Reiser4 dla Slackware

Informacje i dyskusje na najświeższe tematy z branży IT

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nowax
Użytkownik
Posty: 397
Rejestracja: 2004-05-27, 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Reiser4 dla Slackware

Post autor: nowax »

Ukazal sie wlasnie instalator systemu plikow Reiser4 dla Slackware, ktory umozliwia zmiane systemu plikow bez utraty danych. Oto link dla zainteresowanych http://ftp.linuxcenter.ru/projects/slackware-reiser4/
m010ch
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2005-06-16, 20:53

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: m010ch »

Ooo - pięknie :) Czekamy teraz na jakiegoś odważnego, który to wypróbuje :)
Sam nie wiem co myśleć o Reiser4 - z jednej strony czytam o jego rewelacyjnej wydajności deklasującej o klasę wszystko do tej pory, a z drugiej o jego równie rewelacyjnej (póki co) niestabilności.
Nie ma co gdybać - trzeba sprawdzić w praniu, więc czekamy na opinie śmiałków :)
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: log_out »

Sam nie wiem co myśleć o Reiser4 - z jednej strony czytam o jego rewelacyjnej wydajności deklasującej o klasę wszystko do tej pory, a z drugiej o jego równie rewelacyjnej (póki co) niestabilności.
nie zapominając że ma on też spore wymagania sprzętowe jak na system plików :P
Awatar użytkownika
tomekf
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 2005-06-08, 16:16
Kontakt:

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: tomekf »

log_out możesz mi przybliżyć temat sporych wymagań sprzętowych systemu plików Reiser ?

Ja posiadam ten system plików na dwóch komputerach p166 i athlon 1350. Pierwszym komputerem na jakim zainstalowałem ten system plików był p166 ze starym dyskiem 1,25 GB I muszę powiedzieć, że to co zauważyłem przerosło moje oczekiwania: dysk pracuje szybciej a w dodatku w ogóle go nie słychać, jak to miało miejsce np. z fat32 :!:
[b][url=http://www.pun.pl/]Darmowe forum[/url][/b] - załóż własne forum za darmo!
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: BeteNoire »

tomekf, nie porównuj nowoczesnych linuksowych systemów plików z mikrosoftowym marnym starociem, który w dodatku nie ma księgowania i na którym nawet nie da się zainstalować linuksa.
Awatar użytkownika
tomekf
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 2005-06-08, 16:16
Kontakt:

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: tomekf »

BeteNoire Reiser działa mi przede wszystkim ciszej i szybciej niż wspomniany fat32, ale także niż ext2 i ext3 (sprawdzane osobiście) :)
[b][url=http://www.pun.pl/]Darmowe forum[/url][/b] - załóż własne forum za darmo!
m010ch
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2005-06-16, 20:53

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: m010ch »

na którym nawet nie da się zainstalować linuksa.
Z tego co mi wiadomo, to na FAT można Linuksa zainstalować :) Pytanie jest tylko o sens takiego przedsięwzięcia ;)
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: BeteNoire »

m010ch pisze:
na którym nawet nie da się zainstalować linuksa.
Z tego co mi wiadomo, to na FAT można Linuksa zainstalować :)
Jeśli masz ochotę bawić się w Zipslacki i inne takie "chimerki" to proszę bardzo.
Ale normalnego linuksa z uprawnieniami i stabilnością filesystemu to Ci będzie trudno na tym uzyskać...
m010ch
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 2005-06-16, 20:53

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: m010ch »

Ale normalnego linuksa z uprawnieniami i stabilnością filesystemu to Ci będzie trudno na tym uzyskać...
Oczywiście, że tak. Masz całkowitą rację w tej kwestii. Co nie zmienia faktu, że jakąś namiastkę Linuksa można mieć na FS strictle Windowsowym.
Awatar użytkownika
peteer
Przyjaciel Forum
Posty: 126
Rejestracja: 2005-02-12, 14:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: peteer »

tomekf pisze:dysk pracuje szybciej a w dodatku w ogóle go nie słychać, jak to miało miejsce np. z fat32
Hmmm zastanawiające, że oprogramowanie wpływa na głośność pracy dysku... Szczerze mówiąc zastanawiam się nad wypróbowaniem tego pliku, jednak nie wiem czy jest sens, wydajność miedzy ext2 może będzie wyższa, ale czy aż na tyle by ryzykować utratą danych? :)
Registered User #384128, Slackware 10.2 i Gentoo amd64
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: BeteNoire »

peteer, ReiserFS jest stabilny. O Reiser4 różnie mówią, ale jeśli chcesz się pobawić... to robisz kopię systemu, albo zwykłym tarem albo partimage, instalujesz jajko z opowiednim patchem i lecisz :)
Jeśli wciąż używasz ext2 to... dziwię Ci się :) Przynajmniej na ext3 bym przeskoczył, albo ReiserFS na systemowej partycji i może jakiś XFS tam gdzie trzymasz duże pliki.

Co do tej głośności dysku to chodzi pewnie o rozkład danych po klastrach - im większy klaster tym większa fragmentacja (z niej jest znany FAT oraz... Windows) a im większa fragmentacja tym więcej się musi napracować ramię głowicy dysku ;) A ono potrafi nieźle rzęzić.
Awatar użytkownika
mina86
Moderator
Posty: 3343
Rejestracja: 2004-06-14, 21:58
Lokalizacja: Linux 5.x x86_64
Kontakt:

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: mina86 »

Jak na mój gust, reiser4 nie jest ani wymagający sprzętowo, ani niestabilny. Używam go już od bardzo dawna i nie narzekam. Czy jest znacznie szybszy i czy warto zmieniać to nie będę się wypowiadał bo testów żadnych nie robiłem.

Nie instalujcie tylko reisera4 na partycji /. Na roocie lepiej jest zostawić reiserfs przynajmniej do czasu, gdy kernel z płytki instalacyjnej Slacka będzie R4 obsługiwał ;) Poza tym, gdy chciałem przejść na Reiser4 na głównej partycji to miałem lekkie kłopoty z instalacją lilo, choć nie jestem pewny, czy była to wina samego systemu czy różnych kombinacji, które musiałem wyczyniać, by odpalić system na tym nowym roocie.
Zastrzegam sobie prawo nieanalizowania postów pisanych niepoprawną polszczyzną.
Post generated automatically by A.I. system code name ‘mina86’ in response to the previous one.
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: log_out »

Jak na mój gust, reiser4 nie jest ani wymagający sprzętowo, ani niestabilny. Używam go już od bardzo dawna i nie narzekam.
Cóż, ja tylko powtarzam ;) system ten i tak już obrósł w negatywne legendy a powtarzają je zazwyczaj ludzie co z niego nie kożystali, w każdym razie czytałem że reiser4 zużywa więcej procesora niż inne systemy plików, podczas operacji dyskowych :P chociaż fakt są to i tak niewielkie wartości ;)
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Reiser4 dla Slackware

Post autor: Rush »

Moj serwer, ktory nonstop jest uzywany: serwery do gier, www, bazy danych. stoi na reiser4 od 1,5 miesiaca juz i zadnych problemow nie bylo. TYLKO JA SIE K*** pytam jak odpalic na tym quote, no po prostu lol, nigdzie nikt nie wie, nawet na oficjalnym kanale reisera4.
ODPOWIEDZ