Jesienne *BSD

Informacje i dyskusje na najświeższe tematy z branży IT

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Jesienne *BSD

Post autor: BeteNoire »

Wszystkich, których ciekawią systemy alternatywne wobec linuksa powinny zainteresować te dwa fakty:
OpenBSD 3.8 - wyszedł 1-szego listopada (jego twórcy chlubią się, że przez 8 lat istnienia znaleziono w nim tylko jedną "zdalną" dziurę)
NetBSD 2.1 - wyszedł... wczoraj, 2-giego listopada (jego twórcy chlubią się, że obsługuje ogromną ilość sprzętu)

Jak dla mnie to w "ciągu" tym mógłby się jeszcze znaleźć FreeBSD 6.0. Nie wiem czym chlubią się jego twórcy, ale jest najbardziej desktopowy z głównego nurtu BSD ;)

A dla tych co lubią czasem odejść od głównego nurtu i poeksperymentować z nowinkami - "most desktop bsd's ever", czyli: DesktopBSD i PCBSD ;)

źródło: distrowatch.com, openbsd.org, netbsd.org, freebsd.org, desktopbsd.net, pcbsd.org
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jesienne *BSD

Post autor: Sad Mephisto »

Nie dawno wyszła też kolejna wersja GNU/Hurd, którą w wielkich bólach testuję :)
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
Outlaw
Administrator
Posty: 2862
Rejestracja: 2004-06-29, 22:23
Lokalizacja: eth0
Kontakt:

Re: Jesienne *BSD

Post autor: Outlaw »

Jeśli tylko będę miał trochę czasu to zainstaluję OpenBSD i potestuje, bo wiele osób już mi mówiło że warto go na serwerze zainstalować.
Sajmon
Moderator
Posty: 1215
Rejestracja: 2004-05-22, 23:19
Lokalizacja: Graz
Kontakt:

Re: Jesienne *BSD

Post autor: Sajmon »

Sad Mephisto pisze:Nie dawno wyszła też kolejna wersja GNU/Hurd, którą w wielkich bólach testuję :)
Opowiadaj, szykuję się na Hurd'a już od dłuższego czasu, lecz jakoś nie bardzo mogę się zmobilizować do instalacji.
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jesienne *BSD

Post autor: Sad Mephisto »

Sajmon, na razie bardzo, bardzo mizernie. Przez jedną literówkę w dokumentacji stawiałem Xy przez parę dni. Poza tym jak na projekt, który ma ponad 12 lat, to za wiele ten HURD nie oferuje. Nie ma obsługi dźwięku, usb, chodzi tylko na systemie ext2 i od czasu do czasu się wysypuje.

Jak będziesz chciał poeksperymentować, to krzycz do mnie na GG, to pogadamy.


Edit: Oczywiście HURD ma około 22 lata. Przepraszam, ale nie umiem dodawać.
Ostatnio zmieniony 2005-11-04, 11:30 przez Sad Mephisto, łącznie zmieniany 1 raz.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
michand
Pomocnik
Posty: 140
Rejestracja: 2004-11-27, 10:52

Re: Jesienne *BSD

Post autor: michand »

I wykrakaliscie - pojawilo sie FreeBSD 6.0 - RELEASE!

ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ISO-IMAGES-i386/6.0/

Michal
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Jesienne *BSD

Post autor: BeteNoire »

:lol: :rotfl:
Czyli jednak dotrzymali kroku :D
Awatar użytkownika
nowax
Użytkownik
Posty: 397
Rejestracja: 2004-05-27, 19:41
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jesienne *BSD

Post autor: nowax »

Polecam maly artykul o tym co sie dzieje w swiecie *BSD. Link.
Swoja droga juz zasysam FreeBSD 6.0 i bede go sobie testowal. Mam nadzieje ze problemy z instalacja (geometria dysku) juz zniknely w porownaniu z wersja 5.4.
BeteNoire
Użytkownik
Posty: 2666
Rejestracja: 2005-03-21, 01:39
Lokalizacja: z lasu

Re: Jesienne *BSD

Post autor: BeteNoire »

No to ja jeszcze jako ciekawostkę podam, że OpenBSD ma własne piosenki i że wersji 3.8 patronuje song o wdzięcznej nazwiej: "Hackers of the Lost RAID" :D
Welcome friends to the adventures of Puffiana Jones!
log_out
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 2004-08-19, 22:54

Re: Jesienne *BSD

Post autor: log_out »

OpenBSD 3.8 - wyszedł 1-szego listopada (jego twórcy chlubią się, że przez 8 lat istnienia znaleziono w nim tylko jedną "zdalną" dziurę)
..oraz całkowitą bezużytecznością na desktopie ;)
NetBSD 2.1 - wyszedł... wczoraj, 2-giego listopada (jego twórcy chlubią się, że obsługuje ogromną ilość sprzętu)
...oraz znikomą popularnością tego OS'a :> przydał by im się jakiś bardziej określony target, serwer - openBSD, desktop - freeBSD a ci to chyba tak do towarzystwa :lol:
FreeBSD 6.0
A tego pana musze sobie kiedyś przetestować, już dawno korcil mnie jakiś "prawdziwszy" *NIX a kumple go chwalą, czas zasysać ! :twisted:
michand
Pomocnik
Posty: 140
Rejestracja: 2004-11-27, 10:52

Re: Jesienne *BSD

Post autor: michand »

log_out pisze:
NetBSD 2.1 - wyszedł... wczoraj, 2-giego listopada (jego twórcy chlubią się, że obsługuje ogromną ilość sprzętu)
...oraz znikomą popularnością tego OS'a :> przydał by im się jakiś bardziej określony target, serwer - openBSD, desktop - freeBSD a ci to chyba tak do towarzystwa :lol:
Target? Masz nieuzywany toster, klocki Lego, odtwarzacz mp3, zegarek albo kalkulator? I jeszcze sie pytasz o target? :D

Michal
ODPOWIEDZ