprogramowania komercyjnego to już dla niego zło, a jeszcze dalsze kupowanie gier...

Oczywiście guru dostrzega rónocześnie szereg korzyści, jakie da ruch Valve, gdyż zdecydowanie darmowy system operacyjny zyska większą popularność — brak gier to wciąż powód relatywnie niskiego nim zainteresowania. Jeśli już mamy korzystać z płatnej rozrywki to także lepiej tutaj, niż na Windowsie. Richard Stallman nawołuje niemniej, by uważać, żeby Steam na Linuksa nie stał się nagle asem w rękawie fanów „pingwinka”.
Źródło: http://www.dobreprogramy.pl/Stallman-St ... 35376.html

IMHO Stallman za bardzo wierzy w ideę wolnego oprogramowania. Dla niego skazą jest posiadanie kopii zamkniętego oprogramowania. Ja przyznaję rację, że Steam dla Linuksa zwiększy popularność Pingwina ;). W końcu argument windziarzy "A na Linuksa nie ma gier!" przestanie być aktualny.
"People disagree with me. I just ignore them." – Linus Torvalds
Awatar użytkownika
knives
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 2009-09-24, 14:43

Re: [Ciekawostki] Zdanie RMS o Steamie na Linuksa

Post autor: knives »

Zgadzam się z Tobą, Tyrande ;)

Steam pod Linuksa może w krótkim czasie znacznie powiększyć liczbę użytkowników pingwina. Jednakże Stallman może mieć rację. Np. na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety, netbooki) nie mamy całkowitej kontroli. Na pecetach mamy jeszcze jako-taką wolność, choć już próbują nam ją ograniczyć przez Windows 8 Hardware Certification. Może być tak, że w maszynach nowej generacji będzie opcja w BIOS-ie, która umożliwi nam zainstalowanie innego systemu niż domyślny. W kolejnej będzie trzeba przełączyć zworkę na płycie głównej, a potem już nie będzie takiej możliwości.

P.S. Jeśli komuś się chce, może przeczytać po angielsku średniej długości tekst: Richard Stallman Was Right All Along
0k0baka
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 2012-02-07, 21:29

Re: [Ciekawostki] Zdanie RMS o Steamie na Linuksa

Post autor: 0k0baka »

IMHO Stallman za bardzo wierzy w ideę wolnego oprogramowania.
Nie wierzy tylko to jest jego projekt: Richard Stallman: "My project is to make all software free." - ma mistrza :)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... teY#t=173s
Pajaczek
Użytkownik
Posty: 1439
Rejestracja: 2006-08-03, 13:16
Lokalizacja: Winny Gród

Re: [Ciekawostki] Zdanie RMS o Steamie na Linuksa

Post autor: Pajaczek »

0k0baka pisze:Nie wierzy tylko to jest jego projekt: Richard Stallman: "My project is to make all software free." - ma mistrza :)
A czy jedno wyklucza drugie. Wręcz dziwnym by było gdyby nie wierzył we własny projekt.
ODPOWIEDZ