Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Informacje i dyskusje na najświeższe tematy z branży IT

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ondraszek
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2005-05-20, 14:09

Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Ondraszek »

Witam szacowne grono ostatnio jeden ze znajomych podesłał mi taką ciekawostkę :
http://prawo.vagla.pl/node/6124

Mnie osobiście intryguje pewien tekst i skutki jakie może ze sobą nieść :
W sytuacji nieodpłatnie otrzymanych praw, przychód określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Rozumiem że jak postawię w jakiejś firmie serwer Slacka i oporogramowanie będzie free to panowie ze skarbówki porównają
jaka jest cena rynkowa oprogramowania serwerowego firmy z Redmont i podobnego do free oprogramowania i tyle naliczą danej firmie ?. Do tej pory poprostu firma/y kupowała/y wydanie Linux+ i księgowały jako zakup OS-a pomijam free soft.

I co koledzy na to ??
Awatar użytkownika
pralat
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 2005-12-02, 09:32
Lokalizacja: Opole

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: pralat »

To po prostu sposob na okradanie ludzi w majestacie prawa... :(
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Sad Mephisto »

Hmmm... akapit dalej jest napisane:
Możliwość ustalenia wartości "porównywalnych" świadczeń wskazanego rodzaju w przypadku bezpłatnych programów komputerowych, które są dostępne dla wszystkich na jednakowych (nieodpłatnych) zasadach, nie może być przeprowadzona, a tym samym brak jest podstaw do ustalenia wartości przychodu.
To chyba rozwiązuje problem, prawda?
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
agresor
Użytkownik
Posty: 620
Rejestracja: 2005-07-03, 21:20

Post autor: agresor »

-
Ostatnio zmieniony 2020-06-02, 19:50 przez agresor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Rush »

To czym posluzyl sie Ondraszek jest typowym zabiegiem medialnym w celach propagandowych, miejmy nadzieje, ze niecelowym w tym przypadku. :P Trzeba jak zwykle znac calosc, a nie wycinac z kontekstu. Poza tym, czy to nie bylo kiedys na 7thguard ?
Awatar użytkownika
Ondraszek
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2005-05-20, 14:09

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Ondraszek »

Sad Mephisto pisze:Hmmm... akapit dalej jest napisane:
Możliwość ustalenia wartości "porównywalnych" świadczeń wskazanego rodzaju w przypadku bezpłatnych programów komputerowych, które są dostępne dla wszystkich na jednakowych (nieodpłatnych) zasadach, nie może być przeprowadzona, a tym samym brak jest podstaw do ustalenia wartości przychodu.
To chyba rozwiązuje problem, prawda?
IMHO niestety nie, dalej mamy napisane :
W przypadku, gdy określone świadczenia (m.in. przekazanie praw) są z założenia bezpłatne dla wszystkich podatników, a nie jednostkowym przypadkiem stosowanym w stosunku do indywidualnego podmiotu, to wówczas nie należy ustalać w związku z zaistnieniem takiego zdarzenia przychodów podatkowych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nie oznacza to jednak, iż przy ewentualnym określaniu skutków podatkowych związanych z korzystaniem z takiego oprogramowania komputerowego nie należy badać całokształtu okoliczności z nim związanych. Każdy przypadek wymaga zatem indywidualnej analizy.
Wydaje mi się że to daje szerokie pole do interpretacji, a w tym kraju interpretacje przepisów bywają naprawdę różne łącznie z występującą pomrocznością jasną .
Awatar użytkownika
hanys
Użytkownik
Posty: 349
Rejestracja: 2004-07-21, 11:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: hanys »

Ondraszek pisze: Wydaje mi się że to daje szerokie pole do interpretacji, a w tym kraju interpretacje przepisów bywają naprawdę różne łącznie z występującą pomrocznością jasną .
Tyle ilu urzednikow w US tyle jest interpretacji danego przepisu. Najlepiej zwrocic sie pisemnie do swojego urzedu i uzyskac od nich ich stanowisko. To da pewnosc, ze nie beda Cie pozniej scigac. Tylko pamietac: wszystkie decyzje NA PISMIE.
Registered Linux User #375982
Awatar użytkownika
Ondraszek
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2005-05-20, 14:09

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Ondraszek »

Rush pisze:To czym posluzyl sie Ondraszek jest typowym zabiegiem medialnym w celach propagandowych...
zabieg medialny ? propaganda ? o czym ty mówisz ?
Rush pisze:... miejmy nadzieje, ze niecelowym w tym przypadku. :P Trzeba jak zwykle znac calosc, a nie wycinac z kontekstu. Poza tym, czy to nie bylo kiedys na 7thguard ?
umieszczenie linku do wiadomości jest z mojej strony jak najbardziej celowe - chciałem poznać zdanie innych w tej sprawie - widzisz w tym coś złego, bo ja nie !
Rozumiem że ty doskonale znasz interpretację prawną art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyciągniesz wszystkie za/przeciw i pięknie nam powiesz co z czym się gryzie - nieprawdaż ?
Co do 7thguard, nie wiem może i było, na forum jest cała masa rzeczy przytaczanych z innych stron.

pzdr
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Rush »

Ondraszek pisze: umieszczenie linku do wiadomości jest z mojej strony jak najbardziej celowe - chciałem poznać zdanie innych w tej sprawie - widzisz w tym coś złego, bo ja nie !
Rozumiem że ty doskonale znasz interpretację prawną art. 14 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyciągniesz wszystkie za/przeciw i pięknie nam powiesz co z czym się gryzie - nieprawda ?
Nieprawda. Zreszta, to nie ja zaczalem ten temat i to nie ja jestem tym, ktory powinien sie tutaj znac. Sam wkleiles pewnie ten kawalek nie czytajac wogole reszty i z tym wiaze sie moja poprzednia wypowiedz, jezeli sie myle to przynajmniej takie wrazenie sprawiles. Nie mam zamiaru sie klocic na bzdurne tematy. Jeszcze tylko maly przykladzik:

" ... Na ziemie spadnie kometa ... "- ojejejejej
" ... Na ziemie spadnie kometa za 2 mln lat ... " - Prawie robi wielka roznice.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ondraszek
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 2005-05-20, 14:09

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Ondraszek »

Rush pisze: Nieprawda...
Że co proszę ? Dalej będziesz mi wmawiał na podstawie kawałka cytatu (czy o kimś kto opowiada scenę z filmu można powiedzieć że napewno go
nie oglądał ?, czy człowiek który opowiada urywek książki napewno jej nie czytał ?) który, mnie osobiście zastanawia, że nie przeczytałem całości tekstu ?, czy też miałem cytować każdy akapit i pisać własną interpretację, po to dałem link do reszty aby poznać zdanie innych.

Rush pisze: Zreszta, to nie ja zaczalem ten temat i to nie ja jestem tym, ktory powinien sie tutaj znac.
Sam piszesz że się nie znasz, więc skoro nie potrafisz wnieść do dyskusji nic co mogłoby przybliżyć wyjaśnienie tego urzędowego żargonu,
może poprostu zacznij stosować zasadę "Błogosławieni Ci którzy nie mając nic do powiedzenia nie starają się tego ująć w słowa" ?
Z całym szacunkiem oczywiście i bez urazy proszę !
Rush pisze: Sam wkleiles pewnie ten kawalek nie czytajac wogole reszty i z tym wiaze sie moja poprzednia wypowiedz,
jezeli sie myle to przynajmniej takie wrazenie sprawiles.


Nie rozumiem tej dziwnej napaści na moją osobę, biłem Cię w przedszkolu ? (niemożliwe żeby ktoś pamietał lata 60).
Tak się składa iż w firmie podpisuję większość papierów, które przechodzą przez moje ręce, gdybym ich nie czytał pewnie już dawno pogrążyłbym nie tylko siebie (i bynajmniej wypowiedź Sad-a nie rozwiewa naszych wątpliwości o czym juz pisałem).
Jak zapewne da się zauważyć, temat dotyczy forumowiczów którzy w sposób pośredni lub bezpośredni są związani z softem, jego tworzeniem, komercyjnym użytkowaniem,czy też wdrażaniem w firmach, bądź też korzystają w swoich firmach z nieodpłatnego oprogramowania i być może z tytułu
wykonywanej działalności, zajmowanego stanowiska itp zetknęli się już z pewnymi interpretacjami czy też nadinterpretacjami
przepisów dotyczących sektora IT przez US. Co do samego tematu (hanes- pozdrówka) dzwoniłem do US podając cytowany już link
okazuje się że oni sami nie bardzo wiedzą jak do tego się odnieść ale w ciągu jednego miesiąca udzielą nam pisemnej odpowiedzi. Jeśli będą zainteresowani oczywiście zacytuję odpowiedź wszechmocnego US.
Rush pisze: Jeszcze tylko maly przykladzik:

" ... Na ziemie spadnie kometa ... "- ojejejejej
" ... Na ziemie spadnie kometa za 2 mln lat ... " - Prawie robi wielka roznice.
Z całym szacunkiem - ile masz lat ? 15 ?, może czas dorosnąć !
Niniejszym całą naszą nic nie wyjaśniającą w temacie dyskusję uważam za zamkniętą i nie zamierzam do niej wracać !

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rush
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 2005-05-18, 21:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skutki podatkowe - wyjaśnienie ministra w sprawie softu

Post autor: Rush »

Nie chcialem tego ciagnac, skoro nie mozesz zrozumiec chociaz czesci mojej wypowiedzi to trudno. Ciekawe jest to, ze w slodkie slowa probujesz ujac swoja niechec do mnie(tekst apropo przedszkola - <jest to powazne ?>), tez trudno, twoj wybor. .... Jezeli czujesz sie "napadniety" przeze mnie to przepraszam, nie mialem zamiaru ani cie urazic ani stworzyc jakiegokolwiek konfliktu. Takze nie zamierzam wracac do dyskucji.
Podrawiam.

PS. Przyklad o komecie byl podany dla uproszczenia tego co mowilem wczesniej, widocznie zle to ujalem skoro znowu nie zostalem zrozumiany.. znowu trudno.
ODPOWIEDZ