Export grafiki do PDF w OpenOffice

Te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach, a mają coś wspólnego ze Slackware.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: Sad Mephisto »

Sprawa wygląda następująco:

Za pomocą jakiegoś programu (np. Gnuplota, obojętnie) tworzę grafikę, którą zapisują w bezstratnym formacie. Następnie ten plik wklejam sobie do dokumentu tekstowego OOo (mam wersję 1.1.0) .

Dokument muszę wyeksportować do pliku PDF. I tu się zaczynają schodki: Wyeksportowana grafika została zapisana w jakimś stratnym formacie (na moje oko jest to JPG) i rysunek wygląda zdecydowanie gorzej.

Podsumowując - Czy jest jakaś możliwość eksportu do PDF z bez utraty jakości grafiki?
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: ahes »

Sad Mephisto pisze:Sprawa wygląda następująco:
Czy jest jakaś możliwość eksportu do PDF z bez utraty jakości grafiki?
z tego co mi sie o uszy obilo to grafika w pdfach powinna byc wektorowa :huh: chodzi miedzy innymi o skalowanie. sprobuj poszukac oprogramowania do konwersji grafiki, a pozniej postaraj sie to wrzucic do pdfa.
jesli czegos sie dowiesz ciekawego to daj znac.
Ostatnio zmieniony 2004-06-07, 13:42 przez ahes, łącznie zmieniany 1 raz.
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
Awatar użytkownika
dozzie
Użytkownik
Posty: 855
Rejestracja: 2004-06-01, 13:15
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: dozzie »

Bezstratny format skonwertuj do bezstratnego EPS :P
EPS jest ladnie wklejany do PDF, powinien sie i tu przeslizgnac.
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: Sad Mephisto »

Ciągle męczy mnie przeczucie, że wina leży po stronie OO
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
Awatar użytkownika
grz3si3k
Użytkownik
Posty: 259
Rejestracja: 2004-05-22, 10:47

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: grz3si3k »

Sad Mephisto pisze:Ciągle męczy mnie przeczucie, że wina leży po stronie OO
Tez mi sie tak wydaje , poniewaz wypróbowałem to co napsał Sad Mephisto i miałem dokładnie takie samo odczucie ;/
:: FreeBSD ::
separating the men from the boys...:P
jezior
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 2004-06-02, 10:44

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: jezior »

A ja tylko zapytam co to za bezstratny format? O ile sie nie myle to pdf potrafi tylko jpg obsluzyc, wiec bedzie zawsze konwertowal wszystkie png i inne na jpg.
Rozwiazanie juz padlo. Jesli to grafika wektorowa to zapisac jako eps, bo to OOo potrafi zaimportowac, jesli grafika bitmapowa, to zrobic to recznie drukujac w OOo do pliku postscriptowego a nastepnie ps2pdfwr ;)
Ostatnio zmieniony 2004-06-11, 07:29 przez jezior, łącznie zmieniany 1 raz.
--
jezior
"I znowu k$#%^ nie byłem asertywny!"
Awatar użytkownika
Ciuciu
Administrator
Posty: 921
Rejestracja: 2004-05-26, 21:01
Lokalizacja: 3C17y
Kontakt:

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: Ciuciu »

[totalny OT: dlaczego pdf?]
dobra to ja (korzystając z okazji) zapytam się co jest takiego wspaniałego w formacie pdf ?

ja osobiście znalazłem takie wady:

- bardzo dużo plików pdf jest ślicznie skaszaniona (nic się nie da z nich skopiować - celowo?)
- acrobat reader ma duże wymagania
- pdf nie oferuje mi nic czego nie mogę zrobić na stronie html (oprócz podziału na strony)
- pdf nie oferuje mi nic czego nie mogę zrobić w *.sxw
[/end]
[color=#888888][i][size=75]Whatever walks in my heart
Will walk alone...[/size][/i][/color]
orli

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: orli »

PDF jest o tyle wygodny że niezależnie czy otwieram go w windowsie czy w linuksie wygląda dobrze. SWX odpada bo np. u mnie na uczelni nie ma OOo jedynie MS Office, a bardziej skomplikowane teksty zapisane jako doc w OOo nie koniecznie muszą dobrze wyglądać w Wordzie. I nie przesadzaj z wymaganiami Acroba Readera, nie są takie tragiczne.
Awatar użytkownika
ahes
Użytkownik
Posty: 1047
Rejestracja: 2004-05-28, 10:44
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: ahes »

orli pisze:I nie przesadzaj z wymaganiami Acroba Readera, nie są takie tragiczne.
ja korzystam z xpdf i jestem baardzo zadowolony. :wink:
[b][url=http://rootnode.net]rootnode.net[/url] :: Konta shellowe z piekła[/b]
Awatar użytkownika
Corvin
Administrator
Posty: 1143
Rejestracja: 2004-05-21, 15:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: Corvin »

Ciuciu pisze:[totalny OT: dlaczego pdf?]
dobra to ja (korzystając z okazji) zapytam się co jest takiego wspaniałego w formacie pdf ?

ja osobiście znalazłem takie wady:

- bardzo dużo plików pdf jest ślicznie skaszaniona (nic się nie da z nich skopiować - celowo?)
- acrobat reader ma duże wymagania
- pdf nie oferuje mi nic czego nie mogę zrobić na stronie html (oprócz podziału na strony)
- pdf nie oferuje mi nic czego nie mogę zrobić w *.sxw
[/end]
straszliwe herezje :o :cenzura:

- tak część plików jest specjalnie zabezpieczana przed kopiowaniem
- pdf nic takiego nie oferuje czego nie możesz zrobić na stronie html? N/C albo pokażesz nam swoje strony WWW, bo albo jesteś mistrzem świata w html, albo .....
błagam powstrzymaj się od takich opinii.

BTW. niedługo całe x.org będzie wyświetłało ekran jako jeden pdf! A pozycjonowanie elementów na stronie nie mówiąc o mnóstwie innych zalet pdf jest dopiero w xhtml zrobione w miarę rozsądnie bo na pewno nie w html.
"Spróbuj zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność."
Konfucjusz
rkkr
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 2004-06-11, 23:13

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: rkkr »

PDF kompresuje bitmapę albo używając algorytmu JPG, albo tnąc do 256 kolorów (ten alogrytm jest gdzieniegdzie nazywany bezstratnym (?).

Wniosek że jeśli obrazek nie jest wielki i bardzo pstrokaty to można spróbowac go osobiście okroić do mniejszej palety, i będzie wyglądało to tak jak sobie z tym osobiście człowiek poradzi :)

A w ogóle to po co Ci bezstratny zupełnie format, przecież możesz sobie ustawić żeby PDF kompresował algorytmem JPGa w jakości max i masz wizualnie to samo co miałeś wcześniej.

Chyba nie jest potrzebna taka idealna dokładność co do odcienia pixela (?) do tego służą inne formaty. Przy JPGu w jakości max na oko nie ma różnicy. W druku też prawie nie (chyba że mówimy o dpi - ale to już nie kwestia kompresji tylko innych ustawień).

A w PDFie wcale nie ma się dać robić tego co w htmlu, bo on przede wszystkim do tego służy żeby na każdym komputerze, i na każdym wydruku dokument wyglądał możliwie identycznie. I tu się moim zdaniem PDF w pełni sprawdza.

Za to w kwestii OO to już miałem inne problemy z grafiką. Robiłem szablon strony z logo firmy w *.doc (niestety firma chciała w M$O), ale na części komputerów mieli OO i przy otwarciu tego szablonu w OO z zielonego logo robiło się różowo-czerwone :-) i sypała się kompozycja.

Oczywiście może być coś naknocone w formacie M$ :-) ale jeśli już OO ma go czytać, to mógłby to robić blisko orginału.

pozdr
rkkr
Awatar użytkownika
Sad Mephisto
Administrator
Posty: 2824
Rejestracja: 2004-05-22, 13:24
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: Sad Mephisto »

rkkr pisze:A w ogóle to po co Ci bezstratny zupełnie format, przecież możesz sobie ustawić żeby PDF kompresował algorytmem JPGa w jakości max i masz wizualnie to samo co miałeś wcześniej.
Już tłumaczę o co mi chodzi.
Rysuję wykres jakiejś funkcji. Niebieska kreska na białym tle.

Wygląda na to, że masz pojęcie o tym jak JPG kompresuje, więc specjalnie nie będę wchodził w szczegóły. Chodzi o to, że on podczas kompresji dzieli obrazek na kwadraciki i próbuje je dopasować do zdefiniowanych wcześniej wzorców.

Przez to wykres wygląda bardzo nieciekawie - Linia jest rozmazana i wzdłuż niej wydać wyraĽnie kwadraciki powstałe w wyniku kompresji.

Problem ten można wyeliminować zmniejszając jakość kompresji - jednak takiej możliwości w OO nie ma - dlatego szukam jakiegoś rozwiązania.
[i]Thank you for noticing this notice. Now that you've noticed this notice, you may have noticed that this notice is noticably unnoticable.
$ python -c "print int(''.join(map(lambda x: str(len(x)),'Kto z woli i myśli zapragnie Pi spisać cyfry ten zdoła.'.split())))/1e+10"[/i]
rkkr
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 2004-06-11, 23:13

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: rkkr »

OK, jasne.

Pierwsze co mi przychodzi do głowy to rzeczywiście wektor zrobić.

Drugie to zapisać to w gifie i tak wstawić (a nuż tego nie skompresuje głupio?)

Przy eksporcie w OO rzeczywiście są do wyboru tylko trzy funkcje, ale w helpie jest opisane jakie konkretne parametry kompresji im odpowiadają.
Z tego chyba wynika że ta wersja "press" to najwyższa jakośc kompresji/najmniejsze straty.

Wiedząc to można próbować mu podstawić jakiś konkretny format, licząc że przy jednym z tych ustawień nie naknoci za bardzo :)

Ale ja w ogóle bym nie traktował OO jako narzędzia do robienia pdfów innych niż czysty tekst.

Nie mam za dużego doświadczenia w robieniu pdfów pod linuxem, może warto zerknąć na http://linuxshop.ru/linuxbegin/win-lin- ... able.shtml , dział Creating PDF i poszukać czy nie ma tam czegoś co służy tylko do robienia PDFów, i to powinno mieć pełen wachlarz ustawień,

pozdr.
rkkr
Awatar użytkownika
cherry
Moderator w st. spocz.
Posty: 1160
Rejestracja: 2004-06-15, 09:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Export grafiki do PDF w OpenOffice

Post autor: cherry »

nie wiem jak OOo, ale pdfplatex pozwala wstawiać oprócz jpg grafikę w png, a z wektorowych to metaposta (*.mps)
Cльaцквaрэ Линукс цypэнт
[url]http://www.pajacyk.pl/[/url]
[url]http://www.polskieserce.pl/[/url]
ODPOWIEDZ